Akciové nebe bez mráčků, včerejší výplach zapomenut

Názor
Prudký pokles akciových trhů, který způsobil pád tří zámořských bank je zapomenut. Investoři tím signalizují, že tento problém považují za vyřešený, kroky regulátorů k stabilizaci situace za dostatečné, a tudíž nečekají další eskalaci.   
V pondělí byla na pražské burze nejhorší Erste, v úterý byla naopak nejlepší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z makrodat se v úterý sledovala inflace v USA. Skončila bez překvapení, snad jen jádrová o desetinku nad odhady. Nyní se čeká zvýšení základní sazby Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) o 25 bazických bodů na zasedání v příštím týdnu, což je pokles z předchozích 50 bazických bodů odhadů.

Trend úterního obchodování byl tak nějak od začátku jasný. Po třech dnech, kdy pražský index klesal, v úterý alespoň část ztrát vyrovnal. Index PX v úterý vzrostl o 0,67 procenta (1 355,20 b.). Ostatní evropské akciové trhy na tom byly lépe.

Jako by se pondělní pořadí obrátilo. V pondělí byla nejhorší Erste, v úterý byla naopak nejlepší. Cena jejích akcií se zvedla o 2,12 procenta (789,20 Kč).

ČEZ v očekávání silných výsledků, které budou oznámeny příští úterý (23. 3.), skončil na 1 011 korunách, což odpovídá růstu o 1,10 procenta. Následovaly Kofola (+0,82 %, 245 Kč) a Komerční banka (+0,71 %, 708 Kč).

Ne všechny akcie jen posilovaly. Philip Morris ČR (-0,57 %, 17 360 Kč) v pondělí jako jediný rostl, v úterý je bohužel jedním ze třech titulů, které oslabily. Ztratila také pojišťovna VIG (-0,84 %, 590 Kč). Investoři jsou pravděpodobně nervózní před středečním reportem za poslední kvartál minulého roku, respektive za celý rok 2022. Mírně klesla také Moneta (-0,12 %, 83,30 Kč).

Americký index S&P500 v úterý otevřel slušně v plusu. Krátce po zahájení obchodování rostl o asi dvě procenta. Reprezentant Evropy, index STOXX Europe 600, od rána rostl a před koncem obchodování byl silnější o 1,6 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nejen pražská burza pod tíhou nervozity z finančního sektoru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Duch nemovitostí obchází evropské banky

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 procent. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký …

Akciové trhy: Včera růst, dnes korekce

Většina evropských akciových trhů v úterý rostla. Bohužel na domácí burze to tak veselé nebylo. Začátek amerického obchodováni a konec evropského mohla ovlivnit spotřebitelská důvěra, která dopadla lépe, než se čekalo.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.