Nejen pražská burza pod tíhou nervozity z finančního sektoru

Názor
Nervozitu na akciové trhy tentokrát přinesly zprávy ze zámořského finančního trhu. Problémy několika bank uvrhly nejen sektor financí do hlubokého mínusu. Investoři si pamatují krizi v roce 2008. Ale nyní je situace jiná. Banky jsou v jiné, daleko lepší kondici než ve zmíněném roce.
Evropské akciové trhy v pondělí zažily jízdu ze strmého kopce. Mnoho burz zaznamenalo rekordní denní poklesy v poslední doby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navíc regulátoři okamžitě zavedli program na poskytování pomoci, kde si budou moci banky levně půjčovat k uspokojení svých klientů. Krize nebo nějaké přenesení problémů na ostatní (většinu) bych se neobával. Nicméně pravdou je, že akciové trhy znervózněly.

Pražský index PX v pondělí otevřel slabší ve světle zpráv z amerického sektoru financí a zhruba na stejné úrovni také zavřel. Celkem v pondělí PX odepsal 2,18 procenta (1 346,18 b.).

Bez překvapení na tom byly nejhůře banky Erste Group a Komerční banka. Erste zaznamenala nejhorší výkon na BCPP. Oslabila o 4,55 procenta (772,80 Kč), ale během dne byla slabší až o sedm procent. Komerční banka (-3,90 %, 703 Kč) a pojišťovna VIG (-2,46 %, 595 Kč) následovaly.

PSALI JSME:
Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají

Ne všechny tituly ale oslabily. Jako jediný vzrostl Philip Morris ČR (+0,23 %, 17 460 Kč). A ČEZu (0,0 %, 1 000 Kč) se podařilo uzavřít beze změny. Většinu dne se sice obchodoval v červených číslech, ale na konci obchodování ho zájem investorů vynesl zpět na úroveň 1 000 korun.

Americký index S&P500 zahájil týden poklesem. Na rozdíl od Evropy se ale krátce na to dostal zpět do kladného teritoria, roste a mířil k jednomu procentu v plusu. Obchodování bylo velmi volatilní.

Evropské akciové trhy v pondělí zažily jízdu ze strmého kopce. Mnoho burz zaznamenalo rekordní denní poklesy v poslední doby. Evropský index STOXX Europe 600 se celý den obchodoval hluboko v mínusu a krátce před koncem obchodování byla jeho hodnota nižší o dvě procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pád amerických bank vyvolal na trzích paniku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.