Nejen pražská burza pod tíhou nervozity z finančního sektoru

Názor
Nervozitu na akciové trhy tentokrát přinesly zprávy ze zámořského finančního trhu. Problémy několika bank uvrhly nejen sektor financí do hlubokého mínusu. Investoři si pamatují krizi v roce 2008. Ale nyní je situace jiná. Banky jsou v jiné, daleko lepší kondici než ve zmíněném roce.
Evropské akciové trhy v pondělí zažily jízdu ze strmého kopce. Mnoho burz zaznamenalo rekordní denní poklesy v poslední doby. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navíc regulátoři okamžitě zavedli program na poskytování pomoci, kde si budou moci banky levně půjčovat k uspokojení svých klientů. Krize nebo nějaké přenesení problémů na ostatní (většinu) bych se neobával. Nicméně pravdou je, že akciové trhy znervózněly.

Pražský index PX v pondělí otevřel slabší ve světle zpráv z amerického sektoru financí a zhruba na stejné úrovni také zavřel. Celkem v pondělí PX odepsal 2,18 procenta (1 346,18 b.).

Bez překvapení na tom byly nejhůře banky Erste Group a Komerční banka. Erste zaznamenala nejhorší výkon na BCPP. Oslabila o 4,55 procenta (772,80 Kč), ale během dne byla slabší až o sedm procent. Komerční banka (-3,90 %, 703 Kč) a pojišťovna VIG (-2,46 %, 595 Kč) následovaly.

PSALI JSME:
Bankovní panika se z USA šíří do Evropy, akcie českých bank se výrazně propadají

Ne všechny tituly ale oslabily. Jako jediný vzrostl Philip Morris ČR (+0,23 %, 17 460 Kč). A ČEZu (0,0 %, 1 000 Kč) se podařilo uzavřít beze změny. Většinu dne se sice obchodoval v červených číslech, ale na konci obchodování ho zájem investorů vynesl zpět na úroveň 1 000 korun.

Americký index S&P500 zahájil týden poklesem. Na rozdíl od Evropy se ale krátce na to dostal zpět do kladného teritoria, roste a mířil k jednomu procentu v plusu. Obchodování bylo velmi volatilní.

Evropské akciové trhy v pondělí zažily jízdu ze strmého kopce. Mnoho burz zaznamenalo rekordní denní poklesy v poslední doby. Evropský index STOXX Europe 600 se celý den obchodoval hluboko v mínusu a krátce před koncem obchodování byla jeho hodnota nižší o dvě procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pád amerických bank vyvolal na trzích paniku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB