Akciové trhy: ČEZ a pražská burza v plusu, čekání na Fed

Názor
Ve středu se čeká na událost týdne, kdy zveřejní Fed, americká centrální banka, své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb. Čekáme růst o 25 bazických bodů na 5,0-5,25 procenta. Důležitý bude doprovodný komentář, který může rozhodnout o dalším směřování akciových trhů.
Růst akcií ČEZ při velkém objemu obchodů držel ve středu pražskou burzu nad vodou, protože ostatní jména ve středu oslabila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z makrodat překvapila zejména data z amerického trhu práce ve formě ADP reportu (nově vytvořená místa v soukromém sektoru, pozn. aut.), který skončil výrazně nad odhady trhu a ukazuje na napjatý trh práce. To může znamenat utaženou měnovou politiku Fedu.

Index PX se ve středu většinu dne obchodoval v záporných číslech. Denních minim dosáhla pražská burza hned ráno krátce po otevření. Následně rostla, a to díky ČEZu. Další masivní zájem o akcie skupiny ČEZ zametal cestičku indexu PX vzhůru a na konci dne dokonce dokázal skončit lehce v plusu. Index PX ve středu vzrostl o 0,21 procenta (1 382,86 b.).

Růst akcií ČEZ (+1,83 %, 1 171 Kč) při velkém objemu obchodů (téměř 60 % celkových) držel burzu nad vodou, protože ostatní jména ve středu oslabila – nejvíce Kofola (-0,81 %, 245 Kč) a Erste (-0,57 %, 771,60 Kč). Kolem -0,3 procenta skončily Colt CZ (-0,34 %, 585 Kč) a Moneta (-0,26 %, 77,30 Kč). Pojišťovna VIG (-0,08 %, 625 Kč) a Komerční banka (-0,07 %, 688 Kč) jen lehce zaostaly.

Širokopásmový index S&P500 (USA) otevřel středeční obchodování mírným růstem o 0,15 procenta. Obchodování bude asi opatrné s vyčkávací taktikou a čekáním na Fed. Evropský index STOXX Europe 600 ve středu obchodoval ve velmi úzkém pásmu zhruba 0,4 procenta nad úterní zavírací hodnotou.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Praha je jednou z mála rostoucích výjimek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato je nejdražší v dějinách

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.