Akciové trhy: ČEZ spadl a sním i pražská burza

Názor
Hlavní index pražské burzy PX (-1,78 %, 1 316,21) se ve čtvrtek nepřidal k ostatním evropským parketům, které rostly, a oslabil. Tento týden již počtvrté, tzn. každý den, jsme viděli oslabení, celkem jde o šestý pokles v řadě. Důvodem byl propad akcií ČEZu.
Akcie společnosti ČEZ, ve které drží stát 70 procent, ve čtvrtek doslova spadly. Ilustrační foto: ČEZ

Akcie soukromé společnosti ČEZ (-8,04 %, 1 041 Kč), ve které drží stát 70 procent, ve čtvrtek doslova spadly. Podle mě je to reakce na nový návrh vlády o přeměnách obchodních společností a družstvech, kdy se podle vlády sníží nutné kvórum na odsouhlasení restrukturalizace.

Vláda si v případě schválení bude moci podle nás ve společnosti ČEZ odhlasovat prakticky cokoli. Bez poskytnutých detailů ze strany vlády tak došlo k razantnímu výprodeji akcií. Stát, pokud bude chtít ovládnout výrobu elektřiny, se bude muset, podle našeho názoru, s minoritními akcionáři vyrovnat, ať už proběhne restrukturalizace jakkoli. Aktuální propad považujeme za přehnaný.

Dále oslabily: Komerční banka (-0,61 %, 656 Kč), Colt CZ (-0,50 %, 595 Kč) a Moneta (-0,25 %, 78,40 Kč). Růst se ve čtvrtek podařilo pojišťovně VIG (+0,98 %, 620 Kč), Philip Morris ČR (+0,85 %, 16 600 Kč), Erste (+0,43 %, 727,10 Kč) a Kofole (+0,41 %, 243 Kč).

Širokopásmový index S&P500 (USA) krátce po zahájení obchodování rostl o 0,3 procenta. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) otevřely slušně v plusu. V druhé polovině obchodování došlo ke korekci. Před koncem čtvrteční seance byl index stále v kladných číslech (+0,3 %).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ: Nový návrh zákona o přeměnách společností podstatně snižuje kvórum

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý

„Sell in May and go away“ („Prodej v květnu a odejdi“ – pozn. red.). Tolik jedna z klasických investorských pouček. Měsíc květen je pro pražskou burzu (PX index) i evropské akcie (STOXX Europe 600 Index), po březnu, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB