Akciové trhy: Evropské akcie klesají, včetně pražské burzy

Názor
Středeční zahájení obchodování v USA ovlivnily výsledky velkých technologických jmen, která v úterý po zavření trhu oznámila lepší kvartální čísla. A to se čeká ještě na společnosti Meta Platforms. To je ale v kontrastu se špatnými výsledky regionální First Republic Bank a masivním odlivu depozit.
V Evropě se burzy obchodovaly celý den v červeném teritoriu. A to včetně pražské burzy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To ale nebyl případ Evropy, kde se burzy obchodovaly celý den v červeném teritoriu. A to včetně pražské burzy. Znamená to také pokles každý den v tomto týdnu (zatím).

Hlavní index PX pražské burzy ve středu oslabil o 0,28 procenta (1 409,37 b.). Podílely se na tom „těžké“ váhy: Komerční banka (-1,65 %, 745,50 Kč), Erste (-0,64 %, 754,80 Kč) a ČEZ (-0,61 %, 1 147 Kč). Mají v indexu PX největší váhu, a to stáhlo index do mínusu. Dohromady ve středu tvořily přes 93 procent celkového objemu burzy. Mírně oslabil také Philip Morris ČR (-0,11 %, 17 720 Kč).

Ostatní společnosti nemohly převážit misku burzovních vah do plusu. Nejlepší byla pojišťovna VIG (+1,31 %, 621 Kč). Za ní se umístil trojlístek Colt CZ (+0,87 %, 583 Kč), Kofola (+0,81 %, 248 Kč) a Moneta (+0,59 %, 85 Kč). Moneta ve čtvrtek ráno zveřejní své výsledky za první čtvrtletí.

Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil obchodování silnější o asi jednu desetinu procenta, ale rychle směr otáčí do červeného. Přetlačí tak obava o zdraví menších bank, kdy špatné výsledky oznámila First Republic Bank, lepší výsledky technologických společností?

Evropský index STOXX Europe 600 tento týden jen klesá, ve čtvrtek chvíli před koncem obchodování ztrácel 1,2 procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akciové trhy: Konstelace hvězd nebyla dnes světovým burzám nakloněna

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB