Akciové trhy: Jestřábí rétorika Fedu

Názor
Sledovalo se vystoupení guvernéra americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, který řekl, že ke zkrocení vysoké inflace bude pravděpodobně třeba ještě vyšších sazeb. Což je v kontrastu s očekáváním trhu na brzký konec utahování měnové politiky.
Sledovalo se vystoupení guvernéra americké centrální banky J. Powella, podle nějž ke zkrocení vysoké inflace bude pravděpodobně třeba ještě vyšších sazeb. Ilustrační foto: Fed

Negativně to ovlivnilo otevření zámořských trhů, respektive závěr v Evropě, kdy burzy uzavřely na denních minimech. Americký širokopásmový index S&P500 zahájil střední obchodování poklesem o 0,3 procenta.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) klesaly třetím dnem v řadě. Chvíli před koncem seance byly slabší o 0,4 procenta. Tento týden nezná jiný směr než dolů.

Česká národní banka (ČNB) ponechala na svém zasedání úrokové sazby beze změny na sedmi procentech. To se čekalo. Jenže inflace rychle klesá a začíná se blížit chvíle, kdy centrální banka začne sazby snižovat. Podle našich prognóz k tomu dojde v září.

Pohled na pražskou burzu byl ve středu podobný jako v úterý. Většina titulů oslabila. Index PX odepsal 0,52 procenta (1 312,59 b.). VIG (+0,35 %, 577 Kč) a Colt CZ (+0,18 %, 558 Kč) uzavřely v plusu. Colt CZ v tomto týdnu jen roste, ale to je výjimka.

ČEZ (-1,23 %, 1 042 Kč) ve středu klesl nejvíce. Pondělní růst, po informaci o vyšší dividendě, vymazalo obchodování v úterý a ve středu. Investoři pravděpodobně vybrali rychlý zisk a nechtějí podstupovat případné cvičení týkající se restrukturalizace.

To je nyní pověstná koule, která akcie táhne ke dnu. Trio bank skončilo jen o něco lépe: Moneta (-0,63 %, 79,50 Kč), Komerční banka (-0,60 %, 661 Kč) a Erste (-0,48 %, 746,40 Kč). Mírně oslabil i Philip Morris ČR (-0,24 %, 16 780 Kč) a v tomto týdnu jen klesá, podobně jako Komerční banka.

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ v čele poklesu, kouzlo vyšší dividendy pominulo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB