Akciové trhy: Obrovský zájem o ČEZ, pražská burza rostla, ostatní klesaly

Názor
Fed ve středu zvýšil sazby podle očekávání o 25 bazických bodů na 5,0-5,25 procenta, ale zároveň se snažil rozptýlit očekávání na snižování sazeb v tomto roce. Reakce trhu tak byla spíše jestřábí.
Masivní objem na ČEZu ve čtvrtek tvořil přes 70 procent celkových obchodů na pražské burze. Jeho akcie přidaly 1,62 procenta (1 190 Kč). Ilustrační foto: ČEZ

Ostatní evropská data včetně čtvrtečního rozhodnutí ECB (růst depo sazby o 25 b. b. na 3,25 %, pozn. aut.) skončila v souladu s očekáváními. Zvyšování sazeb v eurozóně zatím není pravděpodobně u konce.

Širokopásmový index S&P500 (USA) zahájil čtvrteční obchodování poklesem 0,3 procenta. Evropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek obchodoval ve velmi úzkém pásmu zhruba 0,4 procenta nad středeční zavírací hodnotou.

Třetí ze tří, aneb třetí pracovní den a třetí růst. Index tuzemské burzy PX ve čtvrtek rostl o 0,22 procenta (1 385,84 b.) a šel proti proudu evropských burz, které v drtivé většině oslabily. Podobně jako ve středu se o to zasloužil zejména ČEZ. Masivní objem na ČEZu ve čtvrtek tvořil přes 70 procent celkových obchodů na pražské burze.

Jeho akcie přidaly 1,62 procenta (1 190 Kč). Pravděpodobně investoři opět spekulují nebo očekávají vysokou dividendu. Příští týden ve čtvrtek zveřejní ČEZ své hospodářské výsledky za první čtvrtletí a je možné, že se návrhu dividendy dočkáme.

Podle našich odhadů by k jejímu návrhu mělo dojít do konce května, takže mnoho dnů již nezbývá. Lonské výsledky naznačují dividendu 117 korun (hrubý výnos 9,8 %). V optimistickém případě až 145 korun (výnos 12,2 %).

Dále rostly Komerční banka (+0,58 %, 692 Kč), Philip Morris ČR (+0,56 %, 17 900 Kč), VIG (+0,48 %, 628 Kč) a Moneta (+0,13 %, 77,40 Kč). Oslabila jen Erste (-2,20 %, 754,60 Kč) a mírně také Colt CZ (-0,17 %, 584 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ a pražská burza v plusu, čekání na Fed

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Minulý týden byl pro kryptoměny obtížný

Minulý týden byl pro kryptoměny s hlavní tržní kapitalizací obtížný a v nejlepším případě zaznamenaly pouze jednociferné zisky. K největším pohybům došlo v opačném směru. Největšími poraženými byly meme coiny, a to …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB