Akciové trhy: Pozitivní prázdninová vlna

Čtvrteční data z USA byla nad očekávání silná. Růst hrubého domácího produktu (HDP) ve druhém čtvrtletí podstatně překonal odhady, stejně tak jako jeho složka osobní spotřeby. Zároveň potěšily i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za červen.
Nejlepším titulem na pražské burze byla ve čtvrtek Komerční banka. Ilustrační foto: Komerční banka

Fed, americká centrální banka, ve středu zvýšil podle očekávání úrokové sazby o 25 bazických bodů. Stejně se ve čtvrtek zachovala i Evropská centrální banka (ECB), což se také čekalo.

Hlavní pražský index PX (+0,56 %, 1 348,42 b.) ve čtvrtek rostl třetí den v řadě, tak jako většina evropských parketů. Nejlepším titulem byla ve čtvrtek Komerční banka (+1,57 %, 710 Kč). Po pěti negativních obchodních dnech se jí podařilo vzrůst a eliminovat většinu předchozích ztrát.

Za ní se umístil ČEZ (+0,64 %, 942 Kč). Hned na začátku seance skokově posílil. Cena dosáhla přes 960 korun (+3,0 %), nicméně se ke konci obchodování propadla dokonce do mínusu pod otevírací úroveň, aby následně dokázala uzavřít v plusu. Výrazný růst posledních dnů vychází z prohlášení ministra financí Stanjury, že by mohlo dojít ke zrušení daně z neočekávaných zisků.

Z našeho pohledu důvody pro její zavedení již dávno pominuly. Jen ještě dodám, že je to pro ČEZ již osmá růstová seance v řadě. Vypadá to, že se cena definitivně odpoutala od hranice 900 korun a téměř z poloviny se podařilo vymazat po-dividendový propad.

Posílily také Erste Group (+0,61 %, 825 Kč) a Colt CZ (+0,53 %, 564 Kč). Moneta (0,12 %, 85 Kč) zveřejnila slušné kvartální výsledky, kdy všechny sledované úrovně překonaly odhady. Navíc došlo ke zvýšení celoroční projekce. Cena akcií reagovala mírným růstem. Po deseti neklesajících obchodních dnech oslabila Kofola (-0,78 %, 255 Kč) a mírně korigovala svou cenu pojišťovna VIG (-0,17 %, 573 Kč).

Americký index S&P500 ve čtvrtek zahájil seanci růstem o 0,7 procenta. Index STOXX Europe 600 předváděl slušný růst. Od začátku dne byl trend jasný a krátce před koncem obchodování byl silnější o 1,4 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB