Akciové trhy: Praha a Evropa rostou

Názor
Index pražské burzy PX nezná v tomto týdnu jiný směr než nahoru. I ve středu jeho hodnota vzrostla, tentokráte o 1,14 procenta (1 483,58 b.). Všechny společnosti s velkou váhou v indexu, tedy ty, které nejvíce svým pohybem ovlivní výkon celého indexu, rostly. Cena ČEZ ve středu vyskočila o vysoká 2,80 procenta (880 Kč).
Index pražské burzy PX nezná v tomto týdnu jiný směr než nahoru. I ve středu jeho hodnota vzrostla. Týdenní ztrátu pražské burzy ovlivnil zejména čtvrteční propad. Ilustrační foto: PSE

Odhadujeme, že investoři spekulují na příští čtvrtek (21. března), kdy budou oznámeny hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a celý rok 2023. Pravděpodobně se opět můžeme těšit na maximální dividendu (máš odhad 69 Kč, pozn. aut.). Zobchodované akcie ČEZ ve středu opět přesáhly polovinu celkového zobchodovaného objemu burzy.

Dále se seřadily všechny tituly finančního sektoru: Moneta (+1,53 %, 99,60 Kč), Komerční banka (+0,93 %, 811 Kč), pojišťovna VIG (+0,71 %, 710 Kč) a Erste Group (+0,40 %, 951,90 Kč). Mezi ně se vklínila Kofola (+1,12 %, 271 Kč). Rostl také Philip Morris ČR (+0,39 %, 15 540 Kč) a Primoco (+1,01 %, 1 000 Kč), které se opět dostalo na úroveň 1 000 korun.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Colt CZ (+0,32 %, 622 Kč) se většinu dne obchodoval slabší, zvrat do kladného teritoria přišel až na konci obchodního dne. Ve středu byla zveřejněna zpráva, že Colt a spřízněné osoby prodali část podílu ve společnosti Vista Outdoor. Colt si uvolní prostředky na vypořádání akvizice legendární Sellier & Bellot z konce minulého roku.

Americký index S&P500 zahájil ve středu obchodování mírným poklesem o asi 0,1 procenta a ustoupil tak z historických maxim. Evropský index STOXX Europe 600 byl krátce před koncem středečního obchodování silnější o 0,2 procenta. To znamená opět nové maximum.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy pokračují v růstu, v Evropě a USA opět maxima

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB