Akciové trhy pokračují v růstu, v Evropě a USA opět maxima

Názor
Inflace v USA dopadla o desetinu procenta výše, než se čekalo. To může zmírnit sázky na brzké snížení sazeb Fedu, americké centrální banky.
Evropský index STOXX Europe 600, stejně jako americký S&P500, je na nejvyšší hodnotě v historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký index S&P500 otevřel úterní obchodování silnější o asi procento na nových historických maximech.

Evropský index STOXX Europe 600 byl krátce před koncem úterního obchodování na denních maximálních hodnotách a přidával 0,9 procenta. A stejně jako u S&P500 je to nejvyšší hodnota v historii.

Index pražské burzy PX rostl i v úterní obchodní seanci. Po pondělních 0,17 procenta si připsal mírných 0,07 procenta (1 466,88 b.). Událostí dne bylo zveřejnění výsledků pojišťovny VIG. Zisk před zdaněním vzrostl meziročně o 37 procent. Navržená dividenda 1,40 eur je vyšší o 0,1 eur a nabízí hrubý výnos pět procent.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Výhled na tento rok počítá s asi 10% růstem zisku před zdaněním. Téměř celý den se její akci obchodovaly silnější o asi jedno procento, ale na samotném konci obchodování došlo k vybírání zisků a cena skončila na zelené nule (+0,07 %, 705 Kč).

Nejvýkonnější akcií dne se stal ČEZ se ziskem 1,66 procenta (856 Kč). A podobně jako klesla cena VIG na konci obchodování, ČEZ jako by v cílové rovince úterního obchodování zařadil vyšší stupeň a vytáhl cenu na 856 Kč, což odpovídá růstu o 1,66 procenta. To bylo z rostoucích titulů vše.

Nejobchodovanější akcií byla Komerční banka s téměř polovinou celkového denního objemu. Její cena oslabila o 0,56 procenta (803,50 Kč). Oslabily taky další dvě banky – Moneta (-0,30 %, 98,10 Kč) a Erste. Ta skončila na červené nule (-0,07 %, 948,10 Kč). Nejvyšší pokles byl u Kofoly (-1,11 %, 268 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza začala týden růstem, ostatní parkety oslabují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB