Akciové trhy: Praha se zařadila do stáda a jako ostatní oslabuje, ale jen mírně

Názor
Česká národní banka ponechala podle očekávání klíčovou repo sazbu na své čtvrtečním zasedání beze změny na sedmi procentech. Rozhodnutí centrální banky oficiálně ukončit intervenční režim vedlo k výraznému oslabení koruny.
Hlavní index pražské burzy PX se ve čtvrtek, na rozdíl od středy, kdy šel proti proudu, poslušně zařadil k ostatním a oslaboval. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Hlavní index pražské burzy PX (-0,06 %, 1 359,94 b.) se ve čtvrtek, na rozdíl od středy, kdy šel proti proudu, poslušně zařadil k ostatním a oslaboval. Většinu dne se pohyboval v mínusu dvě až tři desetiny procenta, ale na konci obchodování vzrostl a dokázal uzavřít na červené nule. Čtvrteční ztráta je tak podstatně nižší než u ostatních evropských burz.

Za tím, že PX neklesl více, je výkon Erste Group (+1,44 %, 831 Kč). Cena její akcie v posledních dnech a týdnech prakticky jen roste. Ve čtvrtek posílily ještě Philip Morris ČR (+0,35 %, 17 100 Kč) a Moneta (+0,35 %, 86,10 Kč). U Monety jde o desátou neklesající seanci v řadě.

Na druhém konci nejvíce ztratila Komerční banka (-1,19 %, 705,50 Kč), která ráno zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. ČEZ (-0,93 %, 960 Kč) skončil sérii dvanácti růstových obchodních dnů v řadě. Oslabily také Colt CZ (-0,18 %, 564 Kč) a pojišťovna VIG (-0,17 %, 587 Kč).

Americký širokopásmový index S&P500 ve čtvrtek otevřel obchodování slabší o asi 0,5 procenta. Následně mírně roste, což mohlo pozitivně ovlivnit závěr obchodování v Evropě. Aktuální makrodata (ISM ve službách, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, tovární objednávky a žádosti o podporu v nezaměstnanosti, pozn. aut.) dopadla více méně podle očekávání.

Evropský index STOXX Europe 600 klesal již třetí den v řadě. Před koncem čtvrtečního obchodování odepisoval 0,7 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy zaznamenávají ztráty na obou stranách Atlantiku, pražský index ale roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB