Akciové trhy: Pražská burza klesá pátý den v řadě

Názor
Hlavní index pražské burzy PX (-0,18 %, 1 340,13) se ve středu obchodoval v docela úzkém pásmu kolem nuly nebo jen lehce nad ní. Celou seanci ale nakonec uzavřel na červené nule. A to znamená pátý denní pokles v řadě.
Hlavní index pražské burzy PX se ve středu obchodoval v docela úzkém pásmu kolem nuly. Denní seanci nakonec uzavřel na červené nule, což znamená pátý denní pokles v řadě. Ilustrační foto: PSE

Nejslabší výkon předvedl ČEZ (-1,57 %, 1 132 Kč). Tento týden se jeho akciím ještě nepodařilo vzrůst. Důvodem může být prosté vybírání zisků po slušném předchozím posílení. Od začátku roku je ČEZ stále silnější o 47 procent.

Mírným zklamáním může být také informace, že ministerstvo financí nebude, tak jako vloni, chtít vyplatit vyšší dividendu. To byl náš optimistický scénář. Ale podle hesla, že zajíci se sčítají až po honu, počkáme na případné protinávrhy a následné hlasování na valné hromadě.

Oslabila také Kofola (-0,82 %, 242 Kč), která vstřebává přesunutí nápojů do vyšší sazby DPH, a tedy pravděpodobné zdražení koncovým zákazníkům a možný pokles poptávky. Dále pak klesla cena akcií VIG (-0,65 %, 614 Kč) a mírně Komerční banky (-0,08 %, 660 Kč).

Růst se ve středu podařilo jen Erste (+1,54 %, 724 Kč) a Coltu (+0,67 %, 598 Kč). Erste konečně po šesti ztrátových dnech uzavřela silnější. Coltu CZ se ve volatilní seanci nakonec podařilo vzrůst. Oslabil po zveřejnění navýšení kapitálu (vydání nových akcií, pozn. aut.) až v samotném závěru burzovního dne. Nicméně tento propad byl téměř okamžitě eliminován.

Samotné navýšení je pro ostatní akcionáře negativní, ale toto je očekávané vyrovnání za akvírovaný Colt. O stejný počet vzrostl objem akcií v rámci vyrovnání i vloni. Samotné zředění je mírné a představuje 1,07 procenta dosavadního počtu akcií.

A zhruba podobný počet akcií bude s největší pravděpodobností vydán i příští rok. To ale pro trh nejsou novinky, to bylo oznámeno s nákupem Coltu.

Širokopásmový index S&P500 (USA) po úterním poklesu (-0,64 %), ke kterému došlo na konci obchodování, ve středu zahájil seanci růstem o 0,2 procenta.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) sice hned při otevření spadly o více než půl procenta, ale od té chvíle už jen rostly. Malou korekci prodělaly až v závěru dne. Krátce před koncem obchodování byl index silnější o 0,25 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza klesla, jinde kolem nuly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.