Akciové trhy: Pražská burza klesá pátý den v řadě

Názor
Hlavní index pražské burzy PX (-0,18 %, 1 340,13) se ve středu obchodoval v docela úzkém pásmu kolem nuly nebo jen lehce nad ní. Celou seanci ale nakonec uzavřel na červené nule. A to znamená pátý denní pokles v řadě.
Hlavní index pražské burzy PX se ve středu obchodoval v docela úzkém pásmu kolem nuly. Denní seanci nakonec uzavřel na červené nule, což znamená pátý denní pokles v řadě. Ilustrační foto: PSE

Nejslabší výkon předvedl ČEZ (-1,57 %, 1 132 Kč). Tento týden se jeho akciím ještě nepodařilo vzrůst. Důvodem může být prosté vybírání zisků po slušném předchozím posílení. Od začátku roku je ČEZ stále silnější o 47 procent.

Mírným zklamáním může být také informace, že ministerstvo financí nebude, tak jako vloni, chtít vyplatit vyšší dividendu. To byl náš optimistický scénář. Ale podle hesla, že zajíci se sčítají až po honu, počkáme na případné protinávrhy a následné hlasování na valné hromadě.

Oslabila také Kofola (-0,82 %, 242 Kč), která vstřebává přesunutí nápojů do vyšší sazby DPH, a tedy pravděpodobné zdražení koncovým zákazníkům a možný pokles poptávky. Dále pak klesla cena akcií VIG (-0,65 %, 614 Kč) a mírně Komerční banky (-0,08 %, 660 Kč).

Růst se ve středu podařilo jen Erste (+1,54 %, 724 Kč) a Coltu (+0,67 %, 598 Kč). Erste konečně po šesti ztrátových dnech uzavřela silnější. Coltu CZ se ve volatilní seanci nakonec podařilo vzrůst. Oslabil po zveřejnění navýšení kapitálu (vydání nových akcií, pozn. aut.) až v samotném závěru burzovního dne. Nicméně tento propad byl téměř okamžitě eliminován.

Samotné navýšení je pro ostatní akcionáře negativní, ale toto je očekávané vyrovnání za akvírovaný Colt. O stejný počet vzrostl objem akcií v rámci vyrovnání i vloni. Samotné zředění je mírné a představuje 1,07 procenta dosavadního počtu akcií.

A zhruba podobný počet akcií bude s největší pravděpodobností vydán i příští rok. To ale pro trh nejsou novinky, to bylo oznámeno s nákupem Coltu.

Širokopásmový index S&P500 (USA) po úterním poklesu (-0,64 %), ke kterému došlo na konci obchodování, ve středu zahájil seanci růstem o 0,2 procenta.

Evropské akcie (index STOXX Europe 600) sice hned při otevření spadly o více než půl procenta, ale od té chvíle už jen rostly. Malou korekci prodělaly až v závěru dne. Krátce před koncem obchodování byl index silnější o 0,25 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza klesla, jinde kolem nuly

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy budou čelit odtoku likvidity

Brzy dojde k odtoku zhruba jednoho a půl bilionu amerických dolarů a v kombinaci s nepříznivou sezónností a zpomalující ekonomickou aktivitou může dojít k výraznějšímu přecenění na finančních trzích.

Akciové trhy: BCPP poprvé v týdnu rostla

Po třech dnech, kdy pražská burza jen ztrácela, přišel první růst. Index PX ve čtvrtek poprvé v tomto týdnu posílil. Celý den se obchodoval v plusu ve velmi úzkém pásmu. V samotném závěru obchodování přišel další …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.