Akciové trhy: Pražská burza nezačala týden nejlépe

Tento týden nezačal nejlépe. Po pondělním mírném poklesu (-0,08 %) se ani v úterý pražskému indexu nedařilo a zaznamenal hlubší ztrátu. Obchodování přitom začalo podobně v Praze i Evropě. Nicméně na rozdíl od evropského indexu, který postupně ztráty smazával, v Praze se tolik nedařilo. Index PX v úterý poklesl 0,97 procenta (1 537,37 b.).
Pražská burza nezačala týden nejlépe, indexu PX se opět nedařilo a zaznamenal další ztrátu. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Mezi jednotlivými emisemi také nebylo mnoho důvodů k radosti. S růstem o 0,89 procenta potěšil jen Colt (678 Kč), který posiluje od začátku týdne. Lehce se zvýšila cena taky u Monety (+0,20 %, 98,40 Kč). A mírný zisk zaznamenal taky Philip Morris ČR (+0,13 %, 15 000 Kč). U žádné jiné společnosti se cena v úterý nezvýšila.

Nejhorší bilanci předvedly velké banky. Komerční banka (-2,33 %, 755 Kč) i Erste Group (-2,18 %, 1 101,50 Kč) skončily na chvostu, když jejich ztráty byly vyšší než dvě procenta. Kopírovaly tak vývoj evropského bankovního indexu.

Beze zpráv oslabily taky pojišťovna VIG (-0,82 %, 730 Kč) a na červené nule skončil ČEZ (-0,05 %, 946 Kč), když se téměř celý den obchodoval v plusu a klesl až v závěru obchodování.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Kofola (-0,67 %, 296 Kč) se většinu dne obchodovala v kladných číslech, dokonce i na úrovni 300 korun. Nakonec skončila slabší o 0,67 procenta. V pondělí po trhu reportovala výsledky za první čtvrtletí tohoto roku. Čísla jsou to podle našeho názoru silná. Organický růst podpořily nedávné akvizice. Navíc růst pokračoval i v dubnu a květnu.

Americký index S&P500 zahájil obchodování slabší o 0,2 procenta. V úterý byla zveřejněna data o nově vytvořených pracovních místech (JOLTS) za duben, která jsou nižší ve srovnání s předchozím měsícem a taky pod odhady trhu. To může naznačovat ochlazování na amerikém trhu práce a vidinu možného snížení sazeb Fedem (centrální banka USA, pozn. red.) v tomto roce.

Evropský STOXX Europe 600 první část dne klesal a v další tuto ztrátu úspěšně snižoval. Nakonec byl chvíli před koncem obchodního dne slabší o 0,3 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB