Akciové trhy rostly, výsledky ČEZu vysoko nad odhady

Názor
Hlavní index pražské burzy PX (+0,35 %, 1 366,11 b.) ve čtvrtek rostl. Zásluhu na tom měl zejména ČEZ, který byl nejlepší akcií a podle zobchodovaného objemu tvořil přes 40 procent celkového obchodování.
Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek rostl. Zásluhu na tom měl zejména ČEZ. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČEZ (+0,74 %, 957 Kč) ráno reportoval výsledky za druhé čtvrtletí. K slušnému výkonu jádrového byznysu pomohly vyšší ceny elektřiny, přidal se ale také zisk z tradingu a lepší výkon segmentu Prodej. Vedení zároveň potvrdilo celoroční cíle. Horní okraj projekce na čistý zisk při maximální výplatě implikuje dividendu z letošního zisku ve výši téměř 70 korun na akcii (hrubý výnos +7,2 %).

Celoroční cíle ČEZu vnímáme jako konzervativní s možností zvýšení u příležitosti zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí. Posílily všechny banky: Erste Group (+0,59 %, 825 Kč), Komerční banka (+0,49 %, 714,50 Kč) a Moneta (+0,46 %, 87,20 Kč), ta neklesla již patnáct seancí. Beze zpráv oslabily pojišťovna VIG (-0,50 %, 593 Kč), Colt CZ (-0,35 %, 562 Kč) a Philip Morris ČR (-0,12 %, 17 180 Kč).

Americký širokopásmový index S&P500 ve čtvrtek otevřel silnější o 0,5 procenta a dále rostl přes jedno procento. Pravděpodobně tomu pomohla zveřejněná inflační data, která potvrzují příznivý dezinflační trend a tím pádem spekulace na nezvyšování úrokových sazeb americké centrální banky.

Evropský index STOXX Europe 600 zahájil den růstem o 0,65 procenta a celý den se držel bezpečně v plusu. Krátce před koncem obchodování byl index silnější o jedno procento.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Po úterním oslabení se ve středu opět zelenalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.