Akciový trh ignoruje realitu (1.)

Téma týdne
V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, který vedl k velmi širokému a silnému růstu cen akciínapříč sektory a zeměmi.
V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nyní je ovšem možné, že se trh poněkud předběhl a nacenil události mnohem optimističtěji, než čemu odpovídá realita.

Trh tak podle našeho názoru nyní setrvává v iracionálním stavu, neboť vyšší lednová inflace v USA, výrazně rostoucí výnosy na státních dluhopisech, menší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou, silnější americký dolar a vysoké valuace nestačí k tomu, aby se trh zkorigoval do nižších hodnot.

Komoditní sektor

V komoditním sektoru se od počátku prosince nejvíce daří společnostem, které se zabývají výrobou koksovatelného uhlí, stavebních materiálů, oceli, dřevěných výrobků a chemikálií. Může to tak ukazovat na oživení ve stavebnictví a schopnost těchto společností navyšovat ceny za své výrobky.

Růst necyklické části stavebnického sektoru souvisí se zvýšenou investicí a dotacemi výstavby ekologických a obnovitelných struktur.  Naopak se nedařilo společnostem, které těží a zpracovávají stříbro, zlato a další kovy.

PSALI JSME:
Cena zlata si prošla korekcí. Příležitost pro investici?

Je to částečně dáno i lehkým poklesem cen zlata a stříbra od počátku roku. Poptávka po cenných kovech oslabovala také díky očekávání, že úrokové sazby se nezačnou snižovat tak rychle, jak se dříve čekalo. Dluhopisové instrumenty, které nabízejí úrokový výnos, tak ubírají cenným kovům na atraktivitě.

Technologický sektor

Jasným celkovým vítězem v posledním čtvrtletí byl segment výrobců polovodičů a souvisejících zařízení, jež se spojován s proliferací umělé inteligence. V čele tohoto dění byly společnosti jako Arm Holdings, Nvidia, Advanced Micro Devices, Broadcom, Taiwan Semiconductor, Qualcomm apod.

Tento segment je podpořen fantastickým růstem společnosti Nvidia a silným výhledem na rok 2024 a také štědrými fiskálními stimuly. Rizikové jsou valuace v tomto segmentu, které se mohou rychle propadnout, když se ukáže, že poptávka začíná být z větší části nasycená.

Do té doby ale může triumf „čipařů“ i pokračovat. Dobře si vedli také výrobci hardware, softwaroví vývojáři, výrobci komponentů a další IT společnosti. Méně se dařilo výrobcům spotřební elektroniky, solární technologie a komunikačních zařízení.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Indexy podpořeny výsledky technologické společnosti Nvidia

Komunikační služby

Tento sektor je poslední tři měsíce veden společnostmi, které nabízejí reklamní služby a zábavu. Reklamní agentury jsou nyní podporovány rokem voleb, kdy letos je rekordní počet politických voleb po celém světě. Politické strany v rámci svých kampaní jsou tak více motivované investovat do těchto služeb.

Letos se také v Paříží pořádá olympiáda a v neposlední řadě proliferace nástrojů umělé inteligence může podpořit reklamní společnosti v efektivitě propagace obsahu. Dařilo se také zábavním společnostem v čele se společnostmi Disney a Netflix.

Tvůrcům internetového obsahu se dařilo smíšeně, ale díky úspěchu největších z nich se celý segment posunul výše v čele s Meta Platforms, Spotify Technology a DoorDash. Nedařilo se naopak tvůrcům, jako jsou Snap, Twilio, Baidu nebo Zillow Group, a to kvůli slabším odhadům hospodaření v letošním roce. V rámci celého sektoru se výrazně nedařilo segmentu televizního vysílání.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Pokračování zítra

PSALI JSME:
Skutečný důvod, proč akcie rostou. Pravidla hry se změnila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.