Cena zlata si prošla korekcí. Příležitost pro investici?

Názor
Zveřejněná data o americké inflaci v předminulém týdnu investory do drahých kovů příliš nepotěšila. Data o indexu spotřebitelských cen v USA (CPI – Consumer Price Index, pozn. red.) za leden 2024 ukázala, že inflace se zcela svému dvouprocentnímu cíli v USA po pandemii ještě nepřiblížila. Co to může znamenat pro zlato? Jde o začátek širšího poklesu cen kovu nebo spíše o významnější příležitost?
Současný pokles cen zlata na trzích je krátkou přestávkou před dalším výrazným růstem hodnoty tohoto kovu. Ilustrační foto: iStock.com

Po dosažení nejvyšší míry inflace ve Spojených státech ve výši 9,1 procenta v druhé polovině roku 2022 byl následný pokles celkové i jádrové inflace poměrně razantní. Lednová aktuální americká data pak ukázala spíše na opětovné zrychlení růstu cenové hladiny v největší světové ekonomice.

CPI index se v lednu po sezónním očištění zvýšil o 0,3 procenta, což představuje mírné zrychlení oproti prosincovému růstu o 0,2 procenta. Při pohledu na meziroční údaje se index všech položek za 12 měsíců končících v lednu zvýšil o 3,1 procenta, což představuje mírné zpomalení oproti 3,4 procenta nárůstu v prosinci.

PSALI JSME:
Zlato na nových maximech, drahý kov může dále posilovat

Za růstem cen je zdražení mezinárodní námořní dopravy, perzistentní inflační tlaky v oblasti základních potravin nebo vysoké náklady na bydlení. Výrobní inflace v USA zveřejněná předminulý pátek rovněž neposkytla příliš prostoru pro optimismus.

Americký Index cen výrobců se minulý měsíc zvýšil o 0,3 procenta, což vedlo k meziročnímu nárůstu o 0,9 procenta. Šlo o nejvyšší růst výrobních cen od srpna 2023. Americká centrální banka (Fed) se tedy musí znovu zabývat otázkou, kdy efektivně začít uvolňovat měnovou politiku, aniž by došlo k podstatnému zrychlení inflace v ekonomice.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

V odborné veřejnosti se však objevují argumenty ve prospěch (minimálně dočasného, pozn. aut.) nárůstu rovnovážné úrokové sazby po energetické krizi a pandemii covid 19. V poslední analýze od Evropské centrální banky se diskutuje reálná nutnost vykompenzovat příliš nízké reálné sazby v předešlé dekádě, které vedly k „nadměrnému využití“ výrobních faktorů.

Obchodníci nyní posunuli sázky na první snížení úrokových sazeb ze strany americké měnové autority z března na červen. Trhy také vidí v letošním roce méně než 100 bazických bodů celkového uvolnění, což je výrazný pokles oproti zhruba 150 bazickým bodům snížení ze začátku roku. Proti tomu jdou opravdu vysoké deficity státních rozpočtů, které dosahují často neuvěřitelných úrovní.

PSALI JSME:
Zlato je nejdražší v dějinách

V americké ekonomice letos bude deficit veřejných rozpočtů dosahovat až sedm procent hrubého domácího produktu (HDP), vlna zbrojení zvyšuje rovněž schodky rozpočtu v Evropě (trvalé nedodržování logiky tzv. maastrichtských kritérií).

To může restriktivnější měnovou politiku plně vykompenzovat. Zlato tedy nadále zůstává vysoce atraktivním uchovatelem hodnoty a volební rok v USA ho může dostat poměrně snadno na nová cenová maxima. Současný pokles cen na trzích je tedy spíš krátkou přestávkou před dalším výrazným růstem hodnoty tohoto kovu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kam Češi schovávají zlato? Třeba do pračky či pod kurník

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.