
Podle pražské kliniky asistované reprodukce IVF CUBE se neplodnost týká 20 až 25 procent párů. Příčiny jsou různé. Ze 40 procent jde o ženské faktory, stejné procento pak připadá na muže a pětina je způsobena kombinací obou partnerů.
Mezi ženské příčiny patří hormonální poruchy, endometrióza nebo věk. Mužská neplodnost je často způsobena nízkou kvalitou spermií. Analýza Světové zdravotnické organizace (WHO) ukazuje, že kvalita spermií v populaci se za posledních 40 let výrazně snížila, což je jedním z důvodů rostoucí neplodnosti.
Ačkoliv umělé oplodnění pomohlo na svět milionům dětí po celém světě, stále kolem něj panuje řada mýtů. Ty zbytečně odrazují ženy a jejich partnery od léčby neplodnosti.
Je hormonální stimulace bolestivá?
Před odběrem vajíček je nutná hormonální stimulace, která připraví vaječníky k uvolnění zralých vajíček. Mnoho žen má obavy z bolesti a vedlejších účinků. „Ve skutečnosti jde o jednoduchý proces. Injekce jsou snadno aplikovatelné a bolest je minimální,“ říká MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D. z ReproGenesis. Vedlejší účinky, jako mírná bolest v podbřišku, jsou běžné, ale dočasné.
Studie publikovaná v časopise Human Reproduction ukázala, že hormonální stimulace nemá dlouhodobé negativní účinky na zdraví žen. Většina pacientek uvádí jen krátkodobé nepříjemnosti, jako je nadýmání či lehká únava.
IVF jako obrovská zátěž pro tělo? Omyl!
Dnešní metody umělého oplodnění jsou mnohem šetrnější než dříve. Odběr vajíček probíhá v krátké anestezii a zotavení je rychlé. „Hormony se odbourávají z těla do 24 hodin, není se čeho bát,“ ujišťuje Štelcl.
Výzkum provedený na Harvard Medical School potvrzuje, že většina žen se po IVF cítí dobře už během několika dnů po zákroku. Moderní postupy minimalizují vedlejší účinky, čímž se snižuje i stres spojený s léčbou.
Způsobuje IVF rakovinu?
Neexistují žádné důkazy, že by IVF zvyšovalo riziko nádorových onemocnění. „Vědecké studie ze Švédska a USA neprokázaly žádnou souvislost mezi IVF a rakovinou,“ říká MUDr. Štelcl.
Například rozsáhlá studie z Karolinska Institutet analyzovala data více než 100 000 žen a nenašla žádný zvýšený výskyt rakoviny prsu nebo vaječníků u pacientek podstupujících IVF ve srovnání s běžnou populací.
IVF je jen pro starší ženy?
Umělé oplodnění je často spojováno se ženami nad 35 let, ale pomáhá i mladším pacientkám s poruchami ovulace či neprůchodností vejcovodů. „Neplodnost se týká i mladších ročníků, proto je důležité vyhledat pomoc včas,“ dodává Štelcl.
Podle statistik publikovaných Evropskou společností pro lidskou reprodukci a embryologii (ESHRE) podstupují IVF i ženy ve věku 25–30 let, přičemž úspěšnost zákroku je u nich často vyšší než u starších pacientek.
Jsou děti z IVF nemocnější?
Dlouhodobé studie ukazují, že zdravotní stav dětí narozených z IVF je srovnatelný s těmi, které byly počaty přirozeně. „Vyšší počet kontrol je způsoben pečlivější péčí rodičů,“ vysvětluje Štelcl.
Studie publikovaná v časopise JAMA Pediatrics potvrdila, že děti počaté asistovanou reprodukcí nemají vyšší výskyt chronických onemocnění než děti počaté přirozeně. Rozdíl v jejich zdravotním stavu je spíše výsledkem pečlivějšího sledování než skutečných problémů.
Budou děti z IVF neplodné? Mýtus!
Neplodnost je jen vzácně geneticky podmíněná. „Například mužská neplodnost může být dědičná, ale většina faktorů souvisí se životním stylem,“ vysvětluje odborník.
Výzkum provedený univerzitou v Cambridge sledoval plodnost mladých dospělých narozených díky IVF a zjistil, že jejich schopnost početí je stejná jako u jejich vrstevníků počatých přirozenou cestou.