Na nižší cenovou dynamiku působil především meziměsíční pokles cen energií ovlivněný zlevněním surové ropy, a částečně také mírně nižší ceny zboží. Ceny ojetých automobilů se nadále snižovaly. To však bylo na druhou stranu kompenzováno především pokračujícím a stále poměrně rychlým růstem cen služeb a v menší míře pak také zdražením potravin.
Na růstu cen služeb se velkou měrou nadále podílely položky spojené s bydlením. I tak ale jádrová inflace skončila ve srovnání s konsensem o desetinu níže, což se týkalo jak meziměsíční, tak i meziroční dynamiky. Meziroční jádrová inflace zpomalila ze zářijových 4,1 procenta na rovná čtyři procenta v říjnu.
Bez kategorie bydlení však byla meziměsíční dynamika cen (jádrových, pozn. aut.) služeb nejnižší od letošního července a oproti září byla třetinová.
To je dobrá zpráva pro americkou centrální banku (Fed), když právě oblast služeb v kombinaci se stále silným, ač postupně chladnoucím trhem práce představuje pro tamní centrální banku největší riziko z hlediska jejího úsilí o návrat inflace na dvouprocentní cíl.
O poznání nižší dynamiku ve srovnání s odhady navíc v říjnu vykázaly také ceny průmyslových výrobců. Dílčí ochlazení poptávky je již patrné i ve vývoji maloobchodních tržeb. Navzdory tomu ale jejich říjnový vývoj pozitivně překvapil.
Meziměsíčně byly celkové tržby nižší o 0,1 procenta, když byl očekáván hlubší pokles o 0,3 procenta. Údaj za září byl navíc revidován směrem vzhůru, a to z již tak výrazných 0,7 procenta meziměsíčně na 0,9 procenta. Americká průmyslová produkce se pak v říjnu meziměsíčně propadla o 0,6 procenta, když se čekal pokles o 0,4 procenta. Na to působily zejména stávky v automobilovém průmyslu.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)