Americká inflace ukázala na ústup poptávkových tlaků

Názor
Hlavními ekonomickými údaji tohoto týdne byly ty z USA. Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. V meziročním vyjádření došlo k jejímu poklesu ze zářijových 3,7 procenta na 3,2 procenta, zatímco tržní konsensus činil 3,3 procenta. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly.
Americká inflace byla v říjnu oproti očekávání mírně nižší. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v USA stagnovaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na nižší cenovou dynamiku působil především meziměsíční pokles cen energií ovlivněný zlevněním surové ropy, a částečně také mírně nižší ceny zboží. Ceny ojetých automobilů se nadále snižovaly. To však bylo na druhou stranu kompenzováno především pokračujícím a stále poměrně rychlým růstem cen služeb a v menší míře pak také zdražením potravin.

Na růstu cen služeb se velkou měrou nadále podílely položky spojené s bydlením. I tak ale jádrová inflace skončila ve srovnání s konsensem o desetinu níže, což se týkalo jak meziměsíční, tak i meziroční dynamiky. Meziroční jádrová inflace zpomalila ze zářijových 4,1 procenta na rovná čtyři procenta v říjnu.

Bez kategorie bydlení však byla meziměsíční dynamika cen (jádrových, pozn. aut.) služeb nejnižší od letošního července a oproti září byla třetinová.

PSALI JSME:
Nikdo není nezničitelný

To je dobrá zpráva pro americkou centrální banku (Fed), když právě oblast služeb v kombinaci se stále silným, ač postupně chladnoucím trhem práce představuje pro tamní centrální banku největší riziko z hlediska jejího úsilí o návrat inflace na dvouprocentní cíl.

O poznání nižší dynamiku ve srovnání s odhady navíc v říjnu vykázaly také ceny průmyslových výrobců. Dílčí ochlazení poptávky je již patrné i ve vývoji maloobchodních tržeb. Navzdory tomu ale jejich říjnový vývoj pozitivně překvapil.

Meziměsíčně byly celkové tržby nižší o 0,1 procenta, když byl očekáván hlubší pokles o 0,3 procenta. Údaj za září byl navíc revidován směrem vzhůru, a to z již tak výrazných 0,7 procenta meziměsíčně na 0,9 procenta. Americká průmyslová produkce se pak v říjnu meziměsíčně propadla o 0,6 procenta, když se čekal pokles o 0,4 procenta. Na to působily zejména stávky v automobilovém průmyslu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spojeným státům hrozí zhoršení ratingu, který drží od roku 1917

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Češi jsou při nakupování stále obezřetní

Maloobchodní tržby se v říjnu opět meziročně snížily. Klesají tak nepřetržitě již osmnáct měsíců. Říjnový meziroční pokles o 1,4 procenta je sice pomalejší než srpnový propad o 4,3 procenta, přesto však nejde o …

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.