Americké ekonomice se přes léto dařilo lépe, než Fed očekával

Názor
Včerejší zasedání americké centrální banky (Fed) přineslo investorům dvě klíčové zprávy. Tou první je nová prognóza, která je méně pesimistická ve srovnání s předchozí. Americké ekonomice se přes léto dařilo lépe, než Fed očekával.
Fed nevidí prostor pro zvyšování úrokových sazeb, ty by měly zůstat „přibité“ k nule minimálně do roku 2023. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To umožnilo snížit letošní očekávaný propad americké ekonomiky na 3,7 % z 6,5 %. Míra nezaměstnanosti by měla dosáhnout 7,6 % ke konci roku oproti 9,3 % očekávaných dříve. Prognózu jádrové inflace Fed navýšil na 1,5 %.

I přes toto zlepšení se však celkový obrázek nemění. Hlavní starostí Fedu jsou rizika spojená s dopadem virové epidemie na ekonomiku a dlouhodobě nízká inflace, která by se k dvouprocentnímu cíli měla dostat až v roce 2023.

Druhou zásadní zprávou pro investory je reflexe nové strategie Fedu představené na konci srpna. Snaha udržovat inflaci v průměru okolo dvou procent nyní znamená, že Fed by po určitou dobu toleroval inflaci i nad dvěma procenty jako kompenzaci dlouhého období příliš nízké inflace.

PSALI JSME:
Nová prognóza Fedu bude ukazovat na stabilitu úrokových sazeb

Za této situace Fed nevidí v následujících letech prostor pro zvyšování úrokových sazeb a ty by měly zůstat „přibité“ k nule minimálně do roku 2023. Zároveň centrální banka USA hodlá pokračovat v masivních nákupech dluhopisů v minimálním objemu 120 miliard dolarů měsíčně.

Pro investory to má následující závěr. Masivní podpora ekonomiky a trhů ze strany Fedu bude v následujících měsících pokračovat. Úvahy o možné redukci nákupů dluhopisy nebudou aktuální dříve než na jaře, kdy by mělo být jasněji, zda se americká ekonomika vyrovnala s dopady virové epidemie a zda dostupnost vakcín a léků eliminuje rizika šíření viru do budoucna.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed mění přístup k cílování inflace

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční byt teď vynese dvě procenta a méně

V prosinci 2020 prodaly banky hypoteční úvěry za 29,5 miliardy korun. To je rekordní měsíc v rekordním roce. Takový výsledek jsem nečekal, protože prosinec měl hodně svátků a trh se obvykle chová tak, že se v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru