Fed mění přístup k cílování inflace

Americký Fed prostřednictvím vystoupení svého šéfa na sympoziu v Jackson Hole vyslal další holubičí signál. Jerome Powell ve svém projevu oznámil změnu inflačního cíle, resp. jeho výpočtu. Cíl zůstává na dvou procentech, ale v průměru za předem dané období.
Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell oznámil změnu inflačního cíle, resp. jeho výpočtu. Foto: federalreserve.gov

V praxi by to tak znamenalo, že při přechodu z období nízké inflace k vyšší bude americká centrální banka zdrženlivější při zvyšování úrokových sazeb. Tím by došlo k záměrnému přestřelení cíle a průměrná inflace za dané období by byla dvě procenta.

V souladu s očekáváními byl americký hrubý domácí produkt (HDP) v druhém čtvrtletí revidován mírně směrem nahoru. Nic to ale nezměnilo na meziročním propadu tamní ekonomiky o čtvrtinu (anualizovaně), což je nejhorší výsledek v historii časové řady.

Týdenní statistika z amerického trhu práce nepřekvapila. Obdobně jako předchozí týden, přibyl zhruba jeden milion nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledek z uplynulého týdne tak potvrdil trend zpomalujícího se oživení na americkém trhu práce. Trhy z počátku reagovaly na projev šéfa amerického Fedu prudkou reakcí, nicméně po chvíli se vše vrátilo k původnímu stavu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americké úrokové sazby si na stávající úrovni pobudou nejméně dva roky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru