Fed mění přístup k cílování inflace

Americký Fed prostřednictvím vystoupení svého šéfa na sympoziu v Jackson Hole vyslal další holubičí signál. Jerome Powell ve svém projevu oznámil změnu inflačního cíle, resp. jeho výpočtu. Cíl zůstává na dvou procentech, ale v průměru za předem dané období.
Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell oznámil změnu inflačního cíle, resp. jeho výpočtu. Foto: federalreserve.gov

V praxi by to tak znamenalo, že při přechodu z období nízké inflace k vyšší bude americká centrální banka zdrženlivější při zvyšování úrokových sazeb. Tím by došlo k záměrnému přestřelení cíle a průměrná inflace za dané období by byla dvě procenta.

V souladu s očekáváními byl americký hrubý domácí produkt (HDP) v druhém čtvrtletí revidován mírně směrem nahoru. Nic to ale nezměnilo na meziročním propadu tamní ekonomiky o čtvrtinu (anualizovaně), což je nejhorší výsledek v historii časové řady.

Týdenní statistika z amerického trhu práce nepřekvapila. Obdobně jako předchozí týden, přibyl zhruba jeden milion nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledek z uplynulého týdne tak potvrdil trend zpomalujícího se oživení na americkém trhu práce. Trhy z počátku reagovaly na projev šéfa amerického Fedu prudkou reakcí, nicméně po chvíli se vše vrátilo k původnímu stavu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Americké úrokové sazby si na stávající úrovni pobudou nejméně dva roky

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky trhají rekordy

Podmínky pro pořízení vlastní nemovitosti jsou stále příznivější. Průměrná úroková sazba hypoték klesla pátý měsíc v řadě, a tak byl zájem o financování bydlení úvěrem v srpnu rekordní.

Regionální měny neměly svůj týden

Regionálním měnám se tento týden nedařilo. Česká koruna ztratila 0,7 % a v pátek v odpoledních hodinách se obchodovala za 26,73 CZK/EUR. V průběhu týdne se propadla dokonce až na 26,85 CZK/EUR, což byla nejslabší …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru