Osmá šokující předpověď pro rok 2025: Trump 2.0 potopí americký dolar

Pokud byl Trump 1.0 zahřívacím kolem deglobalizace, Trump 2.0 ji rozjede s plnou parádou a americký dolar ponese veškeré následky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Pokud byl Trump 1.0 zahřívacím kolem deglobalizace, Trump 2.0 ji rozjede s plnou parádou a americký dolar ponese veškeré následky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, takže svět se snaží najít alternativy k dolaru.

Globalizovaný systém, který povstal z popela 2. světové války, byl postaven na kombinaci amerických bezpečnostních garancí, kdy USA chránily obchodní trasy „Svobodného světa“, a amerického dolaru jako hlavní měny pro realizaci transakcí a uchování hodnoty.

Své dominantní postavení v globalizované ekonomice si americký dolar uchoval i poté, co prezident Nixon v roce 1971 ukončil jeho vazbu na zlato. Pak přišel rok 2016 a s ním i nástup Donalda Trumpa, prvního prezidenta, co paměť sahá, který začal demontovat základy globálního systému a dožadovat se cel na dovážené zboží, aby napravil křivdu ve formě obrovského amerického obchodního deficitu.

Zároveň si začal stěžovat na náklady spojené s udržováním gigantického amerického bezpečnostního deštníku. Američtí bezpečnostní partneři a spojenci byli šokováni a Čína dostala jasné varování. Pak ale přišla pandemie a nové volby vynesly do Bílého domu prezidenta Bidena.

Takže se zdálo, že Trump byl jen odchylka, nikoli nová norma. Rok 2024 však přinesl jeho návrat. Pokud byl Trump 1.0 zahřívacím kolem deglobalizace, Trump 2.0 ji rozjede s plnou parádou a americký dolar ponese veškeré následky.

V roce 2025 zreviduje Trumpova nová administrativa samu podstatu amerického vztahu se světem, uvalí na všechny dovozy obrovská cla a s pomocí ministerstva pro vládní efektivitu (Department of Government Efficiency, DOGE, pozn. aut.) řízeného Elonem Muskem radikálně sníží deficity.

To se tvrdě podepíše na celosvětovém obchodu, který je odříznut od přísunu dolarů nezbytného k tomu, aby se kola globálního dolarového systému nepřestala otáčet. S tím může být paradoxně spojeno riziko dočasného výrazného posílení dolaru. Globální finanční aktéři zoufale hledají alternativy a objeví pojistné ventily.

Čína a BRICS+ uskutečňují transakce v digitální měně kryté zlatem a do jisté míry také v novém, zlatem krytém, čínském jüanu pro zahraniční trhy. Evropa zakládá čím dál větší část svých obchodních vztahů na euru. K tomu se přidají kryptoměnové stablecoiny kryté zlatem a na globálních finančních trzích začíná dramatická nová kapitola.

Možné tržní dopady: Kryptoměnový trh zčtyřnásobí svůj objem na víc než 10 bilionů dolarů, americká měna se propadne proti hlavním měnám o 20 procent a proti zlatu o 30 procent. Americká ekonomika pokračuje v reflaci, ale mzdy drží krok s rostoucími cenami zboží, protože se výrobní zdroje vracejí do Spojených států. Američtí vývozci jsou zvýhodněni.

Autor je vedoucí oddělení Forex strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Dokončení

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek