
Na středečním zasedání ponechá Fed úrokové sazby beze změny na stávající úrovni 0,00-0,25 %. Zde zůstanou do té doby, než se trh práce začne vracet k plné zaměstnanosti a inflace stabilizuje poblíž dvouprocentního inflačního cíle. To se ale podle našeho názoru v nejbližších dvou letech nestane. Stabilitu úrokových sazeb až do konce roku 2022 zřejmě ukáže i nová prognóza Fedu. To, že by Fed přistoupil ke snížení úrokových sazeb do záporu, nepředpokládáme. Bylo by to nejzazší řešení, proti kterému se ostře vymezuje i sám Fed.
Program nákupů aktiv bude dále omezován, ale již podstatně pomalejším tempem, než tomu bylo doposud. V polovině března Fed realizoval nákupy aktiv v průměru ve výši 70 miliard dolarů denně. Toto tempo posupně klesalo až na současných 4,5 miliard dolarů denně. Od poloviny března tak Fed již nakoupil vládní dluhopisy v celkovém objemu 1,6 bilionu dolarů. Ač pomalejším tempem, v jejich nákupech bude pokračovat, což bude udržovat výnosy vládních dluhopisů na nízkých úrovních. To se v situaci, kdy z nich má být financován deficit rozpočtu ve výši 3,5-4 bilionů dolarů, bude hodit.
Dalším nástrojem, který by Fed mohl použít, je kontrola výnosové křivky. Ta by přicházela v úvahu obzvláště v době, kdy Fed začne řešit, jak ukotvit očekávání budoucího zvyšování sazeb. Tedy v situaci, kdy ekonomika začne opět ožívat. Nabízí se již dříve diskutovaná možnost zastropování kratšího konce výnosové křivky. K němu Fed podle našeho názoru časem přistoupí. Od obecné diskuze o tomto nástroji ke konkrétním parametrům ale ještě povede dlouhá cesta.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)