
Tento průběh má ale za následek, že americké akcie jsou v současnosti předražené a obchodníkům se nevyplatí je nakupovat. Na trhu se tak objevuje prostor pro podhodnocené evropské a asijské akcie, jejichž trh je v současnosti nejprogresivnější.
„Americký trh byl v posledních letech opravdu dominantní, což ale vedlo k tomu, že zájem o americké akcie byl enormní a jejich cena je v současnosti přemrštěná. Jinými slovy americké akcie v uplynulých deseti letech evropské protějšky výrazně outperformovaly, a to nemůže trvat věčně. Valuace amerického akciového trhu jsou prostě přestřelené, neudržitelné a výrazně nad dlouhodobými průměry,“ říká Michal Stupavský, investiční stratég společnosti Conseq.
Stupavský přidává vlastní prognózu: Podle něj to nebude hned zítra, ale je logické, že by se v průběhu času měly valuace amerických akcií k dlouhodobým průměrům navrátit. Naopak Evropa je, jak říká, přibližně na dlouhodobých průměrech, pokud jde o valuace.
„Vzhledem k tomu, že hospodářství zpomaluje a nemůžeme vyloučit recesi, očekáváme, že valuace evropských trhů zůstanou relativně konstantní na aktuálních úrovních a růst cen akcií bude hnán růstem korporátních zisků. Proto dává smysl nakupovat především na evropských akciových trzích, které nabízí celou řadu vhodných investicí,“ dodává investiční stratég.
Nejvíce registrovaných listinných akcií je v Evropě
O tom, že v současnosti americký akciový trh už nemá takové výsadní postavení, jako v nedávné minulosti, nejlépe vypovídají čísla. V USA je v současnosti zhruba 4 400 zalistovaných akcií, v Kanadě 3 300, v Evropě jich přes šest tisíc a jen Čína a Japonsko jich mají dohromady více než sedm tisíc. Právě Asie je z několika důvodů pro investiční stratégy velmi lákavá.
„Na Asii nyní směřujeme naši pozornost, a to jak na Japonsko, tak i na rozvíjející se asijské trhy v čele s Čínou. Je to dáno především atraktivními valuacemi, na které jako hodnotoví investoři hledíme především. Druhým faktorem je velice silný hospodářský růst. V Číně a Indii by se měl letos růst HDP pohybovat kolem šesti procent, na což vyspělé země včetně Česka mohou zapomenout. Vyšší růst HDP také znamená silnější růst korporátních zisků,“ doplňuje Stupavský.
Zřejmě nejsilnějším hráčem na asijském akciovém trhu je i bude Čína. „Význam Číny neustále roste. Odráží to postupný růst váhy čínských akcií v hlavních světových akciových indexech jako MSCI. Tento trend bude pokračovat i do budoucna a mezinárodní investoři budou nuceni, pokud mají tyto indexy jako benchmark svých portfolií, čím dál více kapitálu do Číny přesouvat,“ dodává investiční stratég.
Trhy jsou na negativní informace citlivé
„Neustálé dohadování se mezi USA a Čínou, kterému se začalo říkat „obchodní válka“ je žhavým tématem již déle než rok a na příměří v podobě uzavření dohody to příliš nevypadá. Od původního záměru USA snížit dovoz z Číny a tím snížit přebytek (z pohledu Číny) v obchodní bilanci jsme se dostali do situace, kdy si dvě největší ekonomiky zavádějí cla na zboží a hrozí, že podobná aktivita strhne i ostatní státy. Akciové trhy jsou pak poměrně citlivé směrem dolů na negativní zprávy a vývoj ve vztazích mezi USA a Čínou,“ komentuje současnou situaci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.
Investoři se podle něj stahují či přeskupují svá portfolia, což se projevuje na dluhopisových trzích. Na nich můžeme od začátku roku sledovat trend, kdy výnosy dluhopisů klesají (tedy jejich ceny rostou) a dostávají se na rekordně nízké úrovně.
„Záporný výnos do splatnosti pak už není jen teoretický příklad z makroekonomických knížek, ale v případě německých nebo japonských dluhopisů realita. V praxi to znamená, že investoři vlastně platí vládám za možnost jim půjčit a koupit si jejich dluhopisy. Tato situace ale není normální. Projevuje se to také na dlouhém konci dluhopisové křivky, která je klesající,“ dodává Novák.
To znamená, že výnos dluhopisu s kratší splatností je vyšší, než výnos dluhopisu s dlouhou splatností. „A to také není normální. Když se vzdávám svých peněz na delší dobu, měl bych očekávat a chtít vyšší výnos. Někteří analytici a i obchodní systémy v tomto stavu vidí jasný signál začínající krize,“ uzavírá analytik.