Americký akciový trh už není dominantní. Akcie jsou předražené

Americké akcie v poslední dekádě byly oproti svým největším konkurentům – evropským akciím – výrazně hodnotnější. Zatímco dle indexu S&P 500 nabídly evropské akcie zhodnocení kolem sedmdesáti procent, americká konkurence byla až třikrát výhodnější.
Zájem o americké akcie byl v posledních letech enormní a jejich cena je v současnosti přemrštěná. Foto: Depositphotos.com

Tento průběh má ale za následek, že americké akcie jsou v současnosti předražené a obchodníkům se nevyplatí je nakupovat. Na trhu se tak objevuje prostor pro podhodnocené evropské a asijské akcie, jejichž trh je v současnosti nejprogresivnější.

„Americký trh byl v posledních letech opravdu dominantní, což ale vedlo k tomu, že zájem o americké akcie byl enormní a jejich cena je v současnosti přemrštěná. Jinými slovy americké akcie v uplynulých deseti letech evropské protějšky výrazně outperformovaly, a to nemůže trvat věčně. Valuace amerického akciového trhu jsou prostě přestřelené, neudržitelné a výrazně nad dlouhodobými průměry,“ říká Michal Stupavský, investiční stratég společnosti Conseq.

Stupavský přidává vlastní prognózu: Podle něj to nebude hned zítra, ale je logické, že by se v průběhu času měly valuace amerických akcií k dlouhodobým průměrům navrátit. Naopak Evropa je, jak říká, přibližně na dlouhodobých průměrech, pokud jde o valuace.

„Vzhledem k tomu, že hospodářství zpomaluje a nemůžeme vyloučit recesi, očekáváme, že valuace evropských trhů zůstanou relativně konstantní na aktuálních úrovních a růst cen akcií bude hnán růstem korporátních zisků. Proto dává smysl nakupovat především na evropských akciových trzích, které nabízí celou řadu vhodných investicí,“ dodává investiční stratég.

PSALI JSME:
Z amerických burz mizí akcie

Nejvíce registrovaných listinných akcií je v Evropě

O tom, že v současnosti americký akciový trh už nemá takové výsadní postavení, jako v nedávné minulosti, nejlépe vypovídají čísla. V USA je v současnosti zhruba 4 400 zalistovaných akcií, v Kanadě 3 300, v Evropě jich přes šest tisíc a jen Čína a Japonsko jich mají dohromady více než sedm tisíc. Právě Asie je z několika důvodů pro investiční stratégy velmi lákavá.

„Na Asii nyní směřujeme naši pozornost, a to jak na Japonsko, tak i na rozvíjející se asijské trhy v čele s Čínou. Je to dáno především atraktivními valuacemi, na které jako hodnotoví investoři hledíme především. Druhým faktorem je velice silný hospodářský růst. V Číně a Indii by se měl letos růst HDP pohybovat kolem šesti procent, na což vyspělé země včetně Česka mohou zapomenout. Vyšší růst HDP také znamená silnější růst korporátních zisků,“ doplňuje Stupavský.

Zřejmě nejsilnějším hráčem na asijském akciovém trhu je i bude Čína. „Význam Číny neustále roste. Odráží to postupný růst váhy čínských akcií v hlavních světových akciových indexech jako MSCI. Tento trend bude pokračovat i do budoucna a mezinárodní investoři budou nuceni, pokud mají tyto indexy jako benchmark svých portfolií, čím dál více kapitálu do Číny přesouvat,“ dodává investiční stratég.

PSALI JSME:
Řecko je investičním ternem letošního roku. Výsledek voleb to jen potvrdí

Trhy jsou na negativní informace citlivé

„Neustálé dohadování se mezi USA a Čínou, kterému se začalo říkat „obchodní válka“ je žhavým tématem již déle než rok a na příměří v podobě uzavření dohody to příliš nevypadá. Od původního záměru USA snížit dovoz z Číny a tím snížit přebytek (z pohledu Číny) v obchodní bilanci jsme se dostali do situace, kdy si dvě největší ekonomiky zavádějí cla na zboží a hrozí, že podobná aktivita strhne i ostatní státy. Akciové trhy jsou pak poměrně citlivé směrem dolů na negativní zprávy a vývoj ve vztazích mezi USA a Čínou,“ komentuje současnou situaci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.

Investoři se podle něj stahují či přeskupují svá portfolia, což se projevuje na dluhopisových trzích. Na nich můžeme od začátku roku sledovat trend, kdy výnosy dluhopisů klesají (tedy jejich ceny rostou) a dostávají se na rekordně nízké úrovně.

„Záporný výnos do splatnosti pak už není jen teoretický příklad z makroekonomických knížek, ale v případě německých nebo japonských dluhopisů realita. V praxi to znamená, že investoři vlastně platí vládám za možnost jim půjčit a koupit si jejich dluhopisy. Tato situace ale není normální. Projevuje se to také na dlouhém konci dluhopisové křivky, která je klesající,“ dodává Novák.

To znamená, že výnos dluhopisu s kratší splatností je vyšší, než výnos dluhopisu s dlouhou splatností. „A to také není normální. Když se vzdávám svých peněz na delší dobu, měl bych očekávat a chtít vyšší výnos. Někteří analytici a i obchodní systémy v tomto stavu vidí jasný signál začínající krize,“ uzavírá analytik.

PSALI JSME:
Obava z recese narůstá. Wall Street je pod tlakem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Padá bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejichž největším a nejznámějším zástupcem – bitcoinem – v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože nejde o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB