Ten poskytuje podporu spotřebitelským výdajům, které jsou hlavním zdrojem svižného růstu americké ekonomiky. Robustnost spotřebitelského sektoru potvrdil i ISM index ze služeb, který v prosinci vzrostl z 52,1 na 54,1 bodu. Nezaměstnanost se v USA nadále drží na nízkých úrovních. V prosinci se dokonce nepatrně snížila z 4,2 na 4,1 procenta, zatímco konsensus očekával její stagnaci.
Nepatrně za odhady naopak zaostal prosincový vývoj hodinových výdělků, jejichž meziroční růst zpomalil z 4,0 na 3,9 procenta. Dolarové sazby se tak v mezitýdenním srovnání posunuly výše. Trend jejich nárůstu souvisí nejen se silnými daty, ale i s očekávanými dopady nastupující Trumpovy administrativy.
Finanční trh ve výsledku pro letošní rok nyní očekává pouze jedno snížení úrokových sazeb Fedu, centrální banky USA, o 25 bazických bodů, a to až v září. Rostoucí dolarové sazby, rozšiřující se nůžky mezi americkou a evropskou ekonomikou a globálně zvýšená politická nejistota je živnou půdou pro posilující americkou měnu.
Ta během tohoto týdne vůči euru zpevnila o 0,5-0,6 procenta a přiblížila se k hranici 1,02 USD/EUR. Dolar je tak nejsilnější za více než dva roky. Středoevropské měny na silný dolar v tomto týdnu překvapivě nereagovaly. Česká koruna si v mezitýdenním srovnání polepšila o 0,2-0,3 procenta a její kurz se posunul k 25,08 CZK/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)