Americký dolar vůči euru mírně posílil

Názor
Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.
Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Šéfka banky Christine Lagardeová v Evropském parlamentu uvedla, že ECB bude během několika následujících zasedání pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb tak, aby utlumila poptávkové tlaky a zabránila perzistentnímu nárůstu inflačních očekávání.

Viceprezident ECB Luis de Guindos pak řekl, že vysoká inflace je pro evropskou ekonomiku aktuálně největším problémem. Ruku v ruce s tím investoři nadále zvyšovali sázky na další utahování měnové politiky ECB. Pro říjnové zasedání již plně očekávají v pořadí druhé zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (0,75 %, pozn. red.).

PSALI JSME:
Euro nejslabší za dvacet let, ztrácel i region

Česká koruna oproti euru nezaznamenala významnější pohyby, když se po celý den obchodovala poblíž 24,64 CZK/EUR, kde zhruba v pondělí otevírala. Ostře sledovanou měnou byla v pondělí i britská libra, která dosáhla historicky nejslabší úrovně kolem 0,96 GBP/USD, když navázala na silný depreciační trend z konce minulého týdne.

V průběhu dne však sílily spekulace ohledně možné reakce anglické centrální banky (BoE), které vedly ke korekci kurzu k 0,92 GBP/USD. Nepříznivý vliv na vývoj britské měny má připravovaný fiskální balíček nové premiérky Liz Trussové, který by mohl zesílit již tak silné inflační tlaky, a ještě ztížit pozici tamní centrální banky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Libra je ve volném pádu, míří k historicky první paritě s dolarem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).