Euro nejslabší za dvacet let, ztrácel i region

Názor
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Zatímco na začátku týdne se ještě pohybovala nad paritou, vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, jestřábí rétorika a zvýšení sazeb v USA, rekordně vysoké ceny německých průmyslových výrobcích a celkově slabá data přicházející z eurozóny poslaly kurz eura v závěru týdne na nejnižší úroveň za posledních dvacet let (0,977 USD/EUR).
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Páteční německý PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který se dostal dále hlouběji pod padesátibodovou hranici, potvrdil, že německá ekonomika zamíří ve druhém pololetí letošního roku do recese.

Klíčovou událostí tohoto týdne však bylo zasedání americké centrální banky, Fedu, která zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů (0,75 %, pozn. red.) tak, jak se očekávalo. Celkové vyznění však bylo jestřábí, když nová trajektorie výhledu úrokových sazeb Fedu ukázala pro konec příštího roku na 4,6 procenta, tedy výše, než co měl v cenách zakalkulováno trh.

V návaznosti na toto zasedání jsme pro další politiku americké centrální banky změnili náš výhled i my. Na zasedání 2. listopadu očekáváme zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (původně 0,5 %), 14. prosince pak o 50 bazických bodů (místo 0,25 %). V prvním čtvrtletí příštího roku by pak měl přijít poslední „hike“, čímž by se klíčová sazba dostala na 4,50-4,75 bazických bodů. První snížení sazeb čekáme v roce 2024.

PSALI JSME:
Americký Fed zvýšil úrokové sazby nejvíce za 14 let

Oslabující euro, ruská mobilizace a celkově riziku averzní nálada dopadly i na regionální měny. Nejvíce ztratil maďarský forint, který v průběhu týdne oslabil o téměř dvě procenta. Kromě slábnoucího eura na něj dopadá i prohlubující se deficit běžného účtu, spory s EU i vysoká inflace (15,6 % v srpnu).

Ta by měla dosáhnout vrcholu až v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy už nebudou v platnosti stávající vládní opatření (zastropování cen základních potravin a pohonných hmot, pozn. aut.). Polský zlotý oslabil o jedno procento, když v pátek se obchodoval kolem 4,75 PLN/EUR. Nejmenší ztráty utrpěla česká koruna, která v průběhu týdne ztratila 0,7 procenta (na 24,67 CZK/EUR).

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let

K politice centrální banky se v průběhu týdne vyjádřil člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Frait, Tomáš Holub i Eva Zamrazilová. Zatímco podle T. Holuba by ČNB sazby zvyšovat měla, podle Jana Fraita neměla, přičemž Eva Zamrazilová se rozhodne podle vývoje mezd. V každém případě na nadcházejícím zasedání v příštím týdnu změnu sazeb nečekáme.

I v průběhu tohoto týdne pokračovalo zužování úrokového diferenciálu, kdy – měřeno dvouletým úrokovým swapem – jsme se z maxim kolem šesti procentních bodů v červenci posunuli až na stávajících 3,67 procentního bodu, což bude vytvářet další tlak na oslabování domácí měny.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Forint bude v následujících čtvrtletích oslabovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.