Euro nejslabší za dvacet let, ztrácel i region

Názor
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Zatímco na začátku týdne se ještě pohybovala nad paritou, vyhlášení částečné mobilizace v Rusku, jestřábí rétorika a zvýšení sazeb v USA, rekordně vysoké ceny německých průmyslových výrobcích a celkově slabá data přicházející z eurozóny poslaly kurz eura v závěru týdne na nejnižší úroveň za posledních dvacet let (0,977 USD/EUR).
Společné evropské měně se tento týden nedařilo. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Páteční německý PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který se dostal dále hlouběji pod padesátibodovou hranici, potvrdil, že německá ekonomika zamíří ve druhém pololetí letošního roku do recese.

Klíčovou událostí tohoto týdne však bylo zasedání americké centrální banky, Fedu, která zvýšila úrokové sazby o 75 bazických bodů (0,75 %, pozn. red.) tak, jak se očekávalo. Celkové vyznění však bylo jestřábí, když nová trajektorie výhledu úrokových sazeb Fedu ukázala pro konec příštího roku na 4,6 procenta, tedy výše, než co měl v cenách zakalkulováno trh.

V návaznosti na toto zasedání jsme pro další politiku americké centrální banky změnili náš výhled i my. Na zasedání 2. listopadu očekáváme zvýšení sazeb o 75 bazických bodů (původně 0,5 %), 14. prosince pak o 50 bazických bodů (místo 0,25 %). V prvním čtvrtletí příštího roku by pak měl přijít poslední „hike“, čímž by se klíčová sazba dostala na 4,50-4,75 bazických bodů. První snížení sazeb čekáme v roce 2024.

PSALI JSME:
Americký Fed zvýšil úrokové sazby nejvíce za 14 let

Oslabující euro, ruská mobilizace a celkově riziku averzní nálada dopadly i na regionální měny. Nejvíce ztratil maďarský forint, který v průběhu týdne oslabil o téměř dvě procenta. Kromě slábnoucího eura na něj dopadá i prohlubující se deficit běžného účtu, spory s EU i vysoká inflace (15,6 % v srpnu).

Ta by měla dosáhnout vrcholu až v prvním čtvrtletí příštího roku, kdy už nebudou v platnosti stávající vládní opatření (zastropování cen základních potravin a pohonných hmot, pozn. aut.). Polský zlotý oslabil o jedno procento, když v pátek se obchodoval kolem 4,75 PLN/EUR. Nejmenší ztráty utrpěla česká koruna, která v průběhu týdne ztratila 0,7 procenta (na 24,67 CZK/EUR).

PSALI JSME:
ECB zvýšila sazby nejvýrazněji za více než 20 let

K politice centrální banky se v průběhu týdne vyjádřil člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Jan Frait, Tomáš Holub i Eva Zamrazilová. Zatímco podle T. Holuba by ČNB sazby zvyšovat měla, podle Jana Fraita neměla, přičemž Eva Zamrazilová se rozhodne podle vývoje mezd. V každém případě na nadcházejícím zasedání v příštím týdnu změnu sazeb nečekáme.

I v průběhu tohoto týdne pokračovalo zužování úrokového diferenciálu, kdy – měřeno dvouletým úrokovým swapem – jsme se z maxim kolem šesti procentních bodů v červenci posunuli až na stávajících 3,67 procentního bodu, což bude vytvářet další tlak na oslabování domácí měny.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Forint bude v následujících čtvrtletích oslabovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euru se na žádné frontě příliš nedařilo

Po úterní vlně optimismu, která se přehnala finančními trhy, byla ve středu situace na trhu klidnější, euro své úterní zisky korigovalo. Kurz USD/EUR se tak nad paritu nepodíval, naopak se během úterní evropské …

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.