Americký Fed poskytl silný impuls pro finanční trhy

Názor
Globální finanční trhy dnes vstřebávaly především včerejší zasedání amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). To překvapilo v prvé řadě tím, že členové FOMC výboru nyní očekávají v průměru dvě zvýšení úrokových sazeb v roce 2023, zatímco ještě v březnu předpokládali jejich pokračující stabilitu na současných úrovních až do konce zmíněného roku.
Akciový trh je na jakékoliv indikace možného snížení podpory ze strany Fedu citlivý. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ještě více jestřábím dojmem pak působí skutečnost, že 7 z 18 členů FOMC výboru (Federální výbor pro volný trh v rámci Fedu, pozn. red.) očekává první zvýšení úrokových sazeb před koncem roku 2022. Naše prognóza předpokládá dvojí zvýšení amerických úrokových sazeb v druhé polovině roku 2023.

S postupným přibližováním okamžiku prvního zvýšení sazeb se blíží i chvíle, kdy Fed začne snižovat objem nákupů aktiv. První zmínky o plánu na snižování množství nakupovaných aktiv bychom mohli od představitelů Fedu slýchat již v průběhu léta a jeho oficiální ohlášení čekáme na podzim. K samotným nižším nákupům by pak mělo docházet od počátku roku 2022.

Na jestřábí zprávy z americké centrální banky reagovaly dolarové úrokové sazby poměrně silným nárůstem. To byl samozřejmě významný impuls i pro samotný americký dolar, který vůči euru posílil ze zhruba 1,211 USD/EUR před včerejším jednáním Fedu na dnešních přibližně 1,194 USD/EUR, tedy o necelé 1,5 procenta.

PSALI JSME:
Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří

Již v minulosti jsme viděli, že akciový trh je na jakékoliv indikace možného snížení podpory ze strany Fedu citlivý a nepřekvapí tak, že včera ztrácel (index S&P 500 klesl o zhruba půl procenta – pozn. aut.).

Na regionálním trhu dnes dominovaly výše zmíněné globální události a ve vleku oslabujícího eura tak ztrácela jak česká koruna, tak i maďarský forint a polský zlotý. Zpět k silnějším hodnotám by koruně mohlo pomoci blížící se jednání bankovní rady České národní banky, které se koná příští středu.

Převážná část finančního trhu a také většina analytiků po jestřábích vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů z posledních dnů očekává, že centrální banka ve středu zvýší úrokové sazby. Zajímavé zcela jistě budou také možné indikace toho, jak by se úrokové sazby měly vyvíjet v dalších měsících.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky zdražují a dále zdraží. ČNB zřejmě zvýší úrokové sazby už příští týden

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru