Americký NFP report zklamal a posílil sázky na snížení sazeb

Zasedání americké centrální banky, Fedu, dle očekávání nepřineslo změnu úrokových sazeb, jeho vyznění však nebylo tak jestřábí, jak se trhy po zvýšení cenových tlaků v letošním prvním čtvrtletí obávaly.
Podle slov šéfa amerického Fedu, Jeroma Powella, je další zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA nepravděpodobné. Ilustrační Foto: Federal Reserve

Šéf Fedu, Jerome Powell potvrdil pokračující náklon ke snižování sazeb v letošním roce. Zatímco další zvýšení sazeb je podle jeho slov nepravděpodobné, my si myslíme, že letos nedojde ani ke snížení sazeb, byť riziko „cutu“ na samotném konci roku zůstává.

Zklamání z amerického NFP reportu za duben, který ukázal na „pouze“ 175 tisíc nových pracovních míst v nezemědělském sektoru (vs. konsensus 240 tis., pozn. aut.), zesílilo pokles dolarových sazeb, který zahájilo holubičí vyznění zasedání Fedu.

Investoři s tím posouvali sázky na první snížení sazeb k dřívějšímu datu, přičemž tržní kontrakt vázaný na září snížení o 25 bazických bodů již z velké části zahrnuje. V rámci struktury NFP byl citelný zejména nižší přírůstek ve vládním sektoru o osm tisíc, zatímco v předešlých třech měsících dosahoval v průměru 62 tisíc.

Míra nezaměstnanosti vzrostla o desetinu na 3,9 procenta, zatímco hodinové mzdové výdělky zpomalily tempo růstu na 0,2 procenta meziměsíčně. Úlevu nepřinesl ani ISM index ze služeb, který výrazně zklamal poklesem pod 50bodovou hranici.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB