Závod centrálních bank ve snižování úrokových sazeb nabývá na obrátkách

Analýza
Zpomalení americké ekonomiky naznačuje odklon od výjimečnosti, americký dolar čelí poklesu s blížícími se škrty americké centrální banky, Fedu. Australský (AUD) a novozélandský dolar (NZD) budou mít lepší výkonnost, protože jejich snižování sazeb se opožďuje. Japonský jen (JPY) získává díky sázkám na zrušení carry unwind (uzavření obchodní pozice, pozn. red.) a obratu japonské centrální banky (BoJ).
Australský a novozélandský dolar budou mít lepší výkonnost, protože jejich snižování sazeb se oproti americkému dolaru opožďuje. Ilustrační foto: Pixabay.com

V prvním čtvrtletí vypadaly ekonomické údaje ze Spojených států velmi dobře, objevují se však první známky oslabení, které mohou předznamenat zlomový okamžik americké ekonomiky. Zpráva ISM o aktivitě ve zpracovatelském sektoru se v únoru zhoršila z hodnoty 49,1 na 47,7 a také služby ISM polevily z 53,4 na 52,6 (jde o měsíční indikátor ekonomické aktivity výrobních firem, pozn. red.).

Oba ukazatele zaměstnanosti v současnosti klesají a dokonce i únorová zpráva NFP (zaměstnanost v USA bez zemědělství) uvádí vyšší míru nezaměstnanosti a zpomalení růstu mezd navzdory výraznému zvýšení počtu pracovních míst.

Ukazatele, jako jsou spotřebitelská důvěra, maloobchodní tržby, volná pracovní místa JOLTS (přehled volných míst a fluktuace práce v USA) či průzkum sentimentu provedený Michiganskou univerzitou byly v poslední době překvapivě nízké.

Zdroj: Saxo Bank

To naznačuje, že ve druhém čtvrtletí ztratí Spojené státy svou ekonomickou výjimečnost. Přispěje k tomu i stabilnější Evropa, kde po další mírné zimě klesly ceny zemního plynu, a zotavení Číny, kde se začíná projevovat rozvolnění politických opatření z posledního roku.

Navzdory tomu, že Spojené státy postupně ztrácejí svou výjimečnost, se i nadále počítá se scénářem tzv. hladkého přistání. To s sebou může podle takzvané teorie „dolarového úsměvu“ přinést oslabení dolaru, a tak by mohlo být moudré přehodnotit dlouhé dolarové expozice.

Panují však obavy, jak dlouho oslabení dolaru vydrží. Na obzoru se totiž objevila nová rizika. Nadcházející americké volby a případný Trump 2.0 by mohly vést k dalšímu posílení dolaru kvůli tarifním rizikům a finančním tokům do bezpečných útočišť. Měnové trhy se budou řídit očekáváním, kdy začnou otáčet různé centrální banky.

PSALI JSME:
Trump opět v Bílém domě a mezinárodní obchod?

Trhy teď čekají, že Fed začne v červnu či červenci snižovat sazby. To s sebou nese otázku, zda mohou tak dlouho držet vysoké sazby i další centrální banky, zejména Evropská centrální banka (ECB), aniž by riskovaly tvrdé přistání. I ve druhém čtvrtletí se tak bude situace na finančních trzích řídit tím, jak brzy změní svou politiku ostatní centrální banky.

Spekulativní dlouhé pozice v eurech už se stihly od prosincových maxim propadnout na polovinu a zdá se, že k dalšímu pohybu níže zatím schází katalyzátor. Ekonomika eurozóny se podle všeho díky klesajícím cenám zemního plynu v současnosti stabilizuje.

Naopak dlouhé pozice v britské libře (GBP) jsou na několikaletém maximu a jasné známky dezinflace by mohly ve druhém čtvrtletí přinést zvýšené snahy o promítnutí poklesu základní sazby Bank of England (centrální banka Velké Británie) do cen. To posune pásmo EUR/GBP výš.

PSALI JSME:
Ochladnutí postoje k akciím může otestovat odolnost britské libry

Těžit z toho bude zejména AUD. Od australské centrální banky (Reserve Bank of Australia) se očekává, že bude za Fedem i ECB jak v načasování, tak v rozsahu snižování sazeb zaostávat. Také snahy o uvolnění čínské politiky mohou zmínit tamní hospodářský útlum.

A pokud světová ekonomika neutrpí šok, který by způsobil averzi k riziku, bude všeobecné oslabení amerického dolaru ve druhém čtvrtletí navíc znamenat oživení měn s vysokou beta aktivitou.

Známky výrazného růstu mezd a jestřábí komentáře členů BoJ zvyšují pravděpodobnost, že se japonská centrální banka odhodlá k akci, a trhy teď očekávají normalizaci.

Zdroj: Charu Chananaová, Saxo Bank

To, spolu s nižšími dluhopisovými výnosy a oslabeným dolarem, přináší možnost zhodnocení jenu a omezení tzv. carry obchodování. Jak říká Brent Donnelley ve své knize „The Art of Currency Trading“, s carry obchodováním je to jednou nahoru a jindy dolů, jako na jezdících schodech.

My však očekáváme, že se očekávání ohledně normalizace ze strany BoJ zcela nenaplní, takže bude postoj k japonskému jenu jen mírně pozitivní a určovat ho bude hlavně americká strana. To nemusí stačit ke kompenzaci negativního carry u krátkých pozic v USD/JPY, takže budou investoři patrně upřednostňovat otevírání taktických pozic, případně opční obchodování.

Možná by ale stálo za to zvážit neutralizaci, případně taktickou redukci zajištění forexu v případě expozice v japonských akciích. V měnové oblasti by mohly stát za zvážení jenové páry s minimálním odlivem carry, jako například se švýcarským frankem nebo čínským jüanem.

Autorka je tržní stratéžka Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Japonská centrální banka zvýšila svůj úrok. Poprvé po 17 letech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB