Analytici: Tržní dopady ruské invaze na Ukrajinu

Analýza
Rusko je klíčovým hráčem na trhu s energetickými komoditami. Zvláště důležité je pro Evropu. Současné napětí se přímo odráží na ceně ropy. Ta překonala úroveň 100 dolarů za barel poprvé od roku 2014. Rusko exportuje okolo pěti milionů barelů ropy denně. Jde přibližně o pět procent globální poptávky.
Podíl exportu ropy a paliv Ruska. Zdroj: Bloomberg, XTB Research

Zhruba polovinu tohoto objemu importuje Evropská unie. Pokud by se Západ rozhodl Rusko odříznout od globálního platebního systému SWIFT, tak by ruské exporty do EU mohly být zastaveny. V případě tohoto scénáře čekáme vzestup ceny ropy o 20-30 dolarů za barel. Dle našeho názoru dosahuje válečné rizikové prémium v aktuální ceně ropy 15-20 dolarů za barel.

Výrazný nárůst ceny zlata a palladia

Konflikt je hlavním zdrojem růstu ceny zlata na finančních trzích. Není to poprvé, kdy zlato dobře prokazuje svoji roli bezpečného přístavu v dobách geopolitických konfliktů. Cena unce zlata včera rostla o tři procenta a blížila se 1 970 dolarů (44 250 Kč). Nachází se tedy přibližně jen 100 dolarů pod historickým maximem.

Rusko je zároveň důležitým producentem palladia. Jde o klíčový kov pro výrobu katalyzátorů pro automobilový sektor. Ceny palladia ve čtvrtek vyskočily o téměř osm procent.

Strach znamená výprodej na trzích

Globální akciové trhy zažívají největší úder od počátku roku 2020. Nejistota je nyní nejdůležitějším motorem globálních akciových trhů, protože investoři nevědí, co přijde dál. Korekce na futures Nasdaq-100 se ve čtvrtek prohloubila a přesáhla 20 procent.

PSALI JSME:
Koruna kvůli invazi na Ukrajinu ztrácí, unce zlata podražuje o skoro 5 000 Kč

Technologické akcie se tak ocitly v medvědím trhu. Velkou část tohoto poklesu však způsobilo očekávání zrychlení utahování měnové politiky Fedu (americká centrální banka, pozn. red.). Futures kontrakty na německý index DAX klesly od poloviny ledna přibližně o 15 procent a obchodovaly se blízko předpandemických maxim.

Business na Ukrajině je v nebezpečí

Není překvapením, že největší zásah zaznamenaly ruské společnosti a společnosti s velkou expozicí na ruském trhu. Hlavní ruský index RTS klesl o více než 60 procent z maxima dosaženého v říjnu 2021. Včera se dokonce krátce obchodoval pod minimem z roku 2020!

Polymetal International je společnost, která stojí za zmínku – akcie na londýnské burze klesaly o více než 30 procent, protože trh se obává, že sankce zasáhnou britsko-ruské společnosti. Další zasaženou firmou je Renault, vzhledem k tomu, že Rusko je pro společnost druhým největším trhem. Banky s velkou expozicí v Rusku – UniCredit a Société Générale – také silně klesaly.

Ještě vyšší inflace

Z ekonomického hlediska je situace jasná – vojenský konflikt bude zdrojem nového inflačního impulsu. Ceny téměř všech komodit rostou, a to zejména energetických komodit. V případě komoditních trhů však bude hodně záležet na tom, jak konflikt ovlivní logistiku.

PSALI JSME:
Odstřižení od SWIFT může Putinův režim zničit, Západu ale přinese inflaci, nutnost vzdát Green Deal či pád dolaru

Stojí za zmínku, že globální odběratelsko-dodavatelské řetězce se ještě nevzpamatovaly z pandemie. Nyní se objevuje další negativní faktor. Podle newyorského Fed indexu jsou globální dodavatelské řetězce nejnapjatější v historii.

Bolehlav centrálních bankéřů

Panika po zásahu covid-19 trvala velmi krátce, a to díky obrovské podpoře centrálních bank. Taková akce je však nyní nepravděpodobná. Vzhledem k tomu, že je konflikt inflační a má větší dopad na nabídku a logistiku než na poptávku, stává se inflace pro hlavní centrální banky ještě větším problémem.

Na druhou stranu by rychlé zpřísnění měnové politiky jen umocnilo turbulence na trhu. Podle našeho názoru budou hlavní centrální banky pokračovat v avizovaném zpřísňování politiky. Riziko zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany Fedu v březnu kleslo, ale zvýšení sazeb o 25 bazických bodů vypadá jako hotová věc.

Co můžeme čekat dále?

Klíčovou otázkou pro globální trhy nyní je – Jak bude dále konflikt eskalovat? Odpověď na tuto otázku bude klíčová k uklidnění trhů. Jakmile bude zodpovězena, kalkulace dopadů konfliktu a sankcí převáží nad spekulacemi. Následně bude jasnější, jak moc se bude muset světová ekonomika přizpůsobit novému pořádku.

Autoři jsou analytici společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak mohou reagovat finanční trhy na dění na východní Ukrajině?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční vína letí vzhůru

O investiční vína z Burgundska je rekordní zájem a jejich ceny nebývale rostou. Informoval o tom fond kvalifikovaných investorů Fond Wine Management, který investoval do dalších několika tisíc těchto luxusních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB