Jak mohou reagovat finanční trhy na dění na východní Ukrajině?

Názor
V případě pokračující eskalace konfliktu na Ukrajině lze očekávat, že riziková aktiva, jako jsou akciové trhy či kryptoměny, mohou být pod tlakem. Konflikt na Ukrajině může také vyhnat cenu některých komodit vzhůru. Naopak bezpečné přístavy, jako jsou americké dluhopisy či drahé kovy, mohou z tohoto konfliktu profitovat.
Profitovat z konfliktu by mohly společnosti působící ve zbrojařském byznysu, případně společnosti působící v energetice. Ilustrační foto: Pixabay.com

Akciové trhy mohou být kvůli pokračujícímu konfliktu na Ukrajině pod tlakem. Americká banka Goldman Sachs očekává, že v případě otevřeného konfliktu by mohly americké akcie zaznamenat pokles o šest procent.

Nejvýraznější pokles mohou zaznamenat zejména růstové společnosti, které nedosahují stabilních zisků a jsou vysoce volatilní. Proto z amerických akciových indexů může zaznamenat nejvýraznější pokles technologický Nasdaq.

Profitovat by z tohoto konfliktu však mohly společnosti působící ve zbrojařském byznysu, případně společnosti působící v energetice, tedy ropné společnosti a společnosti zabývající se produkcí případně přepravou plynu.

V rámci geografického rozložení lze očekávat, že nejvýraznější pokles mohou zaznamenat ruské akcie, které mohou v případě otevřeného konfliktu čelit sankcím ze strany západu.

PSALI JSME:
Dění kolem Ukrajiny odstartovalo paniku na trzích

V rámci komoditních trhů lze očekávat, že v případě otevřeného konfliktu by mohlo dojít k omezení dodávek ropy a plynu z Ruska do Evropy, což by vedlo k nárůstu cen těchto energetických komodit.

Také nesmíme zapomenout na to, že Ukrajina exportuje velké množství zemědělských plodin do Evropy a případný otevřený konflikt by mohl tento export ohrozit. To by mohlo vést k nárůstu cen zemědělských produktů, které by se přetavily do nárůstu cen potravin, což by mohlo vést k pokračujícímu růstu inflace v Evropě.

Z otevřeného konfliktu by také měly těžit i bezpečné přístavy, jako je zlato, případně jiné drahé kovy.

Na forexovém trhu lze očekávat, že otevřený konflikt a zavedení sankcí povede k poklesům ruské měny, přičemž podpořit by to mělo americký dolar, japonský jen, případně švýcarský frank, což jsou měny považované za tzv. bezpečné přístavy.

Autor je finanční analytik společnosti XTB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Napětí na Ukrajině žene cenu zlata vysoko. Za posledních 14 dní vzrostla o šest procent

Zavřít reklamu ×
  1. Reálně nemůže krize na Ukrajině nic způsobit. Na Ukrajině se nic netěží ani nevyrábí. Je to pouze záminka pro zdražení….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciové trhy: Růst třetí den ze čtyř

Podobně jako ve středu, otevřela pražská burza ve čtvrtek silnější a během dne dále rostla. Index PX posílil o 1,18 procenta (1 336,74 bodu). Obrázek obchodování ve čtvrtek byl velmi podobný tomu ve středu. …

Cena za extrémní volatilitu na trhu s dluhopisy

Skutečně zajímavé dění na trhu se v posledních měsících odehrávalo v jiných třídách aktiv než v akciích – bitcoin prudce rostl a komodity klesaly. Výjimkou nebyly ani dluhopisy, které po historicky špatném roce 2022 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB