Byty zdražují i kvůli levným hypotékám

Analýza

Byty v Praze a krajských městech zdražily. Různé analýzy se liší jen v procentech. Podle společnosti Deloitte ceny bytů meziročně vzrostly v průměru o šest procent na 41 800 korun za metr čtvereční.  Největší developeři hovoří až o osmiprocentním zdražení.

Byty zdražují i kvůli levným hypotékám. Foto: FAEI.cz

Nejdražší je Praha (56 400 Kč), nejlevnější Ústecký kraj (10 tisíc korun), uvedla na konci března Deloitte. Minulý rok se prodaly byty za 70 miliard korun, meziročně o 15 procent více.

„Situaci v loňském roce ovlivnily rekordně nízké hypoteční úvěry i stabilní ekonomická situace včetně nízké nezaměstnanosti. Současně si pořizují i větší byty. Developeři ale nestíhají pokrýt poptávku, tím pádem ceny nových bytů rostou,“ uvedl Miroslav Linhart z Deloitte.

Už i 60 tisíc za metr čtvereční

Jen měsíc před tím developerské společnosti Trigema, Skanska Reality a Central Group oznámily, že průměrná cena nových prodaných bytů v Praze v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o osm procent na 60 517 korun za metr čtvereční.

Hlavní příčinou tlaku na vyšší ceny je podle developerů klesající zásoba dostupných bytů. V Praze se meziročně snížila téměř o pětinu na 5250. Jako další důvod analýza zmiňuje prodlužující se proces schvalování nových projektů ze strany úřadů.

Výhodnější je hypotéka

Poptávku po nových bytech posilují, a tím je i logicky zdražují, levné hypotéky. Mnozí lidé si pořizují ještě druhý byt na hypotéku, který dále pronajímají, a i po zaplacení splátek jim ještě něco zbývá.

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu se totiž propadla na další historické minimum 1,97 procenta. V únoru činila 2,02 procenta.

Lidem se proto jeví jako výhodnější splácet hypotéku, než nájemné. Výsledky porovnání finanční náročnosti nájemního a vlastního bydlení v jednotlivých regionech České republiky dnes zveřejní Asociace realitních kanceláří ČR na půdě Modré pyramidy.

Developeři nestačí stavět

„Kvůli nízkým úrokům se zvedá poptávka natolik, že developeři nestačí stavět nové byty,“ konstatoval Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která má v Praze několik bytových i kancelářských objektů a také rozestavěný bytový projekt Nové Chabry.

Již v loňském roce se podle něj začalo stavět méně nových bytů, než se prodalo. Pokud se situace nezmění, dojde brzy k tomu, že poptávka bude podstatně vyšší než nabídka. Pak začnou ceny bytů výrazněji růst, myslí si Grozner.

Ceny zvyšují i paneláky

Nejsou to ale jen extrémně nízké úrokové sazby hypoték a neklesající ceny nájemního bydlení, které napomáhají růstu cen nových bytů.

„V souvislosti s oběma uvedenými faktory hrají, pokud jde o nové byty, svou roli i v současnosti poměrně vysoké ceny panelových bytů a bytů ve starší zástavbě,“ upozornila Šárka Kloučková z obchodního oddělení společnosti M&K Real Estate, která nabízí nové byty v Praze ve svém největším rezidenčním projektu Čakovický park.

Zároveň je podle Kloučkové mezi klienty obecně čím dál častěji pociťována obava z možného dříve či později nadcházejícího cyklického poklesu ekonomiky, která sama o sobě vyvolává vzrůst poptávky po nemovitostech jako celku.

Zavřít reklamu ×
Zobrazit pingbacky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Jak učinit bydlení v Česku cenově dostupnější

Řešením číslo jedna je pochopitelně mnohem rychlejší a rozsáhlejší nová výstavba, tedy zejména vhodný nový stavební zákon. Hlavně v Praze jsou pak za růst cen bydlení odpovědní také památkáři a organizace typu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kdy vám šéf může sáhnout na peníze?

Poradna
Je to každopádně nepříjemné překvapení. Z práce si nesete menší výplatu než obvykle, a navíc jste se od šéfa dozvěděli, že takto budete odměněni i v příštích měsících, protože kvůli covidu musí firma šetřit, kde se dá. Že na jednostranné snížení mzdy nemá zaměstnavatel právo? Ale má, jenže celá tahle nepříjemnost nezačala až dnešním pohledem na výplatní pásku, ale mnohem dříve.
Rolovat nahoru