Konjunkturální průzkum Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukázal na mírně nižší důvěru podnikatelů, zato potvrdil stoupající náladu spotřebitelů. Tento výsledek plně odpovídá současné ekonomické situaci. Průmyslníci si totiž ze všeho nejvíce stěžují na nedostatek pracovní síly, zatímco domácnosti nemají strach o to, že by jejich členové ztratili zaměstnání.
Tak komentuje výsledky konjukturálního průzkumu za leden 2018, který před týdnem zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Komerční Banky Viktor Zeisel. „Celková důvěra v tuzemskou ekonomiku se dle průzkumu ČSÚ v lednu nezměnila a z historického pohledu je nadprůměrně silná,“ dodává k lednovým výsledkům Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.
Sami statistici k výsledkům uvádějí, že celková důvěra v ekonomiku se od prosince téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti prosinci velmi mírně poklesl o 0,1 bodu na hodnotu 99,5. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně snížil o 0,6 bodu na hodnotu 96,9. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 2,3 bodu na hodnotu 112,3.
DOBŘE ROZLOŽENÉ KARTY
Důvěra u spotřebitelů na počátku nového roku vyskočila na nové historické maximum. Z aktuálního šetření mezi nimi vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců snížily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Nezměnily se ani jejich obavy z vlastní finanční situace a zvýšil se úmysl spořit, uvádí ČSÚ. Pokud jde o růst cen, spotřebitelé se jej obávají přibližně stejně jako v prosinci a nezměnily se ani obavy ze zvýšení nezaměstnanosti.
„Pro spotřebitele je situace na trhu práce velmi příznivá. Z pohledu spotřebitelů roste jistota udržení si práce, případně nalezení nového pracovního místa, a to vše je doprovázeno rychlejším růstem mezd. Toto rozložení karet se v dohledné době nebude měnit a spotřebitelská poptávka by tak měla zůstat velmi silná i na počátku roku 2018 a obecně by měla být stěžejním tahounem růstu české ekonomiky v celém letošním roce,“ vysvětluje statistické údaje Radomír Jáč.
Podle Viktora Zeisela je rekordní důvěra domácností také podpořena menšími obavami o budoucí celkovou hospodářskou situaci. „S tím mírně kontrastuje jejich úmysl více spořit,“ poznamenává.
PRACOVNÍ SÍLA HLAVNÍ PŘEKÁŽKOU
Jak uvádí Jáč, česká ekonomika vstupuje do nového roku na optimistické vlně. To podle něj ale není překvapivé zjištění, protože scénáři pokračujícího růstu tuzemské ekonomiky i v roce 2018 hrají do karet jak růst domácí poptávky v české ekonomice, tak příznivá situace v globální ekonomice.
U průmyslu, jak dodává Zeisel navíc hraje svou roli i mírné zhoršení výhledu zahraniční poptávky. „Tempo výroby by se tedy mělo mírně snížit, nicméně podnikatelé v průmyslu se budou stále snažit hledat novou pracovní sílu,“ myslí si ekonom Komerční banky. „V případě průmyslu průzkum potvrzuje, že nedostatek vhodné pracovní síly je hlavní překážkou pro výraznější expanzi výroby,“ doplňuje jej kolega z Generali Investments CEE.
Jáč připomíná, že situace na trhu práce dělala tuzemským průmyslovým výrobcům vrásky již po celý rok 2017 a podle něj se v tomto ohledu situace nezmění ani v letošním roce, rozhodně ne v nejbližších čtvrtletích: „Nedostatek pracovní síly je obecně faktor, jenž bude brzdit výraznější růst výroby nejen v průmyslu, ale i v dalších odvětvích české ekonomiky.“ Podle ČSÚ je hlavní bariérou růstu produkce nedostatek zaměstnanců, který uvedla 33 % respondentů z oblasti průmyslu.
ZPOMALENÍ TEMPA RŮSTU
Situace na trhu práce by se letos měla projevit ve zpomalení tempa růstu české ekonomiky (HDP). „I tak ale česká ekonomika bude operovat nad svým potenciálem, což povede k potřebě dalšího zpřísňování měnových podmínek, včetně zvyšování úroků ČNB,“ domnívá se Radomír Jáč.
Specifická je podle Viktora Zeisela situace ve stavebnictví, které i nadále trpí zejména nižším objemem zakázek. „A ani krátkodobý výhled není úplně příznivý. Nicméně v horizontu přibližně půl roku by se podmínky měly začít zlepšovat, což pravděpodobně odráží očekávání ohledně zvýšeného čerpání evropských dotací v letošním roce,“ myslí si ekonom.
„Celkově očekáváme, že letos ekonomika přidá 3,6 %, když růst bude rozložen zejména mezi investice a spotřebu,“ vyjadřuje se za Komerční banku a dodává, že bude pokračovat pozvolný nárůst cenové hladiny, který ale bude „více než kompenzován silným růstem mezd“.