Mafie si poradí, začne platit drobnými

Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky o hodnotě 500 eur. Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Mafie si poradí, začne platit drobnými. Ilustrační foto: Pixabay

Podle ankety Finančního a ekonomického institutu (FAEI) však efektivitě tohoto opatření v boji proti mezinárodnímu zločinu věří jen 17 % Čechů. Více než polovina respondentů (56 %) je naopak přesvědčena o tom, že zákaz bankovek velkých nominálních hodnot mafie neohrozí. A zbývajících 27 % neví, co podobné kroky přinesou.

Pětiseteurová bankovka (asi 13 500 korun) patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Například ve Spojených státech je dnes nejvyšším platidlem v oběhu stodolarová bankovka (necelých 2 400 korun). „Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil šéf ECB Mario Draghi.

Snaha limitovat pohyb některých bankovek se zatím omezovala na jednotlivé země. Například Londýn v roce 2010 požádal britské banky, aby přestaly obchodovat s bankovkami v hodnotě 500 euro. Vládní studie totiž ukázala, že je používají hlavně zločinci.

„Představa, že se zrušením pětiseteurových bankovek omezí praní špinavých peněz, je naivní. Rozhodně alespoň pokud hovoříme o zkušených, organizovaných skupinách a jejich transakcích,“ namítá ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, který pochybuje o tom, že by krok ovlivnil praní špinavých peněz a financování terorismu.

Podle údajů ECB se ve formě pětiseteurové bankovky nacházelo téměř 30 % celkové hotovosti, kterou loni nahromadili lidé v eurozóně. Pětiseteurovek totiž v oběhu postupně významně přibylo, naopak počet deseti a dvacetieurových bankovek zůstává od vzniku eurozóny v podstatě stejný. Celková hodnota peněz v hotovosti loni vystoupila na více než bilion eur (27 bilionů korun).

Bankovky s vyšší hodnotou se ke kriminálním činům používají i v Česku, zejména pro praní špinavých peněz. Na rozdíl od eurozóny se však v tuzemsku zrušení nejvyšší bankovky nechystá. Podle mluvčího České národní banky (ČNB) Tomáše Zimmermanna je stávající škála nominálních hodnot českých bankovek vyhovující, odpovídá současnému vývoji ekonomiky a plynulosti peněžního oběhu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.