bool(false)

Mafie si poradí, začne platit drobnými

Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky o hodnotě 500 eur. Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Mafie si poradí, začne platit drobnými. Ilustrační foto: Pixabay

Podle ankety Finančního a ekonomického institutu (FAEI) však efektivitě tohoto opatření v boji proti mezinárodnímu zločinu věří jen 17 % Čechů. Více než polovina respondentů (56 %) je naopak přesvědčena o tom, že zákaz bankovek velkých nominálních hodnot mafie neohrozí. A zbývajících 27 % neví, co podobné kroky přinesou.

Pětiseteurová bankovka (asi 13 500 korun) patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Například ve Spojených státech je dnes nejvyšším platidlem v oběhu stodolarová bankovka (necelých 2 400 korun). „Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil šéf ECB Mario Draghi.

Snaha limitovat pohyb některých bankovek se zatím omezovala na jednotlivé země. Například Londýn v roce 2010 požádal britské banky, aby přestaly obchodovat s bankovkami v hodnotě 500 euro. Vládní studie totiž ukázala, že je používají hlavně zločinci.

„Představa, že se zrušením pětiseteurových bankovek omezí praní špinavých peněz, je naivní. Rozhodně alespoň pokud hovoříme o zkušených, organizovaných skupinách a jejich transakcích,“ namítá ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, který pochybuje o tom, že by krok ovlivnil praní špinavých peněz a financování terorismu.

Podle údajů ECB se ve formě pětiseteurové bankovky nacházelo téměř 30 % celkové hotovosti, kterou loni nahromadili lidé v eurozóně. Pětiseteurovek totiž v oběhu postupně významně přibylo, naopak počet deseti a dvacetieurových bankovek zůstává od vzniku eurozóny v podstatě stejný. Celková hodnota peněz v hotovosti loni vystoupila na více než bilion eur (27 bilionů korun).

Bankovky s vyšší hodnotou se ke kriminálním činům používají i v Česku, zejména pro praní špinavých peněz. Na rozdíl od eurozóny se však v tuzemsku zrušení nejvyšší bankovky nechystá. Podle mluvčího České národní banky (ČNB) Tomáše Zimmermanna je stávající škála nominálních hodnot českých bankovek vyhovující, odpovídá současnému vývoji ekonomiky a plynulosti peněžního oběhu.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru