Mafie si poradí, začne platit drobnými. Ilustrační fotozdroj: www.pixabay.com

ANKETA: Mafie si poradí, začne platit drobnými

Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky o hodnotě 500 eur. Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.   

Podle ankety Finančního a ekonomického institutu (FAEI) však efektivitě tohoto opatření v boji proti mezinárodnímu zločinu věří jen 17 % Čechů. Více než polovina respondentů (56 %) je naopak přesvědčena o tom, že zákaz bankovek velkých nominálních hodnot mafie neohrozí. A zbývajících 27 % neví, co podobné kroky přinesou.

Pětiseteurová bankovka (asi 13 500 korun) patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Například ve Spojených státech je dnes nejvyšším platidlem v oběhu stodolarová bankovka (necelých 2 400 korun). „Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil šéf ECB Mario Draghi.

Snaha limitovat pohyb některých bankovek se zatím omezovala na jednotlivé země. Například Londýn v roce 2010 požádal britské banky, aby přestaly obchodovat s bankovkami v hodnotě 500 euro. Vládní studie totiž ukázala, že je používají hlavně zločinci.

„Představa, že se zrušením pětiseteurových bankovek omezí praní špinavých peněz, je naivní. Rozhodně alespoň pokud hovoříme o zkušených, organizovaných skupinách a jejich transakcích,“ namítá ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, který pochybuje o tom, že by krok ovlivnil praní špinavých peněz a financování terorismu.

Podle údajů ECB se ve formě pětiseteurové bankovky nacházelo téměř 30 % celkové hotovosti, kterou loni nahromadili lidé v eurozóně. Pětiseteurovek totiž v oběhu postupně významně přibylo, naopak počet deseti a dvacetieurových bankovek zůstává od vzniku eurozóny v podstatě stejný. Celková hodnota peněz v hotovosti loni vystoupila na více než bilion eur (27 bilionů korun).

Bankovky s vyšší hodnotou se ke kriminálním činům používají i v Česku, zejména pro praní špinavých peněz. Na rozdíl od eurozóny se však v tuzemsku zrušení nejvyšší bankovky nechystá. Podle mluvčího České národní banky (ČNB) Tomáše Zimmermanna je stávající škála nominálních hodnot českých bankovek vyhovující, odpovídá současnému vývoji ekonomiky a plynulosti peněžního oběhu.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *