Apple Vision Pro: Nakousnuté jablko se připojuje k trendu rozšířené reality

Investoři i spotřebitelé s napětím sledovali Worldwide Developers Conference, jednu z nejvýznamnějších akcí společnosti Apple, a doufali, že budou představeny nové inovativní produkty. A jejich očekávání nebylo mylné.
Apple představil dlouho očekávanou jednotku pro virtuální realitu, Apple Vision Pro. Foto: Apple

Apple představil dlouho očekávanou jednotku pro virtuální realitu, Apple Vision Pro. Je to poprvé od roku 2016, kdy společnost představila novou platformu, a má to pádný důvod, proč se tak stalo právě na WWDC. Aby mohl hardware, ať už je jakkoli sofistikovaný, naplno využít svůj potenciál, potřebuje software.

Apple Vision Pro je náhlavní souprava pro rozšířenou realitu – virtuální realitu, která podle Tima Cooka, generálního ředitele společnosti Apple, zavede prostorové výpočty, prolínající digitální obsah s reálným světem.

Má dva displeje micro Oled s vysokým rozlišením, 12 kamer, pět senzorů, šest mikrofonů, čip M2 a čip R1, speciálně navržené pro tuto náhlavní soupravu. Zařízení má také přední obrazovku OLED, která umožňuje ukázat vaše oči někomu, kdo sedí před vámi, a přitom můžete mít nasazené brýle s virtuální realitou.

Hlavní otázkou pro investory je, pro koho jsou nová sluchátka Apple určena? Během prezentace byl kladen velký důraz na pracovní kufříky. Také nám umožnila nahlédnout, jak je postaráno o zábavu.  Byly představeny případy použití v práci, doma a na cestách.

Zařízení je však vybaveno vázanou baterií, která poskytne zhruba jen dvě hodiny fungování. Svým způsobem to tedy může Applu otevřít novou řadu příslušenství, ale také donutit kupce Vision Pro utratit více peněz za využití zařízení.

Společnost Disney také oznámila, že streamovací platforma Disney+ bude na zařízení Vision Pro dostupná od prvního dne, a představila několik inovativních způsobů, jak sledovat sportovní přenosy, pořady a filmy. Vývojáři byli vyzváni, aby vytvořili nové aplikace pro nové zařízení a také upravili své stávající aplikace a přidali prostorovou složku.

Velké překvapení však přišlo, když Tim Cook oznámil cenu: 3 499 dolarů. Reakce davu byla smíšená, od překvapeného údivu až po smích. Pokud se podíváme na přímé konkurenty, Meta právě oznámila svůj Quest 3 s cenou 499 dolarů, přičemž cena jejího Questu Pro začíná na 999 dolarech.

Pico Immersive Ltd, společnost patřící ByteDance – majiteli TikToku – má svůj Pico 4 Enterprise za cenu 899 eur, přičemž spotřebitelský model stojí 429 eur. HTC Vive Pro 2 má ceny mezi 714 a 1 249 dolary.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB