Škodovka testuje brýle s „rozšířenou realitou“

Největší tuzemský výrobce osobních automobilů, společnost Škoda Auto spadající do německého koncernu Volkswagen, informovala, že testuje aplikaci tzv. rozšířené reality (Augmented Reality, pozn. red.) pro údržbu strojů, zařízení a výrobních linek.
Brýle HoloLens promítají před oči uživatele holografické obrázky příruček, kontrolních seznamů údržby a dalších dokumentů. Pohled přes brýle lze sdílet také s kolegy. Foto: Škoda Auto

Brýle HoloLens promítají holografické obrázky příruček, kontrolních seznamů údržby a dalších dokumentů před oči uživatele. Pohled přes brýle lze sdílet také s kolegy, například během videohovorů na technických jednáních a školeních.

„V tomto pilotním projektu využíváme technologii rozšířené reality. Chceme využít její potenciál k dalšímu zefektivnění údržby a servisu našich strojů a zařízení a ještě více minimalizovat potenciál chyb. Díky těmto brýlím mají technici všechny potřebné informace přímo před sebou a mohou se plně soustředit na vykonávanou činnost,“ informoval redakci Miroslav Kroupa ze společnosti Škoda Auto.

Podle něj brýle usnadňují zaměstnancům společnosti práci a zvyšují její bezpečnost.

„Umožňují vyměňovat si flexibilně informace, a to i s kolegy v jiných lokalitách nebo v různých časových pásmech. To výrazně zrychluje procesy údržby. Zejména v dobách covid-19 jde o značnou výhodu,“ vysvětluje Kroupa.

Automobilka v rámci aktuálního pilotního projektu testuje použití technologií „rozšířené reality“ při údržbě výrobních systémů. Během videohovorů mohou technici pomocí speciálních brýlí zprostředkovat svůj pohled na stroj a rovnou se poradit s kolegy, kteří nejsou na místě. Brýle lze navíc použít k přenosu technické dokumentace a dalších pracovních materiálů ostatním partnerům.

Technologie „rozšířené reality“ podle automobilky snižuje pravděpodobnost chyb a umožňuje flexibilnější servisní intervaly a zrychluje údržbu. Brýle HoloLens, které se skládají jak z brýlí, které zviditelňují hologramy, tak z kamery a projektoru, výrazně usnadňují opravy: Díky videonávodům již zaměstnanci nemusejí hledat rozsáhlé technické příručky.

PSALI JSME:
Výuka angličtiny s pomocí virtuální reality?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Světový den hesel: Jak silná hesla používáte?

Na první čtvrtek měsíce května, tedy na dnešek, každoročně připadá Světový den hesel. Podle loňského průzkumu softwarové firmy Avast 95 procent Čechů používá velmi slabé heslo, skládající se pouze z několika čísel …

Češi počítačovým vyděračům neplatí

Pouze šest procent obětí ransomwaru v Česku loni zaplatilo internetovým vyděračům výkupné, zatímco ve světě za odšifrování dat zaplatila více než polovina napadených (56 %). Celým 17 procentům z nich však ani platba …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru