Škodovka testuje brýle s „rozšířenou realitou“

Největší tuzemský výrobce osobních automobilů, společnost Škoda Auto spadající do německého koncernu Volkswagen, informovala, že testuje aplikaci tzv. rozšířené reality (Augmented Reality, pozn. red.) pro údržbu strojů, zařízení a výrobních linek.
Brýle HoloLens promítají před oči uživatele holografické obrázky příruček, kontrolních seznamů údržby a dalších dokumentů. Pohled přes brýle lze sdílet také s kolegy. Foto: Škoda Auto

Brýle HoloLens promítají holografické obrázky příruček, kontrolních seznamů údržby a dalších dokumentů před oči uživatele. Pohled přes brýle lze sdílet také s kolegy, například během videohovorů na technických jednáních a školeních.

„V tomto pilotním projektu využíváme technologii rozšířené reality. Chceme využít její potenciál k dalšímu zefektivnění údržby a servisu našich strojů a zařízení a ještě více minimalizovat potenciál chyb. Díky těmto brýlím mají technici všechny potřebné informace přímo před sebou a mohou se plně soustředit na vykonávanou činnost,“ informoval redakci Miroslav Kroupa ze společnosti Škoda Auto.

Podle něj brýle usnadňují zaměstnancům společnosti práci a zvyšují její bezpečnost.

„Umožňují vyměňovat si flexibilně informace, a to i s kolegy v jiných lokalitách nebo v různých časových pásmech. To výrazně zrychluje procesy údržby. Zejména v dobách covid-19 jde o značnou výhodu,“ vysvětluje Kroupa.

Automobilka v rámci aktuálního pilotního projektu testuje použití technologií „rozšířené reality“ při údržbě výrobních systémů. Během videohovorů mohou technici pomocí speciálních brýlí zprostředkovat svůj pohled na stroj a rovnou se poradit s kolegy, kteří nejsou na místě. Brýle lze navíc použít k přenosu technické dokumentace a dalších pracovních materiálů ostatním partnerům.

Technologie „rozšířené reality“ podle automobilky snižuje pravděpodobnost chyb a umožňuje flexibilnější servisní intervaly a zrychluje údržbu. Brýle HoloLens, které se skládají jak z brýlí, které zviditelňují hologramy, tak z kamery a projektoru, výrazně usnadňují opravy: Díky videonávodům již zaměstnanci nemusejí hledat rozsáhlé technické příručky.

PSALI JSME:
Výuka angličtiny s pomocí virtuální reality?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.