Architektka Jiřičná představila aktuální návrh Centra Nového Žižkova

Centrum Nový Žižkov je dlouho očekávaným projektem, který má být vybudován na místě bývalé komunikační ústředny na území Prahy 3. Ačkoliv se původně počítalo se třemi rozvlněnými věžemi s výškou okolo 100 metrů, nakonec vznikne pouze jedna věž, a to o výšce o 25 podlaží. Celý projekt klade důraz na udržitelnost, bezpečnost a především kvalitu.
Architektka Eva Jiřičná představila aktuální návrh Centra Nového Žižkova. Foto: Central Group

Architektka Eva Jiřičná se svým projektem Centra Nového Žižkova zvítězila v rozsáhlé mezinárodní soutěži. Porota složená z odborníků vybrala její návrh ze 98 předložených ateliérů z 30 různých zemí. Investorem tohoto unikátního projektu je největší český rezidenční stavitel, společnost Central Group.

Po dobu pěti let probíhaly úpravy tohoto projektu dle požadavků různých institucí, aby byla dosažena shoda na výškových parametrech a celkové koncepci zástavby. Zároveň bylo třeba řešit bezpečnost a kvalitu stavby, která musí odpovídat místním normám.

Nyní architektka představila tento zásadně přepracovaný projekt široké veřejnosti. „Často dostávám otázku, zda za lepší považuji původní nebo nový návrh. Těžko říci, každý má své přednosti. Je naprosto normální, že soutěžní návrhy mají svůj vývoj na základě projednávání,“ říká autorka návrhu Eva Jiřičná.

Nakonec vznikne pouze jedna rozvlněná věž o výšce 80 metrů. Vizualizace: Central Group

Školka, byty a nové pracovní prostory

Její aktuálně upravený návrh zahrnuje pět designově zpracovaných budov, které nabídnou více než tisíc bytů různých velikostí. Byty budou dostupné jak pro prodej, tak pro dlouhodobý pronájem. V přízemních částech budov, které budou situovány v hlavních komunikačních zónách, vznikne mnoho komerčních prostor určených pro obchody, služby, restaurace a kavárny.

Projekt také zahrnuje výstavbu velké mateřské školy, kterou developer, společnost Central Group, postaví na vlastní náklady a po dokončení ji bezplatně převede na městskou část Praha 3, což představuje významný přínos pro tuto lokalitu.

„Urbanismus a výšky staveb jsou řešeny jinak, ale architektura a kapacity podlažních ploch zůstávají velmi podobné,“ přiblížila architektka novou podobu.

Developer postaví na vlastní náklady velkou mateřskou školu. Vizualizace: Central Group

Místo původních tří věží bude jen jedna

Postupem času se Eva Jiřičná s developery domluvila na dalších změnách a výrazných úpravách tohoto projektu. Místo tří věží bude nakonec jen jedna věž. Rezidenční věž bílé barvy o výšce 80metrů bude unikátně vertikálně i horizontálně rozvlněná.

„A to díky speciálně tvarovaným balkonům s ohýbaným skleněným zábradlím a zelení, která vytvoří vertikální zahradu,“ prozradila Jiřičná s tím, že balkony navrhovala tak, aby vytvářily stínění bytů. „Člověk jezdí po světě, dívá se, jak to řeší kolegové, ale nejvíc je inspirován na místě,“ prozradila, co ji při práci inspiruje.

Rezidenční čtvrť podle návrhu architektky Jiřičné se bude vyznačovat nižšími stavbami, jejichž design převládají bílé, stříbrné a šedé barvy. Celá oblast získá 15 tisíc m2 veřejných zelených ploch, včetně velkého parku s dětskými hřišti a nového náměstí na křižovatce ulic Olšanská a Jana Želivského, které bude zdobit vodní prvek.

Dokončuje se demolice někdejšího telekomunikačního komplexu Foto: Central Group

Důležitá je ekologie a udržitelnost

Budovy mají být navrženy s ohledem na udržitelnost, včetně zelených střech, retenčních nádrží na dešťovou vodu, fotovoltaických systémů a tepelných čerpadel, což umožní efektivní správu zdrojů a snížení ekologického dopadu.

„Projekt je nyní už v pokročilém stádiu projednávání a finalizuje se změna územního plánu ze speciální technologické funkce na funkci smíšenou,“ informoval zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

Jak uvedl, dokončuje se demolice dřívějšího telekomunikačního komplexu a intenzivně už probíhají projekční práce na novém návrhu. „Zahájení výstavby předpokládáme po získání stavebního povolení zhruba za tři roky,“ doplnil Kunovský.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB