Asociace se ostře ohradila vůči vyjádření ministryně Maláčové na adresu živnostníků

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se dnes ostře se ohradila vůči vyjádření ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jany Maláčové na adresu živnostníků. Ministryně se před pár dny v televizním pořadu Interview ČT24 vyjádřila k plánované reformě důchodového systému, kde mj. uvedla, že živnostníci, kteří platí a odvádějí pojistné několikanásobně menší, než zaměstnanci, nedosáhnou ani na nultý pilíř plánovaného nového důchodového systému.
Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR se ostře se ohradila vůči vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (na snímku) na adresu živnostníků. Foto: MPSV

Navrhovaný nultý pilíř, tj. pilíř nezásluhový, by měl dle návrhu ministerstva odpovídat třetině průměrné mzdy, tedy částce nad hranicí příjmové chudoby. Na dotaz reportéra, zda tento přístup není nefér, když živnostníci pracují sami na sebe a třeba i zaměstnávají lidi, za které odvádějí odvody, Maláčová uvedla, že „to tak může být vnímáno, ale také to může být vnímáno druhou optikou, že pokud živnostníci platí a odvádí několikanásobně méně než zaměstnanci, tak pak je to otázka“.

Tento svůj argument dále ministryně Maláčová obhajovala tím, že „zaměstnanec a OSVČ jsou dva různé modely, které oba dva mají své výhody a nevýhody včetně toho jakou mají volnost v práci, volnost v rozvrhu práce, ale také v povinnostech, co se týká sociálního zabezpečení“. Asociace s tímto přístupem MPSV hluboce nesouhlasí a považuje za klíčové, aby živnostníci, kteří plní řádně povinnosti ukládané státem, měli stejně rovné podmínky a ochranu v důchodovém věku, jako zaměstnanci.

„Postoj paní ministryně považujeme za zcela nepřijatelný. Zcela zbytečně se vykopává příkop mezi živnostníky a zaměstnanci. Obě skupiny jsou pro ekonomiku potřebné,“ sdělil redakci FAEI.cz za asociaci místopředseda představenstva JUDr. Zdeněk Tomíček, předseda Legislativní rady MSP. „Osob, které se rozhodnou mít živnost jako hlavní zdroj svých příjmů, bychom si měli vážit a připravovat jim nejen příznivé podmínky pro jejich podnikání, ale také se o ně umět řádně postarat po jejich odchodu do důchodu,“ uvedl.

Podle Tomíčka ministryně Maláčová zapomíná, že živnostník – na rozdíl od zaměstnance – nepřestává řešit své podnikání odchodem z pracoviště, ale zabývá se jím v podstatě nepřetržitě. A především ale nemá žádné jistoty, včetně základní jistoty v podobě pravidelné mzdy. Navíc ručí za své podnikání veškerým svým majetkem.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 182
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mi Miroslav

  paní Maláčová řekla správně že zaměstnanci odvádějí -dle ní -několikanásobně více do systému ale zapoměla říct že 2/3 z toho co zaměstnanec odvádí do systému za něj odvádí zaměstnavatel!!!což je dosti podstatné .př.odvod na soc+zdr.poj. cca 9000 kč z hrubého ,6000 zaplatí zaměstnavatel a 3000 kč zaměsrnanec..ještě jsem neviděl zaměstnance který by platil ze svého třeba z 25 000 hrubého 9000 na odvodech.

  • Mi Michal

   To, co odvádí za zaměstnance zaměstnavatel, tak to stejně musí zaměstnanec firmě vydělat. To, že zaměstnanci platí 45-50% na daních, je prostě fakt a je to nesrovnatelně vyšší daňové břemeno, přičemž například lékařskou péči dostane stejnou, silnice používá stejně atd…

   • Lu Ludmila

    No, to je argument. Kdyby živnostník tu práci nesehnal, tak si zaměstnanec ani nevydělá…..že jo….
    A co se týká odvodů OSVČ, už nikdo neřekne, že to, co zaplatí na sociálním a zdravotním si nemůže dát do nákladů, takže mu tyto odvody jdou do zisku a tudíž tyto peníze, které ani neviděl, musí zdanit daní z příjmů ….

    • Mi Miloš

     Zbytečné komentáře, OSVČ nechápou problémy zaměstnanců a naopak. Krom toho OSVČ se staví do role chudáků, které všichni odírají a že oni od státu nic nechtějí, jen aby mohli podnikat a v klidu si dělat to svoje. Jakto, že to přestane platit, když najednou stát řekne to samé?

     • Pe Petra

      Jasně , jenže ti „chudáci“ musí platit odvody, i když nevydělávají. Stačí pár neuhrazených faktur od odběratelů a jsou v hýžděli…. Stát to nezajímá, platit se musí….

   • Lu Ludmila

    No, kdyby živnostník tu práci nesehnal, tak by si zaměstnanec asi nevydělal…. že…. a to se všemi benefity, které mu ten živnostník zaplatí, že jo…
    A k tomu OSVČ – to už nikdo neřekne, že to co zaplatí na sociálním a zdravotním pojištění, tak si nemůže dát do nákladů takže tyto peníze, které ani neviděl, mu jdou do zisku a on je musí zdanit daní z příjmu … hm…

   • Mi Milan

    Máte pravdu pane Michale,že zaměstnanec musí firmě ty peníze vydělat.Myslíte si,že zaměstnanec sežene práci pro tu firmu?

    • Fr Franta

     Nejen tu práci selhal, ale i prodal, zajistil i proplacení. Taky musí toho zaměstnance proškolit …… . A hlavně, zaměstnanec má o proti OSVČ odpovědnost zcela minimální.

    • Ka Karel

     Ano a zaměstnance zbytečně stále nebuzeruje stát se svými změnami zákonů a neokrádají zlodějské spolky jako OSA, Intergram a dalších několik. Argument, že si to může odečíst z daní, neobstojí, protože na ty daně musí nejdřív vydělat. Co když je 2 roky rozkopaná ulice?

   • Li Libor

    No jo, ale zaměstnanec ( zvláště nyní, po zrušení karenční doby) marodí i po štípnutí komára, kdežto živnostník si marodění nemůže dovolit a nemá v případě nemoci placeno 14 dnů i kdy si nemocenskou platí.

   • Pe Petr

    To je pravda . Ale také firma si učtuje daleko více peněz než OSVČ. Jinak by tu práci neměl. A taky platí za silnice-silniční dan . Tak si to nech pro někoho jiného a nejdříve si vše zjisti

  • mi milos

   a ja jsem zase videl mnohokrat,aby podnikatel nemusel platit,tak si koupil nove auto,pozemek,proste cokoliv,vzdy se najde duvod,jak to zduvodnit,aby to financak vzal.
   jeden priklad.majitel kovosrotu si koupil hodinky za sto litru,ukazuji i jine casy nez ten stredoevropsky.zduvodnil to,ze musi sledovat vyvoj cen na burzach ve svete a tedy potrebuje znat cas.
   podotykam,ze se jedna o maleho zivnostnika,ktery desitky let kovy prodava vetsim firmam v kraji,zabyvajicim se timto oborem.
   takze tak…

   • Ma Martin

    Na dovolenou si musí OSVČ vydělat sám.Zaměstnanec ji má placenou a to stejný s neschopenkou.Každý si může vyzkoušet OSVČ a shánět si práci.

    • Ka Karel

     Tak nedělejte jako osvč a jděte k pasu. To jsou nesmysly co říkáte. Každý osvč se může nechat zaměstnt-každý.

     • Ch Chroust

      Milý Miloši, OSVČ může jít dělat zaměstnance, obráceně to jde těžko, bo zaměstnanec je moc blbý a líný

   • pa paul

    Miloši, vy vůbec nevíte, o čem píšete, jak to vše funguje. Evidentně s tím nemáte žádné osobní zkušenosti. Ten váš komentář je nesourodý blábol.

   • Ma Marie

    A jak se má zajistit pro případ nemoci a důchodu, když ne investicí ? Když nemá (ani náhodou) nárok na stejně výhodné sociální pojištění jako zaměstnanci ? A co všichni ti malí živnostníci, kteří na žádné takové investice nevydělají a jsou tudíž stále jednou nohou pod mostem ?

    • Mi Miloš

     Chtěl bych podotknout pouze jedno. Podnikatel, živnostník nebo OSVČ, jsou pozice, které si svobodně zvolili. Doufám, že si předem prověřili, co to vše obnáší. Domnívám se, že pohnutkou do tohoto stavu bylo: 1/ miliony se posypou – 2/nenechám se od někoho buzerovat. Proč tedy skrývat svoji neschopnost za „nějaké blbé nařízení vlády“. Každý se přece může nechat zaměstnat, „když ho šťípne komár marodit, v práci si pohrát s internetem, po osmi hodinách jít s čistou hlavou domů, nechat si zaplatit dovolenou atd.“, jak zde bylo výše uvedeno.

     • he helmutovka

      ty šašku, ty by sis měl hlavně uvědomit, že veškerý primární kapitál sype do rozpočtu soukromý sektor, tzn. podnikatelé a OSVČ, nikdo jiný.

     • Ru Rudlik

      Miloši, musíš ale vzít v potaz jednu věc, že ne všichni jsou líný lemry jako tvoje osoba a umí se postarat sami o sebe. A co se týče mého důchodu, klidně ti ho přenechám, aby jsi měl dost, ty spravedlivko. Čest

     • El Eliot

      Naprostý souhlas, znám osobně ze strany živnostenika tento přístup

  • ge george

   Všichni politici z ČSSD po dobu 30 ti let neustále atakují OSVČ, dobře vědí, že se nemohou bránit – nemají odbory !!!
   Jako OSVČ jsem platil na sociálku vyšší daň než běžný zaměstnanec se stejným příjmem jako já !!Oni již nevědí , že za ně platí zaměstnavatel velkou část sociálky a daně ze mzdy!?! A to jim jde na „konto“ sociálního zabezpečení v součtu, což je potom trnem v oku u zaměstnanců , že platí více a není to pravda !! Jen před důchodem jsou potom zvýhodněni při výpočtu důchodu !?!Politici z levičáckého křídla je v tom podporují, protože v nich mají své nemyslící voliče !!!

  • Mi Miloš

   Demagogie, že je odvádí zaměstnavatel je přeci jedno. Jsou to „jeho peníze“, kdyby to Kalousek nezačmodrchal, tak je tento argument úplně mimo.

  • Ir Irena

   Zaměstnavatel si samozřejmě započítává do mzdových nákladů celou superhrubou mzdu a ta je pak součástí režijních nákladů provedených prací nebo pracoviště. Jinými slovy je nesmysl, že by zaměstnavatel platil odvody tzv. ze svého. Každý zaměstnanec musí na celou superhrubou mzdu vydělat a ještě musí něco zbýt, jinak by firma mající zaměstnance zcela logicky zkrachovala.

 2. ja jan

  S těmi odvody živnostníků do sociálního pojištění, má paní ministryně pravdu… Bohužel!

  • Iv Iva

   no to nemá , živnostník platí víc než zaměstnanec sám za sebe. Zbytek za zaměstnance platí živnostník., kdyby ho nezaměstnal, mohl by sobě platit víc.

   • Ma Marie

    Těžko by sobě platil víc, paní Ivo, protože nevýhodnost jeho sociálního pojištění je do očí bijící nespravedlnost. A pokud by i přesto chtěl, že si bude platit víc než minimum, většinou by si MUSEL VYMYSLET SVŮJ FIKTIVNÍ MNOHONÁSOBNĚ VYŠŠÍ PŘÍJEM – K TOMU NUTÍ SOCIÁLKA NA SVÝCH FORMULÁŘÍCH…

  • PH Patrik Horecký

   Pracoval jste někdy jako OSVČ, nebo jste celoživotní zaměstnanec, který polovinu pracovní doby prolelkuje na netu nebo při debatě s kolegy?

   • Iv Ivana

    A opravdu máte ověřeno, že většina zaměstnanců lelkuje a hraje na netu ? Jak jste k této informaci přišel? Stejně by bylo možno říci opačně, a též by to bylo kopání příkopu mezi lidmi, že skoro všichni živnostníci podvádějí, nedávají účtenku a tudíž i reklamace je nevymahatelna, neodvádějí daně. Žijí tady a teď a na budoucnost nemyslí.
    Můj strýc byl poměrně šikovný člověk a měl volně povolání v oblasti kultury. Ale též si platil velmi málo, ač příjem měl víc než slušný.Jestw že mu pak pomohli na stáří děti

    • Ma Marie

     Váš strýc, paní Ivano evidentně investoval do svých dětí, když mu pak pomohly ve stáří… Tvrdit, že místo toho měl investovat do nehorázně nevýhodného pojištění může jen člověk, který vůbec neví, o čem mluví..

     • Mi Miloš

      Hlavně že Vy víte o čem mluvíte. Nevýhodné pojištění platit nechcete, ale výhodný důchod by jste chtěli. To je logika.

  • pe petr

   Vy vole, tak si zkuste podnikat, alespon na pul roku ! Uz jste se nekdy zkusil postarat sam o sebe ? Kdo Vam napr. plati dny, ktere travite na dovolene ? Jako zamestnanec mate minimalne 20 pracovnich dnu placenych prave tim zivnostnikem.

   • Mi Miloš

    „Vy vole“, taky argument. Už jsem to psal výše. Tak když se Vám to nelibí, tak se nechte zaměstnat. Budete mít placenou dovolenou, nemoc a 20 hrubého. Fajn představa, že.

    • Pe Petr

     Když je vám 20 hrubého málo, staňte se OSVČ. Budete mít spoust volna, vše, co si koupíte, dáte do odpisů a důchod dostanete jako král. To si potom užijete kvalitního stáří. Jenom vám řeknu takovou malou perličku. Když OSVČ lelkuje, nemá příjem. Když v kanceláři lelkuje zaměstnanec, má to plně placené ( socík, jak vyšitej ).

     • Fr František

      Kdyby to byla pravda chytroline tak už většina firem že zaměstnanci zkrachovala

  • Iv Ivana

   A co si třeba zkusit podnikat pane chytrý, nebude Vám stačit pracovat ani 24 hodin denně, abyste zaplatil odvody jako zaměstnanci, kdo nepodnikal, ať do toho nekecá…

   • Mi Miloš

    Podnikal jsem a jsem i zaměstnanec. Kdosi to už výše psal, všechno má pro i proti. A jak jsem psal Já, tak si to běžte vyzkoušet taky jsko zaměstnanec. Můžete se 20 dní válet na dovolené, užívat si placenou neschopenku kdy Vás napadne a brát 20 hrubého. Proč to nevyzkoušet.

    • Ru Rudlik

     To podnikání ti moc nešlo, co Miloši. Holt ses musel nechat zaměstnat ve státním, tam se to lemplama jen hemží.

  • Ji Jirka

   Jan…. tak teď taky napiš, kolik má živnostník placených svátků a placené dovolené. A předpokládám, že v pracovní době na 100% pracuješ 8 hodin a vůbec Tě nenapadne, že by jsi se podíval na internet nebo že by jsi si v pracovní době uvařil kávu.

   • MH Martin Havel

    No živnostník má má dovolené kolik potřebuje. Kafe si uvaří jak potřebuje a naplánuje si svůj čas. A pokud chce důchod ve výši jako zaměstnanci tak si musí platit sociální pojištění jako každý zaměstnanec. Když systém obchází tak nemůže čekat že mu budeme přispívat. To je asi jediný dobrý nápad Jany Maláčové v jejím působení na MP.

  • Ji Jirka_26

   Nějak se mi nezdá, že bych odváděl ze svého příjmu méně, než zaměstnanci. Za zaměstnance totiž odvádí dalších 34% zaměstnavatel, zatímco OSVČ platí vše v plné výši. Takže ve finále jsou na tom ohledně „kusu“ stejně. Loni jsem platil zálohy 4 989 Kč a doplácím skoro 41 000 Kč. Zdá se ti to málo? Na letošek mám předepsanou zálohu 7 895 Kč. Ukaž mi zaměstnance, který ze svého hrubého platu platí takový odvod jen na sociálku. Ano, neplatím na nemocenskou, protože OSVČ nemohou marodit, nikdo za ně práci neudělá a peníze nevydělá. Stejně je to jen výpalné státu, když prvních 14 dní musí platit nemocenskou zaměstnavatel.

  • ja jarda

   Vůbec nevíte o čem mluvíte. Nejdříve si zjistěte, kolik musí OSVČ měsíčně minimálně na sociálním pojištění zaplatit, pak se podívejte na svou výplatní pásku, kolik platíte vy a garantuju vám, že pokud nemáte plat větší než 39.000 Kč, tak platíte méně, než každá OSVČ, která má podnikání jako svůj hlavní příjem.

   • Mi Miloš

    Furt nechápu co máte s tím co je pásce, že zbytek platí zaměstnavatel. Hloupost, ty peníze jsou zaměstnance, protože všechny odvody zaměstnavatele jsou náklady na zaměstnance, takže to jsou peníze zaměstnance. Kdo to nechápe ať jde zpátky do školy, nebo ať použije selský rozum.

  • ja jarda

   Vůbec nevíte o čem mluvíte. Nejdříve si zjistěte, kolik ta OSVČ na sociálním pojištění hradí jako minimální částku každý měsíc. Pak se podívejte na svou výplatní pásku a garantuju vám, že pokud nemáte hrubý plat větší než 39000 Kč, tak platíte na sociálním pojištění méně než každá OSVČ, která má podnikání jako hlavní zdroj příjmů. Chce to jen zjistit si fakta a nevěřit lidem jako je Venezuela.

  • pe pepa

   má pravdu ale jak vidno pod náma pravda nikoho nezajímá, jenom zášť žávist a nenávist –asi tak

  • ge george

   Jane, Maláčová Venezuela nemá pravdu, přímo lže !!!Je to jen obehraná politická písnička ČSSD,protože v zaměstnancích má své nemyslící voliče !?!

   • Mi Miloš

    Bohužel nelže, podívejte se na čísla – kolik je celkově zaměstnanců a kolik OSVČ. Kolik odvedou na sociálním, zkdravotním a na daňích, propočítejte si to na osobu a pak piště. Ten rozdíl je propastný. Je jenom potřeba si sednout spočítat to, zamyslet se a pak psát.

    • pe petr

     Kdo si nezkusil byt OSVC nema vubec narok to komentovat. Nevim jestli Malacova nekdy podnikala ale jednoznacne o tom pochybuju, jinak by nesla po podnikatelich. Kazdy zamestnanec pokud je nespokojeny muze jit podnikat. to ze nejde znamena ze to asi takovy vyhra neni. A predevsim by si kazdy mel uvedomit ze mali podnikatele a stredni stav drzi tento stat nad vodou. Kazda velka firma , ktera zamestnava lidi umi sve zisky vyvadet, odvadet atd jinam. tzn odvede tu jen to nejnutnejsi za zamestnance , vetsinou jim zaplati bokem aby se vyhla vysim odvodum a zbytek jde pryc, narozdil od drobnych podnikatelu kteri veskery zisk toci u nas v systemu. Cim vice po nich stat pujde tim vice bude lidi na pracaku a budou delat na cerno. p, Malacova je naivni socialistka ktera si mysli ze vse vi nejlepe i jak rozdelovat penize a zapomina ze se vse da obejit. Nevim proc bych mel odvadet neco na duchod kdyz mi rika ze zadny mit nebudu. Pujdu na pracak a budu si setrit bokem. proc bych pak mel neco platit? ridi to tu opravdu odbornici. nestaci eet a dalsi omezeni. Uz dnes nejsou remeslnici tak je poradne prudte a nebudou vubec , ani reznik, ani svadlena, vsichni budou delat nacerno a p. Malacova at si to uzije. Pokud dnes ma nekdo zamestnance a dava jim praci meli by si toho sakra vazit a ne schvalovat aby jejich majitele stat obiral jak muze. Ono se to totiz projevi na platu tech zamestnacu.

  • Ja Jana

   Kdysi, asi před sedmi lety, jsem spočítala, že při převodu ze zaměstnání dělníků ve stavebnictví do OSVČ přišel stát o cca 1 mil. korun za rok na pojištění a daních..
   O tolik to tedy je. A je to skutečnost. Kolik si pánové a paní
   nepřiznáte? Tak si to ukládejte
   Mer

   • Ma Marie

    Milá Jano – co to je, 1 mil.? Milion, miliarda ? A kolik stát na těch stavebních firmách ušetřil, to jste si taky spočítala ? Nutil stát stavební firmy, aby jim dávali nabídky do veřejných soutěží za směšné ceny ? A na kom se tak ušetřilo ? Na tom, že ti nejmenší nejsou prakticky vůbec pojištěni ! Na tom, že mají směšnou nemocenskou, směšný důchod a prakticky vůbec žádné sociální jistoty ! Uvědomte si, že to, co stát nejdřív vyzkoušel na těch nejzranitelnějších, to se bude zítra týkat i vás, zaměstnanců – a bude pozdě křičet. Ujišťuji vás, že mě, samoživitelce tří dětí bez sociálního zajištění šlo o krk- a ne že jsem ještě měla na nějaké ukládání. Když umíte tak dobře počítat, jak se tady vytahujete, jste za ty nespravedlnosti spoluzodpovědná!

    • Mi Miloš

     Marie mil. je zkratka pro milión. Miliarda má zkratku mld. – myslím, že první stupeň základní školy, ale bokem od elementárních neznalostí. Paní Jana má pravdu, a není to jen tento příklad „švarc systém“ způsobil výrazné snížení povinných odvodů a to je ten problém. Když budou všichni odvádět to co mají bude (mělo by být) relativně dost, ale pokud se „všichni“ snaží optimalizovat (rozuměj okrádat) tak bude furt málo. tož tak.

   • Ma Marie

    To y mě vážně zajímalo, paní jano, jak jste se k tomu „mil.“ dopočítala. A hlavně, jestli jste od něho odečetla všechny mil., které tak stát ušetřil a ušetří na následně nevyplacených nemocenských, mateřských, důchodech, doplatcích do životního minima atd…

   • Li Libor

    Paní Jano, zkratka 1 mil. znamená 1 milion. Pokud jste měla na mysli 1 miliardu, tak je zkratka 1 mld. Nevím, kolik je dělníků ve stavebnictví jako OSVČ. Dejme ale tomu, že je to 1/5 všech živnostníků, kterých je 500 000 a tedy ve stavebnictví je to 100 000. Pokud rozpočítáte ten jeden milion mezi 100 000 osob, je to 10 Kč za rok, o kolik živnostník dle vás šidil. Na druhou stranu i kdyby to tak bylo, tak zas se ušetřilo ve zdravotnictví, protože živnostník marodí mnohem méně, než zaměstnanec.

  • Ma Marie

   Jestli má paní ministryně pravdu, ať taky JASNĚ SDĚLÍ, KOLIK BY SI SOUKROMNÍK MUSEL MĚSÍČNĚ PLATIT NA SOCIÁLNÍM, ABY MĚL V DOBĚ NEMOCI ALESPOŇ MINIMÁLNÍ MZDU A MINIMÁLNÍ DŮCHOD. A až to sdělí – což nikdy neudělá – skončí tahle uměle vyvolaná občanská válka ..

  • Mi Miloš

   Ano má pravdu a přesně to OSVČ vadí. Stačí se podívat do údajů MF kolik se odvádí od zaměstnanců a kolik od OSVČ a podnikatelů a nemáme si o čem psát.

 3. Mi Milan

  hnůj a nejhorší lůza jsou současní politici,víc netřeba dodávat

  • Ji Jiří

   Naprosté souhlas. A dem. Socky se potrebujou zapsat u voličů neboť jsem ztrácejí preference. A jak se nejlépe zavděčit? Vzbudit závist a nenávist. I za pomoci lži. Prostě princip socka

  • Mi Miloš

   V tom se průřezově všemi stranami a hnutími shodneme. Asi bude potřeba s tím něco dělat. Volby nepomohou.

  • So Sofie

   Proč by měla rezignovat? Má pravdu a poslední dobou s ní dost souhlasím.

 4. Jo Jozef

  Asociál Maláčová má vůbec jenom jednu tendenci – represe. Na všechny a tak nějak pořád.

 5. Pe Pepa

  Kolik prosím odvádí na sociálním stát za státního zaměstnance, jen pro porovnání. Děkuji .

  • Ma Marie

   Jsou věci, které se nesdělují, pane Pepo. Už před lety jsem jako samoživitelka – živnostník opakovaně žádala sociální správu a Ministerstvo sociálních věcí, aby mi sdělilo, kolik a JAK si mám platit na státním pojištění, abych tak zajistila alespoň minimum sobě a dětem při mých častých nemocech a JAK si platit dtto důchod – nikdy žádná odpověď. Uvažovat navíc o nějakém právu na odpočinek či dovolenou mě ani nenapadlo.. Že je sociální a důchodový systém postaven tak, aby na něj sokromníci nakonec „dojeli“, se jednoduše dlouhá léta tajilo. Místo toho nakonec „přispěchala“ 🙂 paní Marxová se svými neuvěřitelnými dopisy všem živnostníkům, jak si mají platit vyšší zálohy na důchod – opět bez vysvětlení JAK. Na druhý pilíř důchodového pojištění jim prakticky nikdo nenaskočil, tak o to horší navlíkli na soukromníky..

 6. Mi Miroslav

  Je to odbornice na pravém místě, já jako živnostník zase odvádím tisíce na DPH, nemám nemocenskou, když doma marodím nikdo mě nezastoupí a navíc ztrácím práci. On by si při své neschopnosti nevydělala asi na slanou vodu. Navíc jsme vychovali dvě děti, které si slušně vydělají, odvádějí slušné daně a nezatěžují systém. Co dokázala ona ???

  • Li Libor

   To DPH odvádíte z toho, co Vám zákazníci jako DPH zaplatili nikoliv ze svého. Co se týče neschopenky, plaťte si na sociálce nemocenské (nikoliv zdravotní) pojištění a budete ji mít také hrazenou jako zaměstnanci. Opravdu mne již nebaví sponzorovat ze svých vysokých daní a odvodů na zdravotní a sociální pojištění náklady OSVČ (jejich zdravotní, služby státu -policie, armáda, školy, atd.). BTW – i na svoji dovolenou musím svému zaměstnavateli vydělat, jinak by mne nezaměstnal, protože by se mu to nevyplatilo.

    • Bl Blažena

     Hezky řečeno. Ať si to každý zkusí. Pracovat a starat a mít neomezenou pracovní dobu. Nemít žádnou jistotu, že mi někdo – stát- pomůže když se mi přestane dařit, nebo když onemocním a pracovat nebudu moci. Jak už přede mnou někdo napsal. Neplacené svátky a dovolenou. Proč má každý zaměstnanec nárok na placenou dovolenou a OSVČ ne. Ba naopak když chci volno musím si za sebe zaplatit náhradu, protože firma musí běžet. Co vy na to? Zkusíte si to?

   • PH Patrik Horecký

    Když Vás to nebaví, tak si zkuste pracovat jako OSVČ, když se máme tak výborně a na nás doplácíte. Neskutečný… Pokud si dobře pamatuji, tak zaměstnanci mají sazbu sociálního pojištění 6,5 %, ZAMĚSTNAVATEL za ně platí dalších 25 %. A kdo je zaměstavatel? Zase OSVČ nebo firma.

    • Bl Blažena

     Lidi prosím vás zkuste se zamyslet. Místo toho abychom se tu přeli kdo je na tom hůř, bychom si měli uvědomit kam ty naše všechny odvody jdou a co s nimi tahle vláda dělá. Asi se shodneme na tom, že daně se platit musí ale že tahle společnost je nemocná a nespravedlivá. Krásně se jim podařilo nás rozdělit a to jim vyhovuje, protože rozhádaná společnost se líp ovládá. Zkusme to změnit.

   • Va Vasek

    Presne tak, mam dve firmy, zamestnance, nekdo pro me dela na zivnostak, podnikam uz od komunismu, tak to vidim z obou stran. Zivnostnici plati mnohem min nez zamestnenci, to ze to za ne plati zamestnavatel je irelevantni, protoze na to musi zamestnanec stejne vydelat. Kdyz bude mit zamestnanec stejnou ne hrubou ale superhrubou mzdu, tak proste zaplati vic nez z toho sameho zivnostnik.

    • Mi Miloš

     Konečně rozumný názor. Ano tak to je, ale spousta lidí to prostě nechce pochopit. No a přeci platí, co si dám do kasičky to tam je, prostě nejde vyndat víc než kolik jsem tam dal.
     A ještě maličkost. Náš systém je solidární bohatší platí víc, chudší míň a bohužel stát to pozná jen podle toho kolik kdo platí a podle toho rozděluje a zase solidárně.
     Takže logicky málo vkládal málo vybírá. Tečka

   • šM špaček Miroslav

    Libore ten servis co ti zamněstnavatel platí atd,sám bys to nedokázal.Dělat jako živnostník to je taky něco o svobodě ale to ty nepochopíš.Jenom nechápu, kdyš je údajně v republice milion živnostníků a volby vyhraje tahle svoloč.

    • Li Libor-jiný

     pane špačku Miroslave, živnostníků na celý úvazek je asi půl milionu, tedy asi 10x méně, než zaměstnanců. Ta druhá půlka milionu má živnosťák při zaměstnání a to je něco jiného. Ten, kdo je na plný úvazek musí zaplatit zdravotní a sociální i když nevydělá, nebo marodí, je na dovolené atd… Ten, kdo to má při zaměstnání, když jako živnostník nevydělá, nezaplatí ani korunu.

   • Vl Vlad

    Svatá pravda. Živnostníci parazitují na zaměstnancích a neplacení daní je jejich sport.

   • L- Libor - jiný

    Pane Libore, jak píšete „To DPH odvádíte z toho, co Vám zákazníci jako DPH zaplatili nikoliv ze svého.“… dá se taky říct, že to sociální a zdravotní co platíte vy a dále co za vás odvádí zaměstnavatel platíte z toho, co vám zaplatili zákazníci a taky že to neodvádíte ze svého.

  • Pr Prokešová

   Souhlasím, živnostníci si musí všechny své výrobní a pracovní prostředky pořídit za své, nikdo jim nedá žádné bonusy, stravenky, příspěvky na dovolenou. Prostory, ve kterých podnikají, si musí zasvé peníze pronajmout nebo pořídit.Když se to všechno sečte, odvádějí státu stejně nebo víc než zaměstnanci. pokud si nějaký živnostník dovolí být nemocný, dostane pakatel, který mu vyplatí nejdříve po půl roce. Nemají ani žádné dovolené…jediná výhoda je, že se nemusí otravovat s nablblými šéfy často dosazenými politickou cestou….Bohužel, v současné době ony šéfy pilně zastupuje stát. Spousta malých živnostníků začala podnikat jen proto, že jim pracovní místa byla zrušena a je by hanba fackovala, kdyby šli na pracák. Takže státu ušetřili dost peněz.

   • Pe Pepa

    Zasadni vec kterou si temer nikdo neuvedomuje, je celkovy naklad prace. Takze zamestnanec dostane mzdu nizsi o pojistne placene zamestnancem.Pani ministrine ma pravdu,’.Mnoho zivnostniku si kupuje veci pro soukrome potreby navfirmu,tj, do nakladu,.. auta, nabytek, telefony, pocitace , pohone hmoty. Platci DPH to navic plati bez dph.Zamestnanec vse plati s DPH!!!!!

  • Aj Aja

   Miroslav – Ale na duchod si musite platit jako kazdy jiny, kdo pracuje. Nebo z ceho myslite, ze vam bude duchod vyplacen? Nemocenskou nemate, protoze si na ni neplatite, zamestnance se nikdo nepta a pojisteni se mu srazi ze mzdy. V praci ho mnohdy take nikdo nezastoupi a kdyz dlouho marodi, tak ho zamestnavatel vyhodi. Take zamestnanec vychoval deti , kteri plati dane. Takze pokud chcete duchod, tak si musite platit pojisteni, to je prece naprosto logicke.

   • Vl Vladimir

    Nemocenskou nemam, protoze stale pracuji, dovvolenou nemam, od statu bedostavam ani korunu a nzadnou podporu, naopak jsem povinen platit socialni a zdravotni a nikdo se me nepta, jestli jsem vydelal. A pokud odvody nezaplatim, tak mam ni stat nauctuje penale a oak na me posle exekutora . Kdyz vydelam, tak musim zaplatit do statni pokladny dan ze zisku a z techto mych penez jsou pkaceni nezamestnani, neschopni urednici, neschopni politici a musim poslouchat hloupe lidi jako Vy.

   • an antonio

    co je logicke? podejte si ruku s pani schilerovou a zadnici poklepte pana babise.

   • Da David

    Víte, osobně mám potíž hlavně s tím, že na mě žádný důchod nečeká, protože reforma v nedohlednu a současný model je cesta do pekla a s efektivitou státní správy je na cestě ještě zkratka. Když mi stát dá podepsat, že nic nedostanu a taky mu 30 let nemusím nic dávat, obratem to má zpět i s podpisem. Když jsme jako živnostníci taková zátěž systému, tak nás jednoduše nechte vyvázat, jak snadné. Bude to další svoboda živnostníka, zaměstnanci nebudou mít pocit, že jim vybírám „jejich“ systém a svět bude super, co myslíte?

    • St Staník

     Ok.,souhlas,ale zaplaťte si sám operace,školy pro děti,nepouživejte silnice atd.

     • Li Libor

      Pane Staníku i kdyby se živnostník sám zcela o sebe staral a žil bez státu a sám si šetřil na důchod, který by pak odmítnul, tak na silnice a ostatní taky přispívá nákupem zboží a dalších služeb, benzinu atd. I v tom jsou různé daně DPH, spotřební daň….. tak z toho stát může financovat ty silnice, školy a operace by si živnostník mohla platit placením pojistného. Tady se spíš jedná o to sociální na důchod.

     • Da David

      Staníku, my jsme se nepochopili. Resp. Vy jste nepochopil mojí myšlenku. Mluvil jsem o odvodu na sociální pojištění, to mi totiž nedává smysl, o zdravotním a daních celkově jsem nemluvil. Ty platím, protože za to od státu dostávám podle mého adekvátní službu zpět, sice nechápu proč mám platit daň za to, že jsem si vydělal, ale daň z příjmu zas jindy. Za odvod na sociální ale podle mého nedostanu adekvátní „službu“ zpět. Už takhle je stát nenažranej a chce ještě víc. Ideálně všechno sebrat a pak milostivě podle jejich uvážení rozdat…. leda kulový, já jsem proti!

   • Ji Jirka_26

    Nepochopila jste merittum věci – zaměstnanec si odmaká svých 8 hodin a jde domů. A tím pro něj ten den zaměstnání končí. Nic nemusí. OSVČ přijde po práci domů a začne papírovat, vyřizovat e-maily, dělat nabídky, poptávky na materiál, faktury, řešit stupidní papíry kvůli DPH atd. Zaměstnanec dostane od zaměstnavatele pracovní oděv, obuv, ochranné pomůcky, zadarmo jde na záchod (voda a papír něco také stojí), umyje se, osprchuje se, dostane příspěvek na oběd. Jede na služební cestu a dostane proplacené jídlo i na celý den. OSVČ dostane tak akorát pěstí… Za to všechno ale OSVČ zaplatí, nikdo mu nic zadarmo nedá, na všechno si musí vydělat. A ještě musí v případě, kdy zaměstnává lidi, jim zajistit práci, zaplatit jim OOP, a odvést za ně těch 34% navíc na pojištění.
    Jediný kladný rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem je v tom, že OSVČ si může nasmlouvat cenu zakázek a v globále vydělá víc, než zaměstnanec. Ale také to není vždy, jsou období, kdy práce není a je rád, že je rád. Když pracuje jen na sebe bez zaměstněnců, na nějaký Karibik to fakt není ani penězi, natož časově. Nemůže si dovolit odříct zakázku jen kvůli dovolené – protože už ji nedostane a zákazník si ho už nikdy neobjedná. Jenže to takový element, jako je Maláčová nikdy nepochopí. Ona od nás živnostníků dostane velmi slušný plat z našich daní, za který si na ten Kaibik může klidně dovolit.

    • Pe Pepa

     Pane Jirko, vy si dejte kurz “ selskeho rozumu” to co pisete jsou nesmysly.

     • Iv Iva

      Pan Jirka má naprostou pravdu. Když je málo práce, je to pro OSVČ boj o život. Zaměstnanec má práci zajištěnou a pokud ne, je doma na 60% a více.

   • li libor68

    Paní Ajo,bohužel asi jste nepracovala jako OSVČ,protože i na tu nemocenskou i ten důchod Vám stát každý rok předepíše minimální sazbu,kterou musíte platit. Navíc jako OSVČ nemáte tu nemocenskou placenou po třech dnech jako zaměstnanec ale až po čtrnácti,nemáte zaplacené státní svátky a na dovolenou si musíte vydělat během deseti měsíců,jinak si ji neudělíte,to znamená,že zaměstnanec má díky dovolené ještě jeden plat v roce navíc.Pracoval jsem jako živnostník dost dlouho,než mě česká závist donutila se na to vy…. a nechat se zaměstnat,mám čistou hlavu,ale nestačím se divit když vidím některé kolegy jak przní řemeslo.Jako živnostníci by totiž dost těch „zaměstnanců“ do půl roku,s tím přístupem co mají v práci, schcíplo hlady.

   • ro robert

    To je přece jasné jako facka,zaměatnance se nikdo neptá,každej měsíc mu automaticky strhnou sociální a zdravotní pojištění,nevím proč se živnostníci neustále rozčilujou,že jim vypočítali malej důchod když si platěj minimum na soc.pojištění.

    • Ji Jiří

     Právě jsem chtěl prospět státu a vzít si zaměstnance. Ale už to neudělám. Abych platil za zaměstnance všechny odvody, sháněl mu práci, a ještě odvadel za odvody za sebe a pak neměl důchod? To radši budu dělat sám. A potencionální zaměstnanec ať táhne na pracák.

    • To Tomáš

     Robertku, důchod živnostníka ti může být ukradenej.Všichni OSVČ ví jakto je,zařídí se podle toho,nejsou hloupí a s důchodem předem počítají. I daně pro tebe zaplatí.Jen chtějí mít
     pokoj od státu a závistivých lůzrů jako jsi ty.

   • Ma Marie

    Ajo ( a ostatní, co jste tak rádi mimo) – chtěla bych si platit stejně výhodné pojištění, jako zaměstnanci – jenže to nejde, lžou vám, že si to můžeme platit ! Stát by zkrachoval , kdyby nám poskytl stejně výhodný přepočet pojištění, jako vám zaměstnancům. Mám poruchu imunity, jsem tedy velmi často nemocná a nemocenskou proto naprosto nutně potřebuji – ovšem abych v době nemoci měla alespoň minimální mzdu, musela bych ( a všichni živnostníci dtto) platit neuvěřitelně horentní cifry na sociálním pojištění !!! O tom se vám zaměstnancům ani nezdá, tak prosím přestaňte žvanit nesmysly ! Podobné platí i o důchodu. Že jako samoživitelka já ani mé děti nemáme nárok na životní minimum, o tom ani nemluvím…

   • Li Libor

    Paní či pane AJO, živnostník i kdyby si platil nemocenskou, tak prvních 14 dní stejně nic nedostane, protože zaměstnanci to platí zaměstnavatel a živnostníkovi to nemá kdo zaplatit. A víte, že většina nemocí je do 14 dní. Mimo to i po dobu těch 14 dní i kdyby ležel v posteli a nevydělával tak si musí platit zdravotní a sociální.

  • Vl Vladislav

   Plně souhlasím s Vámi Miroslave! Bohužel v současné době je takových politiků, kteří převzali volební taktiku komunistů z minulosti vícero. Probudit v lidech závist a nenávist vůči „třídnímu nepříteli“ (obodobně jako nacisti vůči židům) rozuměj OSVČ tudíž podnikatelům a vézt se na této vlně až k volebnímu vítězství, jelikož těch, jenž chtějí, aby je někdo živil, bude vždycky více…. Přesně tak jak to od začátku praktikují burešovci . Udělat z lidí, co se dokáží uživit sami zloděje a buhví co ještě, aby se dařilo na ně nasazovat co nejvíce zátěže a komplikací, aby nejen udělali cestu vzmáhajícím se pohrobkům socialismu, ale také aby mohli být před jateční porážkou ještě řádně podojeni.

  • da dagmar

   Jak to, že nemáte nemocenskou, pokud odvádíte na sociální pojištění, pokud onemocníte, na dávky v nemoci máte určitě nárok

  • dJ dagmar Jůzlová

   Jak to, že nemáte nárok na nemocenské dávky, pokud odvádíte pojistné na sociální zabezpečení a onemocníte, určitě na dávky v nemoci máte nárok

   • He Helena

    Pokud bychom si platili nemocenskou, měli bychom nárok, ale až po 14 dnech, takže chřipky a angíny nám nikdo neproplatí. Navíc tu práci za nás nikdo neudělá a klienta nemoc nezajímá. Když je termín, pracujeme stejně.

  • pe pepa

   je to od tebe hezké, ale za 1)i zaměstnanec odvádí daň, 2)nemarodíš proto zě si neodvádíš adekvátní zdravotní daň,
   3) zato ty pří své schopnost sršíš záští závistí a nenávistí,
   4)i zaměstnanci vychovávají děti kteří si slušně vydělávají, (možná že více jak ti tvoji,) odvádějí slušné daně (možná větší jak ti tvoji) a nezatěžují systém,
   5) dokázala daleko více jak ty a netrpí tou záští, závistí a nenávistí
   6 asi tak a ne jinak

 7. PH Patrik Horecký

  Jsem živnostník a vždy jsem volil sociální demokracii. Po výrocích ministrů Mládka a nyní Maláčové ztrácejí ve mně socani dalšího voliče. Paní Maláčová by si měla uvědomit, že OSVČ nemá placenou dovolenou, nemocenskou dostává až od 15. dne nemoci, sám si musí shánět zakázky… Paní ministryně je možná vzdělaná, ale rozhodně není inteligentní.

 8. Ho Honzík

  Naprosto přesně vím co udělám ! Rozšířím si živnost na zpracování dřeva. Pak udělám dlouhý, tlustý a ostrý oštěp, vyhledám paní ministryni a naprosto přesně se jí trefím víte kam že ?

  • Ja Jan

   Po 29 letech podnikání, vím že na jeden oštěp nepotřebujete rozšířit ŽO za 500 Kč. Udělejte oštěp na černo… a bez EET.

  • pe pepa

   aby tě někdo nepředběhl a ten oštěp ti nepíchl někam -víš kam? -daleko dříve

 9. Ro Rosivka

  Jsem živnostník. Pracuji a řádně odvádím. Do nákladů si odvod nedám. Firma má zaměstnance – svůj podíl si může odečíst v nákladové části. Mě se odvod ještě krátí při výpočtu – viz vyúčtování sociálního zabezpečení. Ať si to jde holka zkusit. To jsou přesně socanské kecy – plná huba péče o lidi a skutek utek. Už jeden z nich – tuším Mládek se takto projevoval.

 10. RS Rudolf Sobota

  A co takhle porovnávat SKUTEČNÉ odvody zaměstnanců a živnostníků? Nezapočítávat do tohoto srovnání částky, které „za zaměstnance“ odvádí zaměstnavatel. Nebo ať zaměstnanci dostávají při výplatě hrubou mzdu a o své odvody se starají sami. Vzhledem k tomu, že se dá předpokládat, že řada zaměstnanců těch 31,5% sociálního a 13,5% zdravotního odvádět sami nebudou, je jednodušší to hodit na zaměstnavatele. Další problém je, že zaměstnanec odvádí ze skutečně odpracované doby, ale živnostník musí platit i za dobu, kdy třeba pro nemoc, nebo protože mu odběratel nezaplatí, zisk nemá.

 11. Li Libor

  Tato hloupá a namyšlená osoba již napáchala takové škody, že by měla co nejrychleji zmizet z politiky. Ví to i předseda vlády, ale kvůli své mocichtivosti jí trpí různé bizarní experimenty. Dokud Babiš potřebuje hlasy ČSSD, tak nám je souzeno strpět urážky přesně toho charakteru, které předvádí neschopná Maláčová. A to není vše, navíc bude hůř

 12. Iv Ivan

  Největší zločin je NEPLATIT DANĚ. Jezdíte také posilnicích, chcete neustálé dotace, atd., atd. Znám „podnikatele“ (ševce), který platil neustále daně minimální, pokud je vůbec platil, který dnes pláče, že má minimální důchod! Ale dvakrát ročně jezdí do oblíbeného Egypta. Je mu to přáno! Ale ať ti „podnikatelé“ , tak hloupě nebrečí. O dalším zahájení EET (1.2.2020) pláčou i TV jenom tzv. drobní živnostníci. Ovšem o advokátech, sportovcích, a abych nezapoměl ty zoufale málo vydělávajících sportovcích se nemluví. A ti se zaštiťují , každým komeníkem nebo ševce. Není vám hanba?

 13. pe petr

  Měla by jít do práce a vydělat si jednou na sebe sama. Moc by mě zajímalo, jak by se oháněla v práci.

 14. Jo Josef

  paní ministryně žije asi v jiné době,vůbec nechápe,že živnostník se o sebe musí postarat,shánět si práci,nemá dovolenou,nemá nemocenskou,ručí celým svým majetkem,platit sociální a zdravotní musí i když nemá žádný výdělek,kdežto mnoho lidí dělá v zaměstání prd a ještě za to dostává mzdu a potom bude mít důchod větší,než lidé,kteří se o sebe postarají třeba 30 let a ještě věčně poslouchají,jak vyžírAJÍ ZAMĚSTNANCE,LIDI UŽ SE PROBERTE,BEZ osvč by jste chcípli

  • mi milos

   tak jsi lempl,ktery nic neumi nebo honi prachy.ja znam mnoho osvc,ktri jezdi na dovolenou 2-3 x v roce

 15. Mi Michal

  Duvod?? To ze vetsina zivnostniku odvadi na duchod ani ne polovinu co ja je fakt a nechtejte mi rict ze to delaji za 12 mesicne!

 16. Mi Michal

  Odvadite DPH…a to je nejaka zasluha?? To odvadi kazdy!! Drtiva vetsina zivnostniku neodvadi ani polovinu toho co ja, chcete mi snad rict ze to je tim ze maji cca 11 cisteho mesicne?? To asi ne ze. Take jsem nemarodil 10 let a to zda a kolik jste vychoval deti s tim taktez nema nic spolecneho. Takze bych dal na vyber- bud zakone vyrazne navysit minimalni odvod nebo to zohlednit na vysi duchodu, nevidim duvod proc bych mel prispivat ja na vas duchod!!

  • Va Vasek

   Moje rec, mam firmy, jsem v nich zamestnany, platim velmi vysoke odvody, nemuzu si dovolit byt marod, taky uz me vadi ty narky zivnostniku, tak at si udelaji s.r.o., zamestnaji se v nem a maji klidek, budou odvadet jak zamestnenci a budou mit duchod. Ale to neudelaji… jen breci

  • To Tomáš

   Bůů,na můj důchod určitě nepřispívej.Mám strach,aby tě z toho nekleplo a nepřerušil jsi svoje zdravotní desetiletí.Radši si prostuduj fakta a nekoblihuj populistické žvásty.

 17. Pe Pepa

  Jsem rád, že jako živnostník už skončím, protože takto nastavené podmínky pro podnikání a z toho plynoucí důchod jsou na blití. To se to paní ministryni kecá, když má takový plat

  • St Staník

   Ok,lépe se na to vykašlat, když na to nemam,ne?Financni rozvaha…asi nebyla,že?

 18. Lu Ludvík

  Myslím, že by nebylo od věci, kdyby si OVSČ (živnostníci) mohli platit zdravotní a sociální pojištění dobrovolně. Možná, že by se to líbilo i jejich zaměstnancům. Těch peněz, co by dostali „navíc“.

  • vítek

   To víte,že by se jim to líbilo,a pak by ještě chtěli od státu 15 000 důchod.

 19. Ji Jiří

  ČSSD holt nemá kádry.Valachová byla hrůze ale tohle se svým neustálým vymýšlením kokotin se nedá komentovat. Ale je pravda, že kdo si málo platí či platil bude brát málo. Klasikou je řada herců, kteří brečí nad výší důchodu,protože měli svobodné povolání a na pojištění kašlali.

 20. an antonio

  Ty jo to mame ve vlade luzy….Schilerova, Babis, Malacova… Prosim Vas mohli byste je nekdo uz nekam zavrit? Nebo nas uplne znicej….Banda pras.at. Nechapu ze jim vsechno prochazi….

 21. Jo Jolka

  Existují úplně dvě rozdílné kategorie OSVČ a zaměstnanci. OSVČ – ráno vstanu, nasnídám se doma, neboť u klietů by to budilo určitě rozpaky. Co zaměstnanci určitě zhodnotí tak – nasnídám se v práci… Pak jdu a pracuji v odbornosti, sháním si zakázky – prodávám se. Když zůstanu na obědě o 20 minut déle, chybí mi to v příjmu…. Odskočit si z práce něco vyřídit opět mohu, ale opět se dívám na svůj příjem. Moje pracovní doba tedy nekončí v 16:00. Přínos státu je stejný jako u podniku, ne jako u zaměstnance. Taky mé starosti jsou jiné. Občas něco neklapne v obchodní sféře, musím to řešit a zářoveň být odborník. Jenom pro vysvětlení „ale důchod si musíte platit“. Myslím, že v těch prostojích a bezstarostnosti zaměstnaců by se mohla najít nějaká korunka na ten můj důchod.

  • vítek

   Proč si myslíte,že zaměstnanec = úředník? Valná většina zaměstnanců jsou dělníci (dnes se říká „operátor výroby“).Ten si nesmí na pracoviště přinést ani pytlík s bonbony,v kantýně,nebo jídelně je čipovací zařízení (píchačka) a nedodržení byť o minutu,je 1/2 hodina mínus.A ten závěr…vy byste chtěl,aby vám zaměstnanci – i cizí – přispěli na důchod? To si jděte s kloboukem stoupnout před kostel,možná vám někdo přispěje

 22. Ji Jirka_26

  Malinkatý problémek – v mém věku mě už v montovně nechtějí. Co máš dál?

  • vítek

   A kolik vám je? Já jsem měnil zaměstnání v 55 letech.A šel jsem do „monotvny“. Když něco umíte,tak po vás dneska sáhnou všude,možná radši,než po nějakém absolventovi se sluchátkama v uších…

 23. Mi Miki

  Milá Ájo!Ověřte si skutečnosti a nepapouškujte levicové politiky.Živnostník odvádí vždy víc než zaměstnanec.To o čem politici typu Maláčová mluví,je odváděné procento stanovené státem a odvádí ho zaměstnavatel a zaměstnance se to na výplatě nijak nedotkne.Krásně to Maláčové ukázal živnostník a zaměstnavatel v pořadu pí.Jílkové

 24. míra

  Já bych tu nánu blbou nechal dva roky podnikat! Bez dotací! Bez známých ve vládě! Bez obvyklých zlodějin! To by čuměla na drát!

 25. ED Eduard Dostál

  Přečetl jsem si všechny komentáře a každý má trošku své pravdy.Podnikal jsem 23 let a nyní jsem již v důchodu, musím však napsat , že podnikatel neplatí pouze sociální a zdravotní pojištění.Není jednoduché začínat každý měsíc s vědomím, že jsem v – 20 000.- Kč a ještě nemám vydělanou ani korunu.Ono totiž těch poplatků a různých daní je mnohem víc, jen se o nich nepíše.

 26. mi milos

  pro ty,kteri tvrdi,ze plati zamestnavatel.
  snad se zde nenajde hlupak,ktery by tvrdil,ze to zamestnavatel dava ze sveho,zamestnanec na to musi vydelat!!
  a na rozdil od osvc,si nemuze uplatnit napr.nakup auta,ac ho vyuziva i pro sebe nebo dokonce jen pro sebe,cmz si snizi dan nebo dokonce dostane zpatky dph.
  ano,hodne „podnikatelu“plati jen minimum,dane temer zadne,takze kdyz neprispiva nebo malo,proc by mel mit duchod stejny

 27. Ni Niki

  Pokud si vzpomenete, už jednou tady bylo z úst socanů vyřčeno ,,živnostník je parazit!“
  Potom přišla omluva, že to bylo vytrženo ………………bla,bla.
  Ale jak je vidět, socani se k tomu zase vracejí.
  A paní Maláčová v tom duchu jede dál.

 28. Pe Pepa

  Jestli to nebude tím, že sociální demokraté z nějakého důvodu se snaží vykopat příkop mezi zaměstnanci a živnostníky. Na adresu živnostníků se už několik soc. demokratů v minulosti vyjádřilo nelichotivě: Mládek:“Živnostníci parazitují na zaměstnancích“. Štěch: „Zvýšení odvodů živnostníkům by přineslo několik tisíc pracovníků montovnám“ a teď Maláčová. Možná si chtějí zlepšit preference. AB ukázal na živnostníky, že můžou za špatnou ek. situaci a vyneslo mu to ministerské křeslo, Tak se možná soc. demokrati chtějí opičit. Ono už těch nepřátel socialismu už moc není . Rasová nenávist je zakázaná zákonem, tak zbývá ta třídní.

 29. Bo Bob

  Když jsem začínal před dvaceti lety tak bylo DPH na služby (výroba s montáží) 5%. Dnes je 14%. Myslím si, že po zavedení větších odvodů nebude
  pro většinu lidí má práce cenově dostupná. Půjdu do fabriky dokud ještě berou. Chci tím jen říci, že ty vyšší odvody budou muset zaplatit moji zákazníci.

 30. fr francek

  Podnikal jsem do konce roku a nechal jsem se zaměstnat. Je to super o proti OSVČ dostanu práci, nářadí, materiál, oblečení a jiné ochranné prostředky, každého 10 peníze na účtu, sociální a zdravotní zaplaceno v plné palbě. A to ještě dovolená, nemocenská, ošetřování člena rodiny, příspěvek na rekreaci. Podnikat mě bavilo, ale takto se mám lépe, každý kdo plive na OSVČ by si měl zkusit sám sehnat aspoň své pracovní prostředky. Socani by se neměly dostat do vlády.

 31. Be Bery

  Toto snad ani nemá cenu nijak komentovat co z této vepřové hlavy vypadne.

 32. Od Otrávený důchodce

  Za svých 42 let jsem odvedl státu na soc.pojištění něco přes 13 milionů korun, z toho 24 let jako OSVČ s až 110 zaměstnanci. 5x jsem platil za sebe strop soc.pojištění přes 1 mil.Kč ročně, 7x přes 500.000 Kč ročně.
  Za to mi napočítali důchod 17 700,- Kč měsíčně + letos 1070,- Kč navíc.
  Měl jsem si raději dát ty miliony do slamníku ….
  Státní zaměstnanci VŮBEC NETUŠÍ, co to je se starat o sebe + zaměstnance na vlastní riziko, Zaměstnancům musíte zajistit vše včetně pravidelných výplat – je nezajímá, jesti správně vyrobíte, prodáte, dostanete své peníze za zboží … prostě berete všechna rizika na sebe a jste stále jednou nohou v kriminále.
  Zaměstnanci za toto vše nemají ani povinnost pracovat (jen se dostavit na pracoviště), parazitují na firmě, kradou výrobky a ti otrlejší vás začnou i vydírat.
  Takže vás otravují kontrolami nejen veškeré úřady, které mají co do činění s podnikáním – a je jich hodně – a ještě ztrácíte čas s policií.
  A to jsem měl vždy u všech kontrol vše v pořádku, dostal jsem jen jednu pokutu 1500 Kč za to, že na specifikovanou jednu živnost jsem více jak půl roku nefakturoval a tudíž jsem ji měl dle ŽÚ přerušit. … Toto musel vymyslet velice chorý mozek …
  KAŽDÝ státní zaměstnanec na úřadě by měl POVINNĚ podnikat 2 roky jako OSVČ sám na sebe, aby vůbec pochopil, o co tu jde.
  Pak by takoví budižkničemové, jako paní ministryně, neplácali nehorázné nesmysly a nevymýšleli stupidní zákony, které všem šikovným a prácechtivým občanům jen hází klacky pod nohy a otravují jim jen život.
  Vůbec se nedivím, že se do malopodnikání už nikdo nehrne …
  Zanedlouho bude celý náš stát na dávkách – kromě státních zaměstnanců. Hurá !

  • Táňa

   Máte úplnou pravdu! A v poslední době jsem už zaslechla názor z úst ekonomů, že by bylo opravdu lepší si ty peníze dávat do slamníku, polštář, kamkoli…!

 33. Ji Jiri

  Vy, co se oháníte tím, že zaměstnanec musí na odvody zaměstnavateli vydělat, zapomínáte (spíše ani nevíte), že zatímco zaměstnavatel si o tyto náklady sníží zisk, tak pro OSVČ jsou to náklady, které nemá daňově uznatelné. Státu z mého odvedeného zdravotního pojištění každý rok zůstane za nehty několik desítek tisíc Kč (za dobu několika let, co si dělám výpis z konta u ZP MVCR je to cca 650 tis. Kč). Silnice nepoužívám více než zaměstnanci, neboť nevlastním řidičský průkaz a téměř všude chodím pěšky. Snad nikdo nezpochybňuje, že při nižších odvodech bude nižší důchod, ale někoho strašit, že nedosáhne na důchod, ačkoliv plní státem určené platby na odvody, je ubohost – včetně sympatizantů této „dámy“. Naštěstí již vidím na dohled třeba předčasný důchod, a tak i díky této dámě přijde státní rozpočet minimálně o částku 357780,- (2544*12*5 + 2352*12*5 + 1067*12*5) za zdravotní pojištění, sociální pojištění a případnou platbu zdravotního pojištění, kterou za mne bude platit stát (v určitém případě).

 34. Fr František

  Paní Maláčovou bych vyhodil ze státních služeb, které platí i ti živnostníci. Ona je jejich „zaměstnavatelem“. A ať si zřídí živnostenský list a může začít podnikat. Jedině tak pozná, co to obnáší a jakou buzeraci i jejím přičiněním, musí podnikatelé denně snášet.

 35. VR Vladimír Rakyta

  Paní ministryně Maláčová je zastydlá svazačka, ostatně jako celá její partaj

 36. Ar Artemis

  Výrok paní Maláčové mi stačil, „přidejme více peněz státním zaměstnancům, odvedou vyšší daně“,
  Co dodat. Hloupost světem vládne.

 37. Ja Jan

  Přátelé – nehádejte se, ať s ekaždý živí, jak chce. Nutno poznamenat, že zaměstnanci jsou velmi důležití. Vždyť pro 99,99999% živnostníků vyrábí prostředky jejich živnosti fabriky se zaměstnanci. Potřebjeme se navzájem. Dělám ve fabrice na výrobu stavebnin, ale soused živnostník, co je nakoupí, mi postaví domek. A tak dále. Měli bychom kooperovat a mít se v úctě, jao v sousendím Německu ,Rakousku třeba. Mám kamarády tam i tam a osobně jsem zaměstnanec továrny. Jezdíme na kole, špičkujeme se, ale nikdy se do sebe nenavážíme. Kamarád je restauratér a penzioňák. Vydělá si, to ano. ale já mu to nezávidím – praská mu hlava starostma. Já jsem zaměstnanec a vydělám méně a má mteoreticky více volna, lae on mi nezávidí – baví ho to, co si vybral. A společně jezdíme kola, lyže a nasmějeme se až až. Kéž by tohle pochopili i politici – jsme jeden národ, jedna ekonomika a budeme jedni důchodci 🙂

 38. mk marie kisová

  „Zvyšme platy státním zaměstnancům, odvedou více na daních.“ Výrok paní Maláčové.

  Co dodat. Hloupost světem vládne.

 39. VK Václav Kubovec

  Paní Maláčová je absolventka „západních univerzit“, tak se není čemu divit. Navrhuji poslat do výroby.

 40. lo lol

  Pravda je že zaměstnanci platí strašně moc na daních, ale to neznamená že živnostníci platí málo! Proste stát jen obírá nejvíc ty co se nemohou/neumí bránit!!!!

 41. vítek

  „Tak si to zkuste,dělat sám na sebe“ – oblíbená poznámka OSVČ. Víte co? Tak když vás ten stát tak drtí,vykašlete se na podnikání a jděte se nechat zaměstnat,práce je všude dost.Budete mít pevnou pracovní dobu – polovinu jí „prolelkujete,prokecáte s kolegy,nebo prosurfujete na netu“,třeba někde ve fabrice u montážního pásu,že??? Nad vámi bude stát vedoucí,kterého vůbec nebudou zajímat nějaké vaše rozumy – bude chtít vidět výkon,zapomeňte na mobil,svačinku mimo určenou dobu a místo a mnoho dalších „benefitů“ (kafíčko,cigárko….).Pěkně od 6-14. Pak můžete lítat po nákupech,úřadech,doktorech….a ráno nanovo. POZOR – já si nestěžuju!!!! Jen vám chci trochu nastínit tu selanku,být něčím zaměstnancem.A to máte ve velkých firmách aspoň odbory,u živnostníka musíte držet hubu a krok

  • fr francek

   Já to udělal nechal jsem se zaměstnat, tetˇ mám to kafíčko a benefity, čistou hlavu. Vřele všem OSVČ doporučuji.

 42. Pa Pavel

  Ja si myslím že by si každý měl okusit podnikat a potom může na podnikatele něco říkat. V práci si každy odděla svích osm hodin (jak kdo někteří i míň).
  A tím to proně končí. Mám spoustu známích kteři na podnikatele nadávají a když jím řeknu aby taky začli podnikat tak to né oni přece nebudou dělat jako blbci . Tak to asi je vše co jsem chtěl napsat. Pavel

 43. Karel Úbl

  Typicky socialistický pohled paní ministrině. Začalo to už v 90. letech a nepřestává dodnes. Živnostnící jsou podle socanů darmožrouti a vyžírači systému a je třeba je zdanit a odvody potopit ke dnu. Ale nikoho z těch chytrolínů nenapadne, že živnostník nemá dovolenou, obvykle ani nemocenskou, žádné odstupné, cestovné, stravenky, příspěvky z FKSP, výpovědní dobu….. A přitom odvádí NE méně než zaměstnanci, ale naopak více – platí i to, co za zaměstnance platí firma.

 44. pe petr

  To jsou argumenty. Jako živnostník platím co je dané zákonem tak jaký málo .Na to co pro nás dělají si myslím že je to až až . A nebudu cpát peníze navíc do bezedný žumpy. Je to samá lumpárna a akorát chtějí rozeštvat lidi mezi sebou

 45. Pa Pavel

  Je to jednoduché, existují i země, kde jsou lepší podmínky. Namísto dohadování a třídního boje, doporučím všem živnostníkům přestat podporovat tuto nenažranou bandu. A jako malý bonus můžete získat i občanství jiného státu, kde se o Vás v důchodu postarají. Ono jim to časem dojde jak byl na nás systém závislý.

 46. fr frh

  Odboráři operují s faktem, že živnostníci obecně mají značně nižší penze než zaměstnanci kvůli nižším odvodům, ale zapomínají zmínit, že na druhé straně ovšem živnostníci zároveň využívají o 2/3 méně fond zdravotního pojištění než zaměstnanci.

 47. Ro Romana

  Všechna tato prohlášení a proklamace mají za cíl rozdělit společnost a poštvat lidi proti sobě. Ono totiž rozdělené společnosti se vládne daleko líp a jednodušeji, než když jsou lidé jednotní. A tak je tato závist a nenávist cíleně v lidech podporována a oživována. Všimněte si, že tato prohlášení přicházejí v jistých intervalech. Většina socialistických vlád, a tato současná není výjimkou, dělá ze živnostníků a podnikatelů nepřátele státu. A to doslova. A přitom drobné podnikání a soukromý sektor jsou páteří ekonomiky. Proboha. My žinostníci potřebujeme Vás, zaměstnance a Vy zase potřebujete živnostníky. Vždyť kdo by tady zajišťoval veškeré služby? Přestaňme už konečně s tím ukazováním prstem na ty druhé a spojme se. Hawk.

 48. Láďa

  Ona paní ministrině a i celá vláda a předchozí taktéž nedokážou udělat pořádnou a spravedlivou reformu. To co řekla může říci jenom člověk s IQ tykve. Toto je nejhorší vláda od dob komunistů, samí odborníci ( stbák, dotační podvodník atd. )

 49. Pe Petr

  Chtěl jsem toho napsat hodně ,po přečtení vašich příspěvků,ale zkrátím to.Měl jsem až 6 zaměstnanců,ale asi jsem neměl moc štěstí a jak říká jeden můj kamarád,když zaměstnanec udělá 50% co já a nic nekurví ,tak je to dobrý zaměstnanec.Někteří kradli ,jiní neuměli ,je pravda ,že jsem je všechny postupně propustil,nechodím do větších zakázek a je mi fajn.znám ,ale i opravdu špičkové zaměstnance různých oborů,které je čest zaměstnávat ak kterých si vážím.Znám ,ale ,i dost podnikatelů a osvč,kteří nestojí za nic a řemeslu dělají ostudu.Tak to je prostě ve společnosti,co je ale nejhorší ,to jsou závistiví politici typu paní nebo slečny Málačové ,kteří tam sedí za daně osvč i zaměstnanců a rozhazují ,co sami nevydělali a rozeštvávají lidi.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB