Podle údajů pokladního plnění za leden až říjen letošního roku skončil státní rozpočet ve schodku 274 miliardy korun. Po uplynutí prvních deseti měsíců letošního roku hospodaří státní rozpočet nejhůř ve svých dějinách. Oproti plánovanému schodku ve výši 500 miliard korun by však skutečná výše schodku na konci letošního roku mohla být nižší.
Současná úroveň schodku je 14krát vyšší, než ve stejném období loňského roku. K tomuto výsledku přispívá hospodářská strategie vlády, která spočívá v navyšování výdajů státního rozpočtu. Naopak žádná významná úsporná opatření dosud nebyla ohlášena. Dokonce nedošlo ani ke snížení platů politiků a státních zaměstnanců. Je tedy evidentní, že se veřejný sektor nehodlá solidarizovat se soukromým sektorem.
Na příjmové straně státního rozpočtu se prozatím vybralo 1 178,8 miliardy korun, což je pouze o 42,3 miliardy korun méně než ve stejném období loňského roku. Oproti tomu výdajovou stranou státního rozpočtu již proteklo 1 452,7 miliardy korun, což je o 212,1 miliardy korun více než ve stejném období loňského roku.
Z těchto údajů je patrné, že se vláda při řešení koronavirové krize opírá především o výdajovou stranu státního rozpočtu. Změnu by mohlo přinést plánované zrušení superhrubé mzdy, které by mělo být doprovázeno výrazným poklesem daní.
Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)
ANO,po nás potopa. ANO,tak to bude…..