Auta na baterky Čechy stále netáhnou

Zatímco prodeje e-aut ve světě vzrostly o polovinu, Češi se k pořizování aut na baterky moc nemají. Odrazuje stále cena. Prodeje čistě elektrických aut na nejvyspělejších světových trzích v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 52 procent, uvedla poradenská společnost PwC. Do elektromobility ovšem započítává i hybridní auta. Nejde tedy jen o čistě auta na baterky.
Jedna z dobíjecích stanic v pražském Karlíně. Ilustrační foto: FAEI.cz

„V relativním vyjádření se bude podíl elektromobilů na vyspělých trzích i nadále zvyšovat. Je ale otázkou, jak to bude v absolutních číslech, protože celkově automotive čekají spíše těžší časy, na což budou obecně dražší elektromobily citlivé,“ míní analytik PwC Pavel Štefek.

V absolutních počtech elektromobilů je hlavním tahounem Čína, která na tamní trh jen za první pololetí vrhla čtyř miliony e-aut.

U nás je to stále okrajová věc. Za prvních sedm měsíců roku bylo v ČR prodáno necelých 3 500 elektromobilů. To je sice více než 50% meziroční růst, nicméně podíl elektroaut na celkových registrací stále činí jen 2,6 procenta, konstatuje PwC. Prodeje e-aut u nás táhnou zejména firmy a podle PwC se na tom brzy jen tak něco nezmění.

Celkem je u nás přes 1 400 dobíjecích stanic. Dobíjení elektromobilů v síti ČEZ v prvním pololetí vzrostlo meziročně o dvanáct procent na 2,3 milionu kilowatthodin (kWh).

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB