Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod

Průmyslová produkce v květnu meziročně poklesla o 1,6 procenta, což byl lepší výsledek, než jsme my i konsenzus trhu očekávali. Po očištění o rozdílný počet pracovních dnů (letošní květen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský, pozn. aut.) byl výstup českého průmyslu meziročně o 1,4 procenta vyšší. Vzestup průmyslové produkce byl, patrný i na meziměsíční bázi, proti dubnu si výroba polepšila o 1,6 procenta (SWDA).
Auta táhnou český průmysl i zahraniční obchod. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve většině odvětví výroba nicméně i v květnu nadále meziročně klesala. Výsledek zachraňovala výroba automobilů, kde produkce rostla meziročně i meziměsíčně. Výrazně se lepšila výroba automobilů, jejich dílů i ostatních dopravních prostředků.

Kategorie ostatních dopravních prostředků zaznamenala díky dostatku dílů na finalizaci výrobků meziroční nárůst dokonce o 57 procent. Výstup zpracovatelského průmyslu byl tak meziročně vyšší o 3,5 procenta.

Nadále se nedařilo odvětví těžby a dobývání, kde pokračuje nižší těžba hnědého uhlí. Téměř dvacetiprocentní meziroční pokles zaznamenala i výroba a rozvod elektřinu, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. I nadále docházelo k poklesu nových zakázek.

Ty byly v běžných cenách nižší o 4,4 procenta. Klesaly především ve výrobě základních kovů, hutnictví, slevárenství a chemickém průmyslu. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se v květnu snížil o 1,7 procenta. Mzdy v tomto sektoru rostly o 11,1 procenta.

Další vývoj českého průmyslu bude závislý na vývoji v zahraničí, především v Německu. Průmyslová produkce v Německu svými výsledky v posledních měsících negativně překvapovala.

Zkracující se dodavatelské lhůty, pokles cen energií i stále dobrá finanční kondice firem by však měly přispět k jejímu oživení a tím potažmo i té české. Naději dává i oživení patrné v automobilovém průmyslu. Problém však zůstává pokračující pokles objednávek a s tím spojený horší sentiment.

Zahraniční obchod dosáhl v květnu přebytku 11,8 miliardy korun, což bylo v souladu s tržními očekáváními. Výsledek pozitivně ovlivnil především meziročně nižší deficit s ropou a zemním plynem, a to o 18,4 miliardy korun.

Zde se odrazily jak nižší ceny na světových komoditních trzích, tak i menší dovezené množství. Snížil se i deficit obchodu se základními kovy (o 6,5 mld. Kč). Naopak přebytek obchodu s motorovými vozidly stoupl o 6,1 miliardy korun.

Negativně se na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal pokles aktiva ochodu s elektřinou (o 2,7 mld. Kč) a hlubší deficit obchodu s elektrickými zařízeními (1,8 mld. Kč). Meziročně klesl vývoz o 3,3 procenta, dovoz pak o 12,5 procenta.

Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 0,3 procenta, dovoz pak o 0,7 procenta. Za celý letošní rok zahraniční obchod podle naší prognózy dosáhne schodku 26 miliardy korun. Loni byl deficit násobně hlubší, když činil 200 mld. korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek