Auto si můžete pojistit třeba jen na cestu na hory

Poradna
Máte starší auto a rozvažujete, zda se vám nadále vyplatí havarijní pojistka? Nejste sami, podle statistik jen téměř každý čtvrtý osobní automobil registrovaný v Česku je chráněný havarijní pojistkou. Na druhou stranu většina řidičů chápe riziko vydat se např. na dovolenou do zahraničí a spoléhat se jen na štěstí a své umění za volantem.
Auto si můžete pojistit třeba jen na cestu na hory. Foto: Pixabay

Řešení je v tzv. krátkodobých havarijních pojistkách, které můžete uzavřít i jen na pár dní. Na rozdíl od tradičního pojištění si však s tímto krokem musíte dát víc práce, protože krátkodobé pojistky poskytují jen některé pojišťovny, ceny se vyplatí porovnávat a je nezbytné si pečlivě pročíst pojistné podmínky.

Dražší než obvykle

Krátkodobé pojistky jsou obvykle sjednávány na starší vozy a při mimořádných událostech (např. dlouhá vzdálenost, cesta do hor), a proto je jasné, že pojišťovny věnují takto pojišťovaným autům i jejich řidičům větší pozornost a v přísnějších podmínkách se projevuje rizikový koeficient.

Před uzavřením krátkodobého havarijního pojištění je obvyklá prohlídka vozu a jeho fotodokumentace.

Některé pojišťovny stanovují minimálním dobu smlouvy na dva týdny, jiné na minimálně tři měsíce. Pokud si pak cenu pojistky porovnáte s dlouhodobým pojištěním, vyjde vás krátkodobá pojistka dráž.

Tak trochu podfuk

Toto porovnání mimochodem vede některé řidiče k tomu, že před dovolenou uzavřou dlouhodobé havarijní pojištění a po návratu využijí možnost smlouvu vypovědět do dvou měsíců od podpisu. Přestože ve skutečnosti měli auto pojištěné jen krátce, zaplatí sazbu jako za celoroční pojistku, tedy v přepočtu na dny dovolené mnohem levněji.

Toto jednání sice není protiprávní, ale jde svým způsobem o podvod, jehož opakování si pojišťovny začínají hlídat a u majitelů vozu jej sledují.

PSALI JSME:
Pojišťovny zaplatí na škodách více, než kolik vyberou na pojistném

Podle stáří i vzdálenosti

Většina pojistných podmínek je však nastavena podle podobných hledisek jako u dlouhodobých smluv. Jde především o hodnotu vozu podle tabulek (staří a typ auta), za řidiče je vždy považován majitel pojišťovaného automobilu (bonusy za jeho řidičskou historii je možné zohlednit i v havarijním pojištění), nezbytností je povinné ručení, podle výše spoluúčasti (obvykle 5 %, výjimečně až 30 %) se pohybuje výše pojistky.

A některé pojišťovny určují sazby i podle nahlášené destinace, takže do vzdálenějších oblastí se i krátkodobě pojistíte dráž než do zemí EU.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor u havarijního pojištění?

Skoro polovina na parkovišti

Také u krátkodobých pojistek bývají v ceně asistenční služby u nehody, pojišťovny nabízejí různé druhy doplňkových produktů a služeb lišících se také finančními limity.

A jak tedy vychází srovnání krátkodobých a ročních havarijních pojistek? Krátkodobý kontrakt má smysl hlavně u starších vozů, kde vzhledem k hodnotě auta v případě havárie nebude ze strany pojišťovny finanční plnění jinak oslňující. A to především před „sváteční“ náročnou cestou, kde se na výkonu řidiče (i auta) může projevit řada nečekaných okolností.

Na druhou stranu statistiky nabízejí ještě jeden zajímavý údaj, že se totiž téměř polovina škod z havarijního pojištění odehraje na zaparkovaném autě…

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Prudké navýšení počtu smrtelných dopravních nehod

Celkem 41 smrtelných nehod z povinného ručení – tedy o 58 procent více – řešila v loňském roce pojišťovna UNIQA. Pojišťovna o tom informovala v tiskové zprávě. Také její statistiky potvrzují neblahý celorepublikový …

Pozor, sníh na střeše! Jen varovná cedule nestačí

Zimní období přináší majitelům a správcům budov starosti navíc. Po revizích kotlů a komínů musejí být připraveni na čištění chodníků před budovami od sněhu nebo posypání štěrkem při námrazách. Další povinností je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru