Automobilky dohánějí dřívější skluz

Názor
Tuzemský průmysl ve třetím čtvrtletí zafungoval opět jako opora ekonomiky, když ostatní obory – zejména služby – sklouzly do červených čísel. Jeho produkce se sice meziměsíčně snížila o 0,2 procenta, nicméně meziročně byla vyšší o 8,3 procenta.
Za aktuálním vysokým růstem tuzemského průmyslu stojí především automobilky, kterým se dařilo zvyšovat produkci. Ilustrační foto: FAEI.cz

Za aktuálním vysokým růstem tuzemského průmyslu stojí především automobilky, kterým se dařilo zvyšovat produkci, nicméně jejich výsledek se poměřoval s velmi nízkým srovnávacím základem z loňského roku, kdy na tuto část odvětví doléhal čipový hladomor.

Proto se na téměř šedesátiprocentní zvýšení produkce v automobilovém průmyslu musíme dívat především z tohoto statistického pohledu. V každém případě je vidět, že se v této části průmyslu situace stabilizovala – má v tuto chvíli buffer v podobě starších zakázek, k nimž se přidávají i zakázky nové, jak rovněž ukazují v pondělí zveřejněná data.

Pozitivní zprávou je, že pozitivní výsledky nepřicházejí pouze z automobilového průmyslu, ale i z dalších velkých oborů, jako jsou výroba elektrických zařízení nebo elektroniky.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl je odolnější, než se čekalo

Naproti tomu je ovšem patrný útlum v oborech citlivých na vývoj cen surovin a energií, tedy ve výrobě kovů a kovových výrobků, stavebních materiálů či plastů. Ty už nyní indikují, že domácí i zahraniční poptávka začínají zadrhávat, takže je pravděpodobné, že v dalších měsících už od průmyslu nemůžeme očekávat tak silná čísla jako doposud.

Na přelomu roku se navíc ještě více odkryje problém energetické drahoty, která na toto odvětví spotřebovávající významnou část elektřiny a plynu čím dál více doléhá. Ostatně právě aktuální průzkumy důvěry nebo indexy nákupních manažerů v tomto směru vyznívají velmi negativně.

Statistiky nových zakázek sice vyznívají optimisticky, avšak stále je třeba brát v úvahu, že vycházejí z běžných cen. A ty rostou v desítkách procent, takže i 22procentní nárůst zakázek v tomto směru příliš mnoho neříká. Průmysl má před sebou náročné období, kdy se bude muset vypořádávat s vysokými cenami energií, slabší poptávkou a tlakem na úspory.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čerstvá prognóza ČNB: Výkon tuzemské ekonomiky půjde dolů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB