Příští rok by růst české ekonomiky mohl zrychlit

Názor
Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní druhé čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. V souladu s tím, jak se ekonomická aktivita oživila především díky rozvolnění omezením souvisejícím s koronavirem v sektoru služeb a v maloobchodu.
Tuzemskému průmyslu a exportérům pomáhá oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziroční růst HDP dle zpřesněných údajů činil 8,1 procenta, předchozí údaj hovořil o růstu o 8,2 procenta. Základní poselství se ale nemění: Druhé čtvrtletí hlásí meziroční růst všech složek domácí poptávky, v první řadě spotřeby domácností.

Na straně tvorby HDP byl vykázán velmi silný meziroční růst přidané hodnoty ve zpracovatelském průmyslu a aktivita se oživila napříč službami, především v obchodě, dopravě, ubytování a pohostinství, kde došlo k rozvolnění pandemických opatření.

Silný meziroční růst jak v průmyslu, tak v maloobchodu a vybraných odvětvích ve službách, souvisí se statistickým efektem, tedy nízkou srovnávací základnou související s uzavírkami na jaře loňského roku v reakci na první vlnu pandemie.

Za celý rok 2021 očekávám celoroční růst HDP v oblasti 3,3 procenta, v roce 2022 by růst české ekonomiky mohl zrychlit k úrovni pěti procent s tím, že by ekonomická aktivita již neměla čelit omezením souvisejícím s pandemií, a zesilovat by se měl také růst na straně poptávky, konkrétně u spotřeby domácností a investičních výdajů firem.

PSALI JSME:
Ekonomika ožila vlivem uvolněných restrikcí

Tuzemskému průmyslu a exportérům zároveň pomáhá a i nadále by mělo pomáhat oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů, ať již hovoříme o západní či střední Evropě.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní druhé čtvrtletí: Ta ukazuje pokles míry úspor domácností, kde lze domyslet souvislost s rozvolněním omezení ve službách a v maloobchodu, což jinými slovy znamená, že domácnosti mohly začít dohánět doposud odkládanou spotřebu.

Míra úspor domácností je historicky samozřejmě i nadále velmi vysoká, ve druhém čtvrtletí klesla z 24,5 na 21,3 procenta, když rekordní úroveň byla dosažena v loňském závěrečném čtvrtletí, kdy míra úspor činila 26,8 procenta.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v letošním druhém čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 procenta, reálná spotřeba na obyvatele ovšem meziročně vyskočila o 8,6 procenta a v celkovém důsledku se proto míra úspor snížila.

PSALI JSME:
Lidé už mají v bankách uloženy více než tři biliony korun

Do dalších čtvrtletí lze čekat pokračování poklesu míry úspor domácností s tím, jak s rozvolněním pandemických opatření bude pokračovat růst spotřeby. Také vývoj na straně příjmů dává domácnostem prostor k dalšímu navýšení spotřeby.

Na straně nefinančních podniků v letošním druhém čtvrtletí klesla míra zisku ze 47 procent na úroveň 46,4 procenta, šlo nicméně o pokles z nejvyšší úrovně od závěrečného čtvrtletí roku 2017 a z historického pohledu byla míra zisku i nadále nadprůměrně vysoká.

Míra investic nefinančních podniků ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla, z 26,5 na 26,6 procenta a do dalších čtvrtletí bych očekával růst míry investic v souvislosti s potřebou navyšovat či modernizovat produkční kapacity.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.