Babiš během svých premiérských let zchudl o 43 miliardy korun

Takřka čtyřleté působení Andreje Babiše v roli premiéra se v rámci stávajícího mandátu chýlí ke konci. Podle dnes zveřejněného žebříčku tuzemských miliardářů, který sestavil týdeník Euro, disponuje Babiš majetkem čítajícím 68 miliard korun. Náleží mu tak šestá příčka. Týdeník započítává do Babišova majetku holding Agrofert, jehož formálním vlastníkem jsou dva svěřenské fondy Babišovy rodiny.  
Během svého působení v roli premiéra Andrej Babiš celkově zchudl o 43 miliardy korun. Ilustrační foto: Úřad vlády ČR

V době Babišova nástupu do premiérské funkce, v druhé polovině roku 2017, týdeník Euro vyčísloval jeho majetek na 111 miliard korun. Týdeník i tehdy započítával do Babišova majetku holding Agrofert.

Týdeník to zdůvodnil tak, že „převod akcií na svěřenské fondy je podle nás účelovka a za reálného vlastníka Agrofertu nadále považujeme Andreje Babiše osobně“. Pokles ziskovosti Agrofertu je klíčovým důvodem letošního premiérova zchudnutí, jehož meziroční rozsah představuje tři miliardy korun.

Během svého působení v roli premiéra ale Babiš celkově zchudl o 43 miliardy korun, tedy o částku mezi podobně situovanými miliardáři v daném období nebývalou a nadprůměrnou. O její nadprůměrnosti svědčí to, že se v letech 2017 až 2021 propadl z druhého na šesté místo žebříčku tuzemských miliardářů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bloomberg: Nejbohatší lidé světa kvůli koronaviru od pondělí zchudli. Babiš přišel o necelých pět miliard

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB