Babiš s Hamáčkem zdůvodňují mimořádný příspěvek důchodcům vyšší „důchodcovskou inflací“

Analýza
Vládní koaliční partneři, hnutí ANO a ČSSD, ústy svých předsedů slibují důchodcům prosincovou výplatu jednorázového bonusu ve výši 5000 korun. Šéf ANO Andrej Babiš ještě minulý týden opatření zdůvodňoval „stresem“, jemuž důchodci v době vrcholné koronavirové krize čelili.
Babiš s Hamáčkem zdůvodňují mimořádný příspěvek důchodcům vyšší „důchodcovskou inflací“. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejnověji však opatření hájí – stejně jako předseda ČSSD Jan Hamáček – raději poukazem na vyšší „důchodcovskou inflaci“. To je na první pohled přece jenom exaktnější – a měřitelnější – argumentace. „Důchodcovskou inflaci“ lze opravdu měřit, na rozdíl od nejednoznačného, vágního pojmu „stres“, pod nímž si každý představí něco jiného.

Český statistický úřad (ČSÚ) každý měsíc zveřejňuje nejen údaj za obecnou spotřebitelskou inflaci, o níž se dočítáme v médiích, ale také právě za specifičtější typ inflace, a sice právě za inflaci, které čelí domácností důchodců. Důchodci jsou natolik početnou sociální skupinou, jejíž spotřební koš je navíc znatelně odlišný od toho obecné populace, že se statisticky sladuje právě i „důchodcovská inflace“.

PSALI JSME:
Příspěvek důchodcům a konec superhrubé mzdy: „Sekera“ dalších minimálně 90 miliard korun do rozpočtu

Babiš s Hamáčkem mají pravdu v tom, že „důchodcovská inflace“ je nyní na poměry posledních let citelně výše, než inflace obecná. Podle nejnovějších dat ČSÚ, těch červencových, čelili důchodci meziročnímu růstu cenové hladiny čítajícím 3,9 procenta. Přitom obecná inflace činila jen 3,4 %. To představuje rozdíl půl procentního bodu. Mimochodem, v dubnu byl tento rozdíl ještě o něco vyšší, a sice 0,6 %, což může vyvolávat otázku, proč vláda nepřihodila důchodcům už tehdy.

V letošním roce pak v průměru čelí domácnosti obecně meziroční inflaci 3,4 procenta, zatímco domácnosti důchodců inflaci 3,8 %. Z těchto čísel by se mohlo zdát, že důchodci si opravdu nějaké přilepšení zasluhovat mohou. I když rozhodně ne hned 5000 korun, ale spíše násobně nižší sumu. Ačkoli i tak by to byl nesystémový a nekoncepční krok. Nelze prostě na každé zrychlení inflace nad rámec inflace obecné reagovat zvláštními bonusy. Právě proto, že to třeba může svádět k předvolebnímu uplácení.

PSALI JSME:
Inflace neplatí pro každého stejně

I proto, aby k předvolebnímu uplácení nedocházelo, řídí se přidávání na důchodech určitým řádem. Valorizačním řádem. Valorizace vychází z výpočtu pevně zakotveného v legislativě, což má právě celé věci dát řád. Tento výpočet přitom jako klíčovou proměnnou bere v potaz obecnou inflaci a také právě „důchodcovskou inflaci“. Pro výpočet valorizace se přitom použije ta z těchto dvou inflací, která vykazuje vyšší tempo. V současnosti se tedy použije „důchodcovská inflace“, neboť je vyšší než inflace obecná.

Ano, správně, čím více tedy rostou důchodcům ceny – čím vyšší je důchodcovská inflace nad rámec té obecné, tím více dostávají důchodci řádně, „ze zákona“ přidáno na své penzi. Sečteno, podtrženo, pětitisícový bonus důchodcům nelze zdůvodňovat vyšší inflací, které nyní objektivně čelí, neboť na tu již pamatuje legislativně ukotvená řádná valorizace. Pro obhajobu tak mimořádného kroku, jakým je bonus 5000 korun, by tedy vláda měla použít něco docela jiného než to, co už dávno ošetřuje řádná legislativa.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dávejme si stranou a bokem, nespoléhejme na důchody od státu

×
  1. Tolik nevole a nadávek na důchodce kůli 5tísícum jsem dlouho nezažil – asi to položí stát ! Vždyť to jsou také lidé a zaslouží si důstojné stáří -tohle jste pěkně podělali chcete je snad odstranit ???

  2. Jednorázový příspěvek je čirý alibizmus a podvod právě na důchodcích. Nezapočítává se do důchodu, takže z něj nebude ani počítaná valorizace důchodu na příští rok. A protože příští rok nejsou volby, tak se na důchodce zase vy……

    A nejen, že jim už další příspěvek nedají, ale vzhledem k rychlosti zdražování na tom budou ještě hůře, než jsou letos nebo byli vloni. Není rozhodující částka, ale kupní síla. A ta klesá rychleji, než kolik přidávají.

    Proto také odmítli přidat pětistovku měsíčně přímo k důchodu. To by se totiž zvedla i částka, kterou by museli valorizovat. Takto to budou počítat zase jen z toho nezvýšeného důchodu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Poskytnutých úvěrů na bydlení v lednu ubylo

Pro zájemce o bydlení s nedostatkem vlastních peněz začal letošní rok pozitivně. Průměrná úroková sazba poklesla i v lednu a klesá tak už deset měsíců v řadě. Podle aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru