Bankovní vklady obyvatel, firem i živnostníků v únoru meziměsíčně vzrostly

V únoru 2021 kladné saldo ve prospěch firemních vkladů oproti čerpaným úvěrům stouplo z lednových 88 miliard korun na 107,4 miliardy. Poprvé se tento převis „objevil“ loni v červenci. Předtím byly firmy vůči bankám dlužníky, a to po celou dobu od listopadu 1989.
Bankovní vklady obyvatel, firem i živnostníků meziměsíčně vzrostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziročně se pozice vůči bankám otočila o 132 miliardy korun, což potvrzuje pokračování snahy většiny firem vytvářet finanční rezervy, omezovat výdaje a nezadlužovat se. Meziroční srovnání je zajímavé proto, že loňský únor byl posledním měsícem před vypuknutím epidemie.

Právě proto je používán, podobně jako v řadě jiných evropských zemí, jako „benchmark“ – tedy srovnávací základna, s níž se poměřuje vývoj „před“ a „po“.

Přestože banky meziročně zvýšily objem úvěrů poskytovaných domácnostem o téměř sedm procent především díky pokračujícímu zájmu o hypotéky, úvěrování firem v podstatě stagnuje a v případě živnostníků objem poskytovaných úvěrů stoupl o necelá dvě procenta.

Firmy, živnosti i domácnosti zvedly meziročně své vklady o 13 až 16 procent. Tedy ve všech případech nepoměrně rychleji, než rostly jejich nominální příjmy, což potvrzuje trend k velmi obezřetnému hospodaření.

V opakovaně uzavíraných oborech zjevně roste finanční napětí. Nejvíce patrné je to v ubytovacích službách, kde meziroční pokles bankovních depozit dosáhl v únoru vysokých třicet procent.

Ale pro vyhodnocení toho, co s ekonomikou udělalo další zpřísnění uzávěry v březnu a nové kompenzační programy, mezitím rovněž schválené vládou, budou k dispozici podklady a data až za měsíc.

Autor je ekonomický analytik České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB