Bankovnictví a pojišťovnictví – opravdu jsou zde vysoké platy a dostatek zájemců o práci?

Nedostatek zaměstnanců se nevyhnul ani tradičně stabilním oborům, jako jsou bankovnictví a pojišťovnictví. Sice stále patří k těm s vyššími příjmy, tempo růstu je ale v posledních letech pomalejší. Například průměrná hrubá mzda uvedená klientskými pracovníky na platovém portálu Platy.cz je v letošním roce 25 800 Kč, což je srovnatelné s ohodnocením v některých obchodních řetězcích.

Bankovnictví a pojišťovnictví jsou obory, které mají punc stability a serióznosti a pověst dobře placeného zaměstnání. Proto vždy přitahovaly dostatek zájemců o práci, zejména bankovní sektor. Ale v době rekordně nízké nezaměstnanosti nedostatek lidí postihuje i tyto obory – především v profesích, kde je vyšší fluktuace. Jak vypadají tyto obory z pohledu našich údajů na Profesia.cz? „Banky a pojišťovny nejčastěji hledají přepážkové pracovníky, back-office specialisty a finanční analytiky,“ říká Michal Novák z Profesia.cz. Obecná míra fluktuace je v bankovnictví na průměrných hodnotách, v pojišťovnictví dokonce podprůměrných, přičemž v loňském roce v těchto oborech změnilo práci 19 %, respektive 15 % lidí. Již tradičně nejvíce nabídek práce je v Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji. Lidé projevují o nabídnutá místa největší zájem v krajích Plzeňském, Ústeckém a Karlovarském.

„Tyto obory mají z hlediska HR svá specifika, respektive personalisté se musejí vyrovnat s několika aspekty,“ podotýká dále Michal Novák. V první řadě podléhají vysoké míře regulace, takže na HR dopadá velká administrativní zátěž. Zvyšují se kvalifikační a odborné nároky na zaměstnance, zároveň ale s nedostatkem volných lidí na trhu práce klesá kvalita uchazečů o místa. Velkou výzvou, které budou tyto obory čelit v následujících letech, jsou nástup pokročilých technologií a nutnost individualizovat přístup ke klientům a jejich potřebám. Nové technologie ale na druhou stranu mohou zastat řadu časově náročných snadno automatizovatelných funkcí – například rutinní administrativu i masivní výpočty nad velkými objemy dat, které pomohou analytikům při vyhodnocování trendů trhu.“

Vysoké platy a štědré bonusy – jen mýtus, nebo to stále platí?

Oba obory sice stále patří do desítky těch nejlépe ohodnocených, ale tempo růstu mezd je v nich v posledních dvou letech nižší. Také neplatí, že pracovat v bance znamená automaticky mít dobrý příjem. Například průměrná hrubá mzda uvedená klientskými pracovníky na platovém portálu Platy.cz je v letošním roce 25 800 Kč, což je srovnatelné s ohodnocením v některých obchodních řetězcích. A to i přesto, že u klientských pracovníků došlo meziročně k nárůstu mzdy o téměř 7,5 %, přičemž například finančním analytikům meziročně hrubá mzda stoupla o necelého 0,5 %.

Pojišťovnictví, a zejména bankovnictví jsou obory, kde je senzitivní otázkou bonusové odměňování zaměstnanců. Pod drobnohledem jsou již dlouhodobě zejména finanční bonusy, což je důsledek určitého stigmatu, který finanční ústavy získaly v souvislosti se skandály z počátku finanční krize v letech 2008-2010. Obecně lze ale říct, že právě v bankovnictví a pojišťovnictví je nabídka bonusů pro zaměstnance poměrně bohatá – u většiny typů je zastoupení v těchto oborech větší, než je obecný průměr. Nejvýraznější rozdíl je u sick days, které jako dostupný bonus uvádí 67 % pracovníků (obecný průměr je 24 %). Výrazně vyšší, a to o pětinu a více, je i nabídka bonusů jako penzijní připojištění, zaměstnanecké slevy, stravenky a dovolená navíc.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.