Banky v Česku nadále snášejí zahraničním vlastníkům zlatá vejce

Názor
Čistý zisk banky ČSOB, která je podle velikosti bilanční sumy za loňský rok druhou největší bankou v Česku, v letošním prvním čtvrtletí stoupl na 4,8 miliardy korun. Jde o meziroční nárůst dvacet procent.
ČSOB vzrostl meziročně zisk o dvacet procent. Foto: FAEI.cz

Tuzemským bankám v posledních více než dvou letech, od začátku roku 2017, nebývale přeje měnová politika České národní banky. Ta nejprve umožnila bankám vydělat ukončením kurzového závazku, ke kterému došlo v dubnu 2017. Tuzemské banky profitovaly ze zprostředkování spekulace na posílení koruny po ukončení závazku. Toto zprostředkování zajišťovaly zahraničním subjektům, které na zhodnocení koruny ve velkém sázely. Po ukončení závazku pak zejména v loňském roce česká centrální banka dramaticky navyšovala svoji základní úrokovou sazbu. Takže v Evropské unii mají dnes základní sazbu vyšší než ČR pouze Rumunsko a Chorvatsko.

S růstem základní sazby bankám zpravidla rostou také čisté úrokové výnosy, což je případ právě i ČSOB. Tučné zisky tuzemských bank vedou některé české politiky k volání po jejich zvláštním sektorovém zdanění, případně od odvádění části dividendy do státní kasy. To je však ekonomicky krátkozraký návrh, neboť banky mají dostatečnou tržní sílu na to, aby břímě zdanění zčásti nebo zcela přenesly do jiných částí ekonomiky tak, že to pro ekonomiku jako celek může být i po zahrnutí vyššího inkasa státu poškozující.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Burza reaguje na Babišova slova o sektorové dani

Zavřít reklamu ×
  1. Je těžko pochopitelné, že tyto transfery výnosů, financující neschopnost vlastníků a manažerů zahraničních matek, nejsou zdaněny či jinak domestikovány. Od roku 2021 navíc po snížení podílu financování z fondů EU na 50 % již budeme zcela bezprecedentně čistými donátory dekadentního neudržitelného projektu EU v lisabonském formátu. Naší perspektivou je ESVO s bilaterálním smluvním ukotvením na úrovni Švýcarska.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB